Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

ДИЕТА 9 КГ

Време: 11:43

Датум: март 31, 2014

Категорија: ДИЕТИ

diet1544ngfdg98ujn

Името на оваа диета кажува се: Се губат 9 килограми за две недели. Е сега, дали ќе ви се посреќи навистина да ги изгубите тие фамозни 9 кг или тоа ќе биде помалку зависи и од некои други фактори: доследноста во спроведувањето на диетата, активностите, вашиот метаболизам…

Самата диета е многу популарна меѓу оние кои повремено држат диети, затоа што и да намалите 5 кг за две недели – ни тоа не е мала работа а искуствата на бројните практичари покажуваат дека и по враќањето на „нормалната“ или „старата “ исхрана килограмите тешко се враќаат – што покажува дека дошло и до промена на метаболизамот.

Секако, диетата е предвидена за потполно здрави лица со претходна консултација со лекар (всушност, ова правило важи за сите диети). Диетата 9 кг спаѓа во брзите диети и не се препорачува како животен стил – туку, евентуално како брза помош.

Бидејќи оваа диета има повеќе варијации, пред вас е онаа која ја проверивме и се уверивме дека добро функционира.

 

Диета 9 кг – мени по денови

Кај оваа диета појадокот е „убиствен“ односно кафе и само кафе, секој ден.И тоа без шеќер. Можете да користите засладувач доколку сте навикнале на слаткиот вкус на кафето. Многу е важно да конзумирате доста ВОДА ( околу 1,5 до 2 л ) и многу е поволно во овие две недели да вклучите некоја минерално – витаминска формула која ви одговара. Една од варијациите на оваа диета дозволува од третиот ден употреба на пециво со кафето, што за оние на кои тешко им паѓа да пијат само кафе – го олеснува нејзиното држење.

 

Понеделник:

Појадок

– црно кафе без шеќер

Ручек

– 2 варени јајца

– спанаќ варен во солена вода

Вечера

– 1 голем бифтек печен на малку масло

– зелена салата

 

Вторник:

Појадок

– црно кафе без шеќер

Ручек

– 1 голем стек на жар

– зелена салата

– овошје по желба

Вечера

– варена шунка – колку што сакате

 

Среда:

Појадок

– црно кафе без шеќер

Ручек

– 2 варени јајца

– зелена салата

– 1 домат

Вечера

– варена шунка – колку што сакате

– зелена салата

 

Четврток:

Појадок

– кафе без шеќер

Ручек

– 1 варено јајце

– варена репка или морков

– 100 гр свежо сирење

Вечера

– сезонско овошје

– природен јогурт во количина која ви одговара

 

Петок:

Појадок

– кафе без шеќер

– изрендана свежа репка или моркови со лимон

Ручек

– 1 поголема варена риба

– 1 домат

Вечера

– 1 голем стек на скара

– зелена салата

 

Сабота:

Појадок

– црно кафе без шеќер

Ручек

– пиле на скара

Вечера

– 2 варени јајца

– свежа репка или морков

 

Недела:

Појадок

– чај со лимон (без шеќер)

Ручек

– 1 голем стек печен на 1 – 2 лажички масло

– салата по избор

– овошје по избор

Вечера

– по желба изберете нешто од менито

 

Додатни напомени:

– Диетата 9 кг се состои од 2 цилкуси од по 7 дена што значи дека после неделата почнувате со вториот круг – следејќи го менито за понеделник.

– Салатата можете да ја зачините со лимон и сол.

– Овошјето, салатата, морковите или репката можете да ги јадете во неограничени количини кога се на менито.

– Стекот може да го зачините со сол и зачини. А колку „голем“ да биде тој? Па, до 300 гр. максимум.

Па, среќно – и кажете ни ги вашите резултати !

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ДИЕТА: Јога диета – за слабеење и обликување на телото

  ДИЕТА: Јога диета – за слабеење и обликување на телото

  Јога диетата претставува збир на правила кои иако се крајно едноставни, даваат одлични резултати видливи на вагата, но и на телесните пропорции. Не мора да…

 • Лубеница диета: За 5 дена 2 кг помалку

  Лубеница диета: За 5 дена 2 кг помалку

  Постојат повеќе диети каде главната намирница е лубеницата. Сепак, оваа верзија е најпопуларна и дава одлични резултати во намалувањето на килограмите и чистењето на организмот. После…

 • ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  ДИЕТА: Осумчасовна диета – до 4 кг помалку за една недела

  Со оваа диета ќe можe да се изгубат многу килограми и да се јаде се што ќе се посака. Зарем не е ова сонот на секој…

 • ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  ДИЕТА: Данска диета – за 13 дена 20 килограми помалку!

  Оваа диета служи за брзо разградување на мастите и ослободување на телото од течностите, таа е многу ригорозна, и како што велат оние кои веќе…

 • Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена”

  Брза диета “3 дена” е една од најпопуларните диети денес, бидејќи трае кратко време и дава инстант резултати. Немојте да се чудите што низ целиот…

 • Најдобра диета!

  Најдобра диета!

  Најдобрите диети се составени од едноставни намирници богати со протеини, а сиромашни со калории, тежината се намалува постепено, што гарантира дека нема да врати брзо,…

 • Тридневна детокс диета

  Тридневна детокс диета

  Станува збор за прилично строга диета, заснована на зеленчук со растителни влакна и млечни производи со малку масти. Ќе изгубите тежина, а во исто време…

 • Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Најпопуларна диета во 2020 година е – Шведска диета

  Како што трендовите во светот на убавината и модата се менуваат со брзина на молња, не е изненадување што слични работи се случуваат и кога…

 • Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Постои диета која е како создадена за сите љубители на леб

  Двопек диетата е идеална за луѓе кои сакаат да ослабат, а не можат да се откажат од леб! Двопек диетата се спроведува со многу овошен…

 • Диета со мед која гарантира резултати

  Диета со мед која гарантира резултати

  Поради големиот број на хранливи состојки, медот треба да се консумира секој ден, а каков е за држење диета – дознајте сами! Нутриционистите советуваат пред…