Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 861)

Србија го подновува железничкиот сообраќај

Србија го подновува железничкиот сообраќај

Српските железници утре ќе склучат договор со швајцарската фирма „Штадлер Буснанг“ за набавка на 21 нови патнички возови во вкупна вредност од 99 милиони евра. Како што јави Танјуг, новите возови ќе бидат купени со кредит од Европската банка за…

Турско-македонски бизнис форум

Турско-македонски бизнис форум

Турција не е само еден од нашите најголеми политички сојузници, туку прераснува во еден од најдобрите економски партнери, порача премеирот Никола Груевски во обраќањето на турско-македонскиот бизнис форум во организација на Стопанската комора Македонија-Турција (МАТТО) што денеска се одржа во Скопје.…

Груевски: Владата ќе го врати целиот долг кон стопанството

Груевски: Владата ќе го врати целиот долг кон стопанството

Владата целосно го врати долгот кон стопанството по основ на поврат на ДДВ и за извршените услуги кон државните институции, информираше премиерот Никола Груевски во своето обраќање на бизнис форумот во организација на Стопанската комора на Македонија-Турција (МАТТО) што денеска се одржа…

Нуклеарката „Кршко“ повторно вклучена во електричната мрежа

Нуклеарката „Кршко“ повторно вклучена во електричната мрежа

Словенечката нуклерана електроцентрала „Кршко“, денеска повторно е приклучена во електоенергетската мрежа, по неколкудневен прекин. Работата на нуклеарката беше запрена на 25 февруари, кога беше утврдено механичко оштетување на изолацискиот вентил за пареа во секундарниот дел на централата, поради што се…

„Триглав“ сака да ги купи „Кроација Осигурување“ и српскиот ДДОР

„Триглав“ сака да ги купи „Кроација Осигурување“ и српскиот ДДОР

Словенечката осигурителна компанија „Триглав“ најави дека е заинтересирана за купување на хрватската „Кроација Осигурување“ и српската осигурителна куќа ДДОР од Нови Сад. Според директорот на „Триглав“, Матјаж Раковец купувањето на двете осигурителни компании од Хрватска и Србија, би ја чинело словенечката…

Пахор и Јосиповиќ апелираа за решавање на спорот околу „Љубљанска банка“

Пахор и Јосиповиќ апелираа за решавање на спорот околу „Љубљанска банка“

Претседаелите на Словенија и Хрватска, Борут Пахор и Иво Јосиповиќ денеска од Салцбург ги повикаа владите на нивните две земји што поскоро да најдат решение за спорот со „Љубљанска банка“ и изразија надеж дека словенечкиот Парламент ќе го ратификува Договорот…

„Самсунг“ треба да му плати на „Епл“ 600 милиони долари отштета

„Самсунг“ треба да му плати на „Епл“ 600 милиони долари отштета

Федералниот суд во САД ја намали вчера на речиси половина сумата од една милијарда долари отштета, која компанијата „Самсунг електроникс“ треба да ја плати на „Епл“ за нарушување на правата за дизајн и техлогијата на популарни смартфони и таблет компјутери.…

Европската комисија ќе го казни Microsoft

Европската комисија ќе го казни Microsoft

Во јавноста процури веста дека Европската комисија одлучила до крајот на март да го казни „Microsoft“ за антикартел случајот во кој компанијата е замешана. Европската комисија во октомври минатата година го обвини „Microsoft“ дека го прекршиле договорот со кој биле…

Германија му воведува данок на Google

Германија му воведува данок на Google

Германскиот парламент донесе закон со кој сите пребарувачи како „Google“ и другите страни „собирачи на вести ” ќе мора да плаќаат авторски надомест за да ги прикажуваат туѓите содржини во нивните пребарувања. Текстот од законот кој беше усвоен во Бундестагот…

Четири месеци по Сенди, Кипот се уште затворен

Четири месеци по Сенди, Кипот се уште затворен

Четири месеци по ураганот Сенди, Кипот на слободата и натаму е затворен за посетители, а засега се уште не се знае точниот датум на повторното отворање. „Треба многу работи да се средат, па поради тоа незнаеме кога точно Кипот ќе…