Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,098.79 0.29%    BESK 7,738.39 -2.05%    GRNT 743.11 -1.78%    KMB 4,373.93 0.64%    MKSD 204.00 9.68%    MPT 30,016.78 0.05%    MTUR 4,100.00 -0.41%    OHB 6,498.44 0.11%    PPIV 44,500.00 0%    RMDEN16 95.50 0.42%    RZLE 14.00 0%    RZLV 44.00 0%    RZUS 124.82 -0.94%    STB 1,022.50 -0.26%    STBP 1,102.85 0.07%    STIL 132.97 3.31%    TEL 270.00 -1.46%    TNB 13,718.00 3%    TPLF 1,573.88 -1.18%    TTK 860.00 -1.23%    UNI 2,420.09 2.55%    ZILU 238.00 8.18%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА

Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

Над 130 милиони евра до крајот на годината достапни за малите и средните претпријатија

На малите и средни претпријатија до крајот на годината ќе им бидат на располагање 136 милиони евра, средства обезбедени преку Евопската инвестициска банка, ЕБОР и од ЕУ инвестициски грантови. Ова го најавува минситерот за финансии Драган Тевдовски во интервјуто за…

ФАО: Пчелите мора да бидат заштитени за иднината на нашата храна

ФАО: Пчелите мора да бидат заштитени за иднината на нашата храна

Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) по повод првиот Меѓународен ден на пчелата 20 мај ги повикува државите и поединците да сторат повеќе за да ги заштитат пчелите и другите опрашувачи или во спротивно, да ризикуваат пад на…

Скопјани постојано бараат промени во мрежата на автобуски линии

Скопјани постојано бараат промени во мрежата на автобуски линии

Во главниот град има потреба од промени во постојната мрежа на автобуски линии и од воведување нови градски и приградски линии. Скопјани велат дека постојните автобуски линии се недоволни и оти мора некогаш да менуваат по два или три автобуси…

Од понеделник почнува акција за собирање кабаст отпад во Аеродром

Од понеделник почнува акција за собирање кабаст отпад во Аеродром

На 21, 22 и 23 мај (понеделник, вторник и среда) Општина Аеродром во соработка со Град Скопје, односно со јавното претпријатие „Комунална хигиена“, ќе реализира акција за собирање кабаст отпад. Општина Аеродром ги повикува граѓаните во текот на викендов да…

Заев и Анѓушев во посета на фабрика во изградба кофинансирана од ИПАРД

Заев и Анѓушев во посета на фабрика во изградба кофинансирана од ИПАРД

Премиерот Зоран Заев заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев во рамки на вчерашната посета на Струга одржаа работен состанок со претставници на компанијата „Подгорка“. Сопственикот на инвестицијата Мевмед Џемајловски…

Отворен ден за граѓаните во Противпожарната бригада на Скопје

Отворен ден за граѓаните во Противпожарната бригада на Скопје

По повод Денот на пожарникарството, Градот Скопје и противпожарна единица на Град Скопје (БППЗ), денес и утре организираат отворен ден за граѓаните. Сите граѓани кои сакаат да ја посетат противпожарната станица во Автокоманда, и се запознаат со функционирањето и работата…

Електронски ќе се контролира квалитетот на исхраната во училиштата

Електронски ќе се контролира квалитетот на исхраната во училиштата

Министерството за образованиe информира дека во рамките на проектот за подобрување на исхраната на децата во предучилишните установи и основните училишта, кој се реализира во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ, унапредена е содржината на правилникот за стандардите за исхраната…

Променливо облачно време со услови за дожд

Променливо облачно време со услови за дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму додаваат дека попладне ќе има и ретка појава на грмежи, особено во планинските подрачја. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен…

Министерството за локална самоуправа ќе даде поддршка за полесно користење на социјалните услуги од страна на граѓаните

Министерството за локална самоуправа ќе даде поддршка за полесно користење на социјалните услуги од страна на граѓаните

Заменик-министерот за локална самоуправа, Дејан Павлески, денеска во Специјалниот завод – Демир Капија учествуваше на тркалезна маса за процесот на деинституционализација во социјалниот сектор. Како што информираат од Министерството за локална самоуправа, на форумот учествувале и министерката за труд и…

Уште еден екоавтобус ќе сообраќа во Скопје

Уште еден екоавтобус ќе сообраќа во Скопје

ЈСП „Скопје“ денеска потпиша договор со компанијата „МАН импортер Македонија“, ексклузивен увозник на МАН за македонскиот пазар, за пробно користење автобус кој користи природен компримиран гас. Новиот автобус во сообраќај ќе биде пуштен од утре, 19 мај, и ќе сообраќа…

Страница 1 од 1171123Следна ›Последна »