понеделник, јануари 17, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАПроизводството на нафта во Русија губи инерција

Производството на нафта во Русија губи инерција

Растот на руското производство на нафта се забавува овој месец поради преостанатите производители во земјата без дополнителен капацитет. Ова може да биде главната причина Москва да не се спротивстави на можните планови на ОПЕК да се откаже од зголемувањето на производството веќе следниот месец.

Просечното дневно производство на сурова нафта и кондензат изнесува 1,486 милиони тони во периодот од 1 до 24 ноември, покажуваат податоците на руското Министерство за енергетика, цитирани од „Bloomberg“. Тоа е еднакво на 10,89 милиони барели дневно.

Ова е скромен пораст од 0,49% на месечно ниво и значително под 1% раст за октомври и 2,8% за септември. Производството во август се намали откако „Газпром“ мораше да ја ограничи работата на својата најголема рафинерија за кондензат во Западен Сибир поради пожар.

На почетокот на овој месец, водечките производители во земјата сигнализираа дека произведуваат гориво со речиси полн капацитет.

Во исто време, ОПЕК и сојузниците, колективно познати како ОПЕК +, се повеќе се подготвени да ги напуштат плановите за зголемување на производството следната недела, откако новиот сој на коронавирусот предизвика една од најтешките продажби на црно злато во годината. Ова го соопштија делегатите на претстојната средба, кои сакаа да останат анонимни.

Групацијата размислуваше за пауза во растот откако Соединетите Американски Држави и другите земји купувачи објавија дека ослободуваат количини од нивните стратешки резерви во обид да ги намалат цените. Не е јасно дали и Русија ја поддржува идејата за одложување на планираното зголемување од следниот месец.

Досега руските производители го зголемуваа производството главно со враќање на производството од наоѓалишта затворени пред 2022-ра година или со зголемување на активноста на оние што веќе работат. Но, за да ги зголемат количините следната година, ќе треба да се фокусираат на развој на нови депозити.

Претходно оваа недела, „Лукоил“, вториот по големина руски производител, рече дека го обновил производството на речиси 90 отсто од нивото пред кризата во првиот квартал од 2020-та година.

„Блиску сме до целосно искористување на дополнителниот капацитет и ќе биде поддржан растот на производството со дополнително дупчење“, изјави на 24-ти ноември потпретседателот за финансии на „Лукоил“, Павел Жданов.

Сличен беше ставот на „Газпром“, кој минатата недела рече дека нема да имаат слободен капацитет за производство на нафта до крајот на годинава. Најголемиот производител, „Роснефт“, рече дека веќе потрошил повеќе од очекуваното од својот дополнителен капацитет од 25.000 тони дневно (околу 183.250 барели), достапен на крајот на вториот квартал.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,751фановиЗаследи
2,158следбенициЗаследи
1,420следбенициЗаследи