Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 295)

Една коцка чоколадо дневно, одлично за здравјето

Една коцка чоколадо дневно, одлично за здравјето

Чоколадата богата со посебни антиоксиданси кои се борат против слободните радикали и ја намалуваат оксидацијата на клетките, е важна во процесот на стареење, а какаото го зголемува мозочниот крвоток и се препорачува за личностите склони кон депресија, се наведува во…

Како да се спречи дехидрацијата?

Како да се спречи дехидрацијата?

Дехидрацијата се појавува кога на нашето тело ќе му недостасуваат течности, а тоа е многу опасно доколку имаме слаб имунитет. Главната цел во решавањето на дехидрацијата е што побрзо да ја надополниме течноста, солта и минералите кои се изгубени. Слатките…

Кофеинот го блокира развојот на мозокот во адолесценцијата

Кофеинот го блокира развојот на мозокот во адолесценцијата

Газираните пијалаци полни со кофеин го спречуваат правилниот развој на мозокот кај децата, предупредуваат научниците. Тие веруваат дека кофеинот влијае на развојот на мозокот во текот на адолесценцијата. Тој период на развој е клучен за мозокот, а проблемите во овој период…

Чаша вода за подобра работа на мозокот

Чаша вода за подобра работа на мозокот

Доколку се мачите и не можете да се сетите на одговорот – една чаша вода би можела да ви помогне. Водата може да го изостри вашиот ум, така велат резултатите од новото истражување. Тимот на научници од Универзитетот „Источен Лондон“…

Чудесната моќ на оревите

Чудесната моќ на оревите

Ако секојдневно конзумирате една шака ореви, тоа не може да ја загрози вашата витка става, туку значително ќе го намали нивото на холестерол и ќе ве заштити од кардиоваскуларните болести. Фолната киселина го спречува таложењето на мастите. Јаткастите плодови многу…

10 начини за брзо лекување на воспалено грло

10 начини за брзо лекување на воспалено грло

Чувствувате дека грлото ве затега и дека можеби сте настинале? Еве што можете да превземете за да ја подобрите ситуацијата веднаш. 1. Лекови Еден од најбрзите начини е веднаш да земете некои лекови кои го намалуваат воспалението, отокот и иритацијата…

Мали совети за брзо слабеење

Мали совети за брзо слабеење

Дали сакате да го зголемите потенцијалот за согорување на мастите? Тогаш можеби е вистинско време да ја зголемите температурата на организмот. Термогенеза е процес на производство на топлина во телото, со што се забрзува метаболизмот и се постигнува побрзо согорувањето…

Како да го намалите апетитот?

Како да го намалите апетитот?

Првиот чекор кон постигнување телесна тежина од која ќе бидете задоволни е да го погледнете сопственото тело, а потоа да почнете одговорно да се однесувате при изборот на храна и нејзиното количество во чинијата. Една од тајните на добриот изглед се крие…

Здрав начин на живот и здрава исхрана

Здрав начин на живот и здрава исхрана

Многу се зборува за тоа дека треба да се води здрав живот, да се створат здрави навики и да се направи нешто за да се намали ризикот по вашето здравје. Помалку или повеќе сите знаеме што значи тоа. Трчање, но…

Страница 295 од 295« Прва‹ Претходна293294295