Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,443.97 0.16%    GRNT 820.00 -0.76%    KMB 5,651.33 -0.38%    MPT 51,900.00 0.78%    MTUR 5,030.00 0%    REPL 76,000.00 0%    STB 1,179.00 -0.08%    TEL 300.28 -0.46%    TKVS 5,400.11 0.85%    UNI 2,303.56 0.14%    

Сите трговски војни: на повидок третата македонско – косовска

Време: 15:10

Датум: јули 19, 2018

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Македонија и Косово се на работ на третата трговска војна. Дали постои можност да се повтори ситуација од пред пет години кога Приштина целосно ги спушти рампите за производите од Скопје а ние одговоривме со тарифи за влез на секој човек и автомобил на наша територија? Земјава има проблеми и со Србија, најчесто поради брашното. Сепак, најстрашно беше трговското ембарго што го воведе Грција во деведесеттите. Во меѓувреме целиот свет е на работ на глобална трговска војна поради тарифите што ги воведе американскиот претседател Доналд Трамп.

Утре Приштина ги крева царините – дали Скопје ќе одговори?

Косово од утре ќе ги зголеми ќе ги зголеми царините за 30% за 21 земјоделски производ за да го заштити сопственото производство. Мерката е привремена и ќе важи 90 дена. Приштина се правда дека не е насочена против Скопје, туку важела за сите држави.

„Ова е добро анализирана одлука, многу се разговараше дали треба да се донесе. Одлуката нема ништо против Македонија и нејзина цел е да се заштитат косовските производители на земјоделски производители. Мислам дека мерката е добро анализирана и дека ќе има добро влијание на нашите земјоделски производители“ изјави вчера косовскиот министер за регионален развој Расим Демири.

Денеска, пак, македонскиот министер за земјоделство не одговори конкретно дали Македонија ќе воведе контра мерки, но побара Косово веднаш да ја повлече одлуката.

„Одлуката го прекршува ЦЕФТА договорот и правно и формално е нејасна. Се прават интензивни анализи за одлуката на Косово која воопшто не содржи тарифни броеви, а и наместо овошје и зеленчук во табелите пишува пченка“ изјави министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

И од Министерството за економија велат дека допрва ќе прават анализи за тоа како да реагираат и дали ќе воведат реципрочни мерки.

„Треба да се анализираат сите можни импликации врз нашите земјоделски производи, но треба да се има предвид дека Македонија е членка на Светската трговска организација и на ЦЕФТА, ние ќе разговараме со нив, со сите засегнати страни па ќе преземеме мерки“ вели министерот за економија Крешник Бектеши.

Од стартот на годинава, извозот на земјоделски производи во Косово изнесува 6 илјади тони во вредност од 1.5 милион евра, додека лани биле извезени 9 илјади и 400 тони во вредност од 2.36 милиони евра.

Најдраматично пред пет години – Косово воведе ембарго за Македонија

Македонија и Косово досега имаа две трговски војни од која најдраматична беше онаа пред пет години кога Приштина воведе целосно ембарго за сите македонски производи.

Тогаш иницијатор беше Скопје, се започна со условениот увоз на брашно и пченица. Приштина одговори со делумно ембарго за одредени производи, а контра одговорот беше воведување на давачки за секој патник и автомобил што од Косово влегува во Македонија. По ова состојбата дополнително ескалираше зашто беше воведено целосно ембарго за сите македонски производи кое траеше пет дена и создаде огромни колони на премините Блаце и Јажинце.

Трговската војна заврши откако попуштивме ние – ја повлековме одлуката за условен увоз на брашно и пченица, како и сите дополнителни давачки, а тие го кренаа ембаргото.

И Македонија и Србија неколку пати во трговска војна

Македонија и Србија повеќе пати биле во трговска војна а причината секогаш била иста – брашното и пченицата.

Последниот конфликт беше избегнат во март годинава кога Скопје на 8 февруари годинава воведе измени на постојниот Правилник за увоз на брашно со кои се наложи тоа да се обележува со маркички по неговото дистрибуирање и целосна контрола во земјава, а не уште пред да стигне во Македонија.

Ова според Србија беше само начин како да се отежне увозот овде и спротивно на правилата на ЦЕФТА по што Белград се закани со воведување контрамерки.

По ова Скопје се повлече и направи компромис – маркички само на големите пакувања.

Најстрашната трговска војна беше ембаргото на Грција

Сепак, најстрашната трговска војна од независноста на Македонија беше ембаргото што го воведе Грција во деведесеттите.

Тоа беше еднострано ембарго кое траеше од 16 февруари 1994 до 15 октомври 1995 година.

