Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,301.16 -0.35%    FERS 59,500.00 8.06%    GRNT 975.00 -1.57%    KMB 5,882.48 -0.26%    MPT 67,967.90 -0.05%    RZEK 68.00 41.67%    SBT 2,765.00 -2.98%    STB 1,183.55 2.97%    STIL 66.00 9.2%    TNB 16,102.00 -1.21%    TTK 1,250.00 2.46%    UNI 2,075.64 -0.22%    

Надворешната трговија во март забележа наголем пад во последната деценија од 21,9 %

Време: 08:25

Датум: мај 15, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Надворешната трговија во март годинава забележа најголем пад во последната деценија од 21,9 проценнти, покажуваат поселдните податоци на Државниот завод за статистика. Ова е ефектот од светскиот карантин  во кој земјава влезе на срединната на март, а се очекува подаоците за април во стоковата размена со странство да бидат полоши од тие за март.

За експертите ваквиот пад на надворешната трговија на земјава е очекуван и е резултат на погодената глобална економиија од корона кризата.

Во нашата економија, падот е доминантно движен од компаниите кои се дел од глобалните синџири на понуда, извозно ориентираните компании и странските инвестиции во земјата. И двете групи беа под силно влијание на намален извоз, делумно поради рестриктивните мерки, делумно поради намалена побарувачка. Но, кај странските инвеститори, производството и извозот е движен од економските и производствени активности на матичните компании. Па така, затварањето и намалувањето на производството кај матичните компании директно ќе се рефлектира и на странските инвеститори во земјата“, вели Благица  Петрески од Институтот „Finance Think“.

Според Петрески, идните движења на надворешната трговија во голема мера се детерминирани од заздравувањето на глобалната економија, но и од успешноста на извозно ориентираните компании во земјата да останат дел од глобалните синџири и да го преструктуираат производството на новонастанатата побарувачка.

И проекциите на домашните финансиски институции предвидуваа пад на трговската размена на земјава за годинава,  поради пандемијата со вирусот Ковид 19. Народнната банка во последните проекции предвидува пад на извозот за 17 процети и кај увозот 15 проценти за годинава.

Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека вкупната вредност на извозот на стоки од земјава за периодот јануари ‒ март годинава изнесува 1,407.739 илјади евра и бележи пад од 8.2 % во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува 1.918 367 илјади евра, што е за 3.6 % помалку во споредба со истиот период од претходната година. Трговскиот дефицит, во периодот јануари ‒ март 2020 година, изнесува 510. 628 илјади евра.

Трговската размена пак по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за палење и слично, за возила, авиони или бродови, деловите на седишта и моторните возила за превоз на 10 или повеќе лица, вклучувајќи го и возачот, со мотор со внатрешно согорување со палење со помош на компресија (дизел или полудизел). Во увозот се најмногу застапени платината и легурите на платина, необработени или во прав, нафтените масла и маслата добиени од битуменозни минерали (освен сурови), плоснатоваланите производи од железо или нелегиран челик, неплатинирани или необложени и другите метали од платинската група и нивни легури, необработени или во облик на прав.

Податоците на статистика покажуваат дека во периодот јануари – март годинава сме извезле во странство стока вредна над 1,4 милијарди евра или за 126  милиони евра  помалку од истиот период лани. Увозот изнесува над 1,9 милијарди евра и е помал за 72 милиони евра од истиот период лани. Според вкупниот обем пак на надворешнотрговската размена, во првиот квартал од годиннава земјава најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Србија, Грција и Бугарија.

 

С.А

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Пад на берзите поради тензиите во односите САД и Кина

  Пад на берзите поради тензиите во односите САД и Кина

  Берзите во Европа и Азија денес бележат пад, а ситуацијата е слична и на отворањето на Wall Street, бидејќи инвеститорите се исплашени поради растечките тензии…

 • СЗО загрижена поради се поголемиот број заразени со коронавирус ширум светот

  СЗО загрижена поради се поголемиот број заразени со коронавирус ширум светот

  Сè уште има неколку жаришта на вирусот ширум светот кои предизвикуваат загриженост, изјави високата функционерка на Светската здравствена организација (СЗО), д-р Марија Ван Керхов. СЗО…

 • Кинеските инвеститори со рекордни инвестиции на берзата во Хонг Конг

  Кинеските инвеститори со рекордни инвестиции на берзата во Хонг Конг

  Законот за безбедност во Хонг Конг, кој е веќе усвоен во Пекинг, станува силен поттик за инвеститорите од НР Кина своите средства да ги инвестираат…

 • Филипче предупреди за повторно воведување рестрикции поради непочитување на мерките

  Филипче предупреди за повторно воведување рестрикции поради непочитување на мерките

  Министерот за здравство Венко Филипче порача дека повторно ќе бидат воведени рестрикции во некои места ако тоа го наложи епидемиолошката состојба. Тоа го анализирале денеска…

 • Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја(фото)

  Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја(фото)

  Два авиони на американското воено воздухопловство придружувани од два воени авиони на Грција околу 11 часот извршија прелет над територијата на Република Северна Македонија. Авионите…

 • Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

  Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

  Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале…

 • 20 проценти од рестораните во Бугарија банкротираа за време на корона кризата

  20 проценти од рестораните во Бугарија банкротираа за време на корона кризата

  Во моментов, околу половина од сите ресторани во Бугарија се отворени, додека околу 20 проценти од нив банкротираа поради кризата предизвикана од пандемијата од коронавирус,…

 • Изминатите 24 часа регистрирани 52 новозаразени со КОВИД-19

  Изминатите 24 часа регистрирани 52 новозаразени со КОВИД-19

  Педесет и две лица се заразени со вирусот КОВИД-19 во изминатите 24 часа во земјава, потврди за МИА директорот на Институтот за јавно здравје Шабан…

 • Од 15ти јуни нашите граѓани ќе може да патуваат во Грција

  Од 15ти јуни нашите граѓани ќе може да патуваат во Грција

  Нашата земја е меѓу 29-те држави од Европа и светот, за кои од 15 јуни ќе биде дозволено патување во Грција, според листата од Министерството…

 • Еве која е новата водечка европска дестинација за нови странски инвестиции

  Еве која е новата водечка европска дестинација за нови странски инвестиции

  Франција за прв пат ја зазеде позицијата главна европска дестинација за нови странски инвестиции, оставајќи ги зад себе Велика Британија и Германија, покажа истражувањето во…