Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Приватниот сектор не користи доволно нови ИКТ технологии за развој

Време: 16:44

Датум: октомври 29, 2014

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Иво-Ивановски-расо-3

Шеесет и шест проценти од македонските компании не користат нови технологии за поголем развој. Неемитувањето акции за зголемување на капиталот е исто така ограничувачки фактор за поголем развој. Треба да се користат можностите за финансирање издржани идеи за почнување бизнис, но и за зголемување на капацитетите на веќе етаблираните фирми.

Тоа беше истакнато на отворањето на конференцијата „Европски ден на претприемништвото и отворените денови на МАСИТ“, што се одржува денеска во Скопје во организација на Европската бизнис асоцијација и Макеоднската стопанска комора за информатичка технологија.

Учесниците на конференцијата дебатираат за најновите трендови во развојот на ИКТ и нивната примена од приватниот сектор, начините за почнување старт ап бизниси, можностите за финансирање, потенцијалите за зголемување капитал…

Министерот за информатичко опшество и администрација Иво Ивановски истакна дека во глобалниот извештај на Светскиот економски форум за годинава Македонија е рангирана на 57 место и бележи подобрување за десет позиции. Од аспект на информатичките и комуникациските технологии има голем број индикатори во кои имаме добри страни, но треба да се продолжи да се работи на ова поле со цел да се подобрат слабите индикатори, како што е користењето на ИКТ во приватниот сектор.

Тука не зборувам за компании на кои основна дејност им се информатичко комуникациските технологии, туку останатите компании кои треба да ги применуваат најновите технологии. Една од најслабите мерки ни е и патентирањето, односно нови патенти и изуми, изјави Ивановски.

Тој информира дека по број на интернет корисници Македонија е рангирана на 43 место, според број на мобилни корисници на 82 место, домаќинства со интернет – 49, фиксен широкопојасен интернет – 48 место, домаќинства што користат компјутер – 55, широкопојасен интернет преку мобилен – 63, интернет пристап во училиштата – 40 место, софтвер, пиратерство – 62, пристап до најнови технологии – 80, капацитет за иновации на 94 место, наоѓање инвестициски ангел на 90 место, вложување во обуки на вработените од страна на компаниите на 104 место. Според индексот на влијанието на ИКТ во креирање нови сервиси и производи Македонија е рангирана на 81 место.

Владата, додаде, веќе подготвува акциски план за секој индикатор, кој ќе биде доставен до приватниот сектор, по што ќе биде усвоен со цел да се подобри рангирањето.

За иновативните начини за финансирање на новите растечки компании во ИКТ на конференцијата говореше Глигор Бишев, претседател на Европската бизнис асоцијација.

Според него, за разлика компаниите со успешни приказни во светски рамки, кои почнале со добри идеи и мал износ на пари, се развиле и за десет години стигнале до голем капитал, успешните домашни компании не се одлучуваат да одат на јавна понуда на емисии на акции.

Во Македонија во последните 20 години ниту една компанија нема направено јавна емисија на хартии на од вредност. Малите бизнис кои треба да растат и да се движат претежно сакаат својот раст да го базираат на позајмени средства од екстерни извори, а за да се позајмат средства мора да имаат и сопствено учество, наведе Бишев.

Споредено со меѓународната пракса, потенцира, компаните во Македонија својот растпретежно го базираат или од задржаниот профит или од кредитирање од банките. И од тојаспект и растот на македонските компании е доста бавен во однос на меѓународниот раст.

Акционерските друшта во Македонија во однос на вкупниот број компании се 0,7 проценти, рече Бишев.

Слаѓан Михајловски, претседател на УО на МАСИТ истакна дека фокусот на ИКТ секторот во наредниот период треба да биде извозт.

Компаниите треба да се фокусираат на извозот бидејќи тоа е единствениот спас за држава како Македонија. Информатиката е индустрија со додадена вредност која може да донесе многу девизи во Македонија, изјави Михајловски.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Владата и медиумските организации за стандардизација на интернет медиумите

  Владата и медиумските организации за стандардизација на интернет медиумите

  Претставници на трите медиумски организации ЗНМ, ССНМ и СЕММ, кои ја водат иницијативата за создавање минимум критериуми во насока на заштита и промоција на професијата…

 • Сезоната почна, радијаторите топли – колку ќе чини греењето?

  Сезоната почна, радијаторите топли – колку ќе чини греењето?

  Грејната сезона официјално започна. Законски е утврдено да трае од 15-ти септември до 15-ти април. Парното греење годинава е минимално поевтино од лани. Се уште…

 • Николовски и Царовска потпишаа Декларација за подобар статус на руралните жени

  Николовски и Царовска потпишаа Декларација за подобар статус на руралните жени

  По повод денешниот Меѓународен ден на жената од руралната средина, министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со министерката за труд и социјална политика,…

 • На 26-ти октомври повеќе од 30 говорници од 9 држави ќе дискутираат за можностите и предизвиците кои ги носи е-трговијата

  На 26-ти октомври повеќе од 30 говорници од 9 држави ќе дискутираат за можностите и предизвиците кои ги носи е-трговијата

  Организаторите на првата годишна македонска Конференција за е-трговија, која ќе се одржи на 26-ти октомври во хотел Мериот во Скопје, ја објавија финалната програма. Агендата…

 • Се одлага отворањето на најголемиот аеродром на светот

  Се одлага отворањето на најголемиот аеродром на светот

  Новиот аеродром во Истанбул нема да се отвори до крајот на годинава, изјави дирекорот на аеродромот, Кадри Самсунлу. Во почетокот беше планирано аеродромот, што има…

 • Бензините и дизелот поскапуваат

  Бензините и дизелот поскапуваат

  Цените на бензините и на дизелот од ноќеска на полноќ ќе се зголемат за 1, 1,5 и за 2 денари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.…

 • Лондон и Брисел, сепак, не се договориле за брегзитот

  Лондон и Брисел, сепак, не се договориле за брегзитот

  Лондон и Брисел ќе направат пауза во преговорите за излез на Велика Британија од Европската Унија и нема повторно да се состануваат пред европскиот самит,…

 • Политичката нестабилност погубна и за текстилот, продолжува падот на бројот на вработени

  Политичката нестабилност погубна и за текстилот, продолжува падот на бројот на вработени

  Ако политичката ситуација се продлабочи и има предвремени парламетарни избори, бизнисот ќе страда, нема да се реализираат планираните инвестиции, ниту ќе се оди на освојување…

 • ЕУ воведува низа на санкции против употребата на хемиско оружје

  ЕУ воведува низа на санкции против употребата на хемиско оружје

  Советот на министри за надворешни работи на Европската Унија усвоија новa низа на рестриктивни мерки за ограничување на употребата и ширењето на хемиското оружје. ЕУ…

 • Катарците заработуваат најмногу пари годишно

  Катарците заработуваат најмногу пари годишно

  Катар е на прво место во светот по висината на заработувачка на годишно ниво. Во оваа земја, чија популација е околу 2,5 милиони, секој поединец…