Тогашната нова грчка влада го воведе поради несогласување со името и државното знаме на Република Македонија со 16-крако сонце.

Трговската блокада беше во сила 18 месеци, до 15 октомври 1995 година. Штетата што ја претрпе Република Македонија од грчкото ембарго, според процените на економските експерти изнесуваше околу 2 милијарди долари.

Тежината на ембаргото за Македонија беше дотолку поголема што во исто време беше на сила трговско ембарго од Обединетите Нации кон СР Југославија кое Македонија беше принудена да го почитува. Поради овие две блокади земјата беше отсечена од главните трговски патишта преку Коридорот 10 што дополнително ја урниса економијата која и онака се соочуваше со сериозни проблеми во транзицијата.

Ембаргото заврши со потпишувањето на времената спогодба со која Македонија се обврза да го смени државното знаме и да изврши одредени интервенции во Уставот.

На повидок е светска трговска војна

Трговските тензии меѓу Соединетите Држави и остатокот од светот можат да ја чинат глобалната економија 430 милијарди долари предупреди Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

„Иако сите економии би страдале при натамошна ескалација, американската би била најранлива и би се нашла во фокусот на глобален одговор со што би била особено ранлива“ наведува ММФ.

Проблемите започнаа откако американскиот претседател Доналд Трамп почна да ги зголемува царините. Најпрвин, во јануари годинава воведе посебни тарифи за соларни панели и машини за перење, а потоа и за увоз на челик и алуминиум.

Ова ги разлути трговските партнери кои започнаа да воведуваат контра мерки.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Банките најбројни меѓу котираните компании на Берзата со најголема добивка

  Банките најбројни меѓу котираните компании на Берзата со најголема добивка

  Пет банки кои котираат на Македонската берза се меѓу десетте компании со најголема добивка во 2018 година. Прва со најголем добивка е Стопанска банка АД…

 • Метар квадратен во Скопје лани чинел 46.764 денари, во другите градови 33.157

  Метар квадратен во Скопје лани чинел 46.764 денари, во другите градови 33.157

  Просечната цена на метар квадратен станбена површина во 2018 година изнесувала 43.155 денари, што е за 3,2 отсто повеќе во однос на 2017 година, соопшти…

 • Лани 243 доктори на науки, повеќе за 16,3 отсто од 2017

  Лани 243 доктори на науки, повеќе за 16,3 отсто од 2017

  Звање доктор на науки во 2018 година стекнале 243 лица, што е повеќе за 16.3 проценти во однос на 2017 година. Според податоците на Државниот…

 • Детски Зоо маскенбал во Скопје Зоо

  Детски Зоо маскенбал во Скопје Зоо

  Во недела (31 март), во пресрет на празникот на шегата- 1 Април во Скопје Зоо ќе се одржи голем детски маскенбал со почеток во 12:00.…

 • Извозот во Русија се одвива непречено и бележи постојан раст

  Извозот во Русија се одвива непречено и бележи постојан раст

  Македонската економија во првите неколку месеци од годинава бележи зголемување на вкупниот извоз на пазарот во Русија за 41 процент, од кои само кај земјоделските…

 • Ердоган најави промени: Света Софија наскоро џамија?

  Ердоган најави промени: Света Софија наскоро џамија?

  Претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека не е невозможно инстанбулската Аја Софија веќе да не е музеј во која се плаќа влезница…

 • Леонардо Ди Каприо се приклучи на создавањето алтернатива на традиционалните банки

  Леонардо Ди Каприо се приклучи на создавањето алтернатива на традиционалните банки

  Како дел од неговото застапување, Леонардо Ди Каприо инвестираше во неколку одржливи компании, како што се Beyond Meat, AllBirds, Runa и други, но сепак, неговата…

 • Земојделците бараат стабилни откупни цени, трговците ветуваат пласман без проблеми на пролетната зелка

  Земојделците бараат стабилни откупни цени, трговците ветуваат пласман без проблеми на пролетната зелка

  На десетина дена пред почетокот на интензивната берба на пролетната зелка и земјоделците и трговците очекуваат пласманот да помине без турбуленции и дека нема да…

 • Одбележување на Глобалната недела на парите

  Одбележување на Глобалната недела на парите

  Од денеска почнува одбележувањето на Глобалната недела на парите. По тој повод ќе бидат организирани низа активности за јакнење на свеста за потребата од поголема…

 • Зошто секој лет на Боинг бил подвижна бомба!?

  Зошто секој лет на Боинг бил подвижна бомба!?

  Боинг 737 Макс е моделот на авион кои во две несреќи однесе повеќе од 300 животи, произведен од страна на компанијата Боинг. Во тек е…