Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    
Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 354)

Дури 99.9 проценти од вирусите се наменети за Андроид

Дури 99.9 проценти од вирусите се наменети за Андроид

Знаевме дека Андроид е „мета“ на малициозни програми, но незнаевме дека ситуацијата од ден во ден е се посериозна. Најпопуларниот оперативен систем за мобилни телефони во светот, Андроид, беше „мета“ скоро на секој малициозен програм кој бил направен во првото…

Отсвириле опера на 220 паметни телефони

Отсвириле опера на 220 паметни телефони

Националниот симфониски оркестар на Република Чешка во целост ја отсвири познатата опера Кармен на мобилни телефони,таблети и други уреди кои имаат екрани чуствителни на допир. Како дел од промотивната кампања за една банка во Чешка шеесет музичари ја отсвирија „мобилната…

Пристигнува и HTC Desire 600

Пристигнува и HTC Desire 600

Доколку овие информации излезат како точни, можеме веднаш да кажеме дека „HTC“ одлучил да го промени начинот на означување на својата „Desire“ серија. Откако известивме дека во наскоро време можеме да го очекуваме паметниот телефон „HTC Desire 200“, според најновите…

Опасност за корисниците на Chrome преку лажниот YouTube

Опасност за корисниците на Chrome преку лажниот YouTube

Експертите од „Zscaler ThreatLabz“ откриле лажна „YouTube“ страна која е наменета само за корисниците на „Google Chrome“. Доколку корисникот кликне на лажниот видео плеер или било која реклама на лажниот „YouTube“ ќе му биде побарано да инсталира екстензија за „Chrome“.…

Првото утринско кафе преку четката за заби

Првото утринско кафе преку четката за заби

Веќе ќе можеме да го пиеме првото кафе во денот преку четката за заби која ќе испушта мали количини кофеин во нашата уста. Компанијата „Colgate-Palmolive“ веќе бара одобрување на патетнтот кој  истовремено ќе не буди и ќе ни ја одржува…

Xbox One новата конзола на Microsoft

Xbox One новата конзола на Microsoft

„Microsoft“ ја претстави својата најнова конзола „Xbox One“, па сега можеме да ги погледнеме најважните моменти во врска со уредот. Душата на новиот „Xbox One“ е неговата архитектура затоа што се во прашање три оперативни системи кои се составени во…

Google Translate го користат 200 милиони луѓе секој ден

Google Translate го користат 200 милиони луѓе секој ден

Сервисот на „Google“ за преведување (Google Translate) кој поддржува 71 јазик секојдневно го користат околу 200 милиони луѓе. Овој сервис за преведување е лансиран во 2006-та година, а според последните податоци секој ден прима милијарда барања за превод. „Изгледа дека…

Kуси панталони за капење со водоотпорен џеб

Kуси панталони за капење со водоотпорен џеб

Американскиот дизајнер Том Тарнер измислил куси панталони за капење кои имаат водоотпорен џеб во кој без проблем можете да ставите пари, телефон и други ситни работи и да не стравувате дека тие ќе се наводенат. Проблемот на Тарнер бил ист…

Изгребаниот диск вратете го во живот

Изгребаниот диск вратете го во живот

Доколку ви прескокнува дискот за време на некоја песна или во случај кај податоците кога ги губите табелите кои сте ги работеле неколку дена, значи дека CD-то ви е изгребано. Без паника имаме решение за тоа и немојте да го…

HTC во проблеми, Оne оди како „алва“

HTC во проблеми, Оne оди како „алва“

Компанијата „HTC“ се најде во „тесно“ поради недоволниот број на пуштени примероци во продажба на моделот „One“. Причина за тоа е многу големиот интерес за овој паметен телефон. За да се справи со високата побарувачка се очекува „HTC“ значително да…