Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,910.00 -1.46%    CEVI 1,000.00 0%    GRNT 781.00 -0.08%    KMB 3,757.68 -1.72%    MKSD 202.61 1.3%    MPT 29,299.40 -0.68%    MTUR 4,425.00 2.91%    OILK 6,000.00 0%    REPL 60,500.00 0%    RMDEN16 95.20 0%    RZIT 30.00 50%    SBT 1,917.24 -1.68%    STB 949.48 -0.83%    STBP 698.87 0.2%    TEL 294.13 1.08%    TNB 14,499.00 -0.01%    TPLF 1,893.80 1.03%    TTK 999.00 -0.1%    UNI 2,081.00 -2.57%    VITA 8,030.00 -0.25%    ZPKO 2,809.00 2.97%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА

МТСП: Работна средба по повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

МТСП: Работна средба по повод Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

По повод 21 Март, Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, во Министерството за труд и социјална политика се одржа работна средба со претставници на граѓанските организации ,,Трисомија 21’’, ,,Центар за Даунов синдром’’, како и со родители и лица со…

Град Скопје објави конкурс за најголем придонес за животната средина

Град Скопје објави конкурс за најголем придонес за животната средина

Во рамките на традиционалната акција „Денови на пролетта – Денови на екологијата“, Градот Скопје денеска распиша јавен конкурс за избор на најеколошка компанија, за најголем придонес во областа на животната средина, за најубаво уреден двор на куќа, зграда и институција/стопански…

Македонија на дното – како до повисоки плати?

Македонија на дното – како до повисоки плати?

Статистиката мери постојан раст на просечната плата но Македонија никако да се одвои од дното на Балканот. За вистински да се зголемат личните приходи мора да сериозно да се намали невработеноста, но и да се зголеми продуктивноста. Просечната плата на…

Сугарески: Изградбата на автопатот Кичево-Охрид се пролонгира поради неусогласеност на документацијата со реалните услови

Сугарески: Изградбата на автопатот Кичево-Охрид се пролонгира поради неусогласеност на документацијата со реалните услови

На барање на Надзорниот Орган, донесовме одлука да се склучи анекс на договорот за изградба на автопатската делница Кичево-Охрид со продолжување на рокот, односно крајниот рок да биде 30 јуни 2021 година. Ова го изјави министерот за транспорт и врски,…

Изградбата на автопатот Кичево-Охрид се пролонгира за 3,5 години

Изградбата на автопатот Кичево-Охрид се пролонгира за 3,5 години

Владата на Република Македонија ја разгледа и ја усвои Информацијата за потребата од донесување на Закон за дополнување на Законот за реализација на инфраструктурни проекти за изградба на патна делница Миладиновци – Штип и патната делница Кичево-Охрид, и го разгледа…

Османи: Да се искористат сите механизми за апсорпција на средствата од ИПА

Османи: Да се искористат сите механизми за апсорпција на средствата од ИПА

Во Клубот на пратениците се одржа првиот состанок на Секторскиот мониторинг комитет за конкурентност, иновации и земјоделство со кој претседаваа вицепремиерот во Владата, задолжен за европски прашања, Бујар Османи во улога Национален ИПА координатор и шефот на одделот за соработка…

Град Скопје: Пренасочувањето на автобусот со број 50 во ГТЦ е привремено

Град Скопје: Пренасочувањето на автобусот со број 50 во ГТЦ е привремено

Градот Скопје остро ги демантира наводите и дезинформациите објавени на интернет-порталите во кои се тврди дека кратко по враќањето на 50 во ГТЦ оваа постојка повторно е затворена, со што се манипулира јавноста. „Ве информираме дека пренасочувањето на движењето на…

Проект на УСАИД за образование на Роми – еден од најопсежните и најдолгорочните проекти во Македонија за инклузија

Проект на УСАИД за образование на Роми – еден од најопсежните  и најдолгорочните проекти во Македонија за инклузија

УСАИД во партнерство со македонските граѓани, институции, здруженија и организации, во изминатите 25 години посветено работи за подобрување на квалитетот на живот во земјата преку различни проекти, допирајќи до речиси сите сегменти од општественото живеење. Во рамките на активностите за…

Центар: Над 1,3 милиони евра ќе бидат пренаменети за долгови и капитални проекти

Центар: Над 1,3 милиони евра ќе бидат пренаменети за долгови и капитални проекти

На барање на Oпштина Центар, Владата ја усвои информацијата за измена и дополнување на намената на одобрени, а неискористени средства од буџетот. „Во периодот од 2007 до 2013 година како капитални дотации од буџетот на сметката на Општина Центар биле…

Заврши откупот на тутунот од реколтата 2017, просечна откупна цена од 217,60 денари

Заврши откупот на тутунот од реколтата 2017, просечна откупна цена од 217,60 денари

Во рамки на предвидениот законски рок, заврши откупот на тутун од реколтата 2017-та. Откупот започна на 15 ноември во 2017 година, а заврши на 15 март 2018 година. Од регистрираните 9 откупни компании, на терен откуп вршеа 8 претпријатија. На…

Страница 1 од 1103123Следна ›Последна »