Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,395.26 -0.09%    BESK 10,899.88 0%    GRNT 609.26 -0.05%    KMB 2,997.91 -0.09%    MPT 27,500.00 -4.16%    NOSK 92,250.00 0%    OHB 4,245.00 1.07%    OKTA 2,499.23 4.13%    RMDEN15 95.00 1.06%    RZLV 27.00 8%    RZTK 391.00 -1.01%    RZUS 102.75 3.91%    STB 895.16 2.12%    STIL 91.08 2.41%    TEL 260.00 1.56%    TPLF 1,050.00 0%    TTK 719.31 -0.23%    UNI 1,070.00 2.88%    ZPKO 2,575.00 3%    
Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 3)

Meizu патентира смартфон со кружен екран

Meizu патентира смартфон со кружен екран

Мобилните телефони со моноблок куќиште и два екрани веќе не се новитет на пазарот. Смартфоните со два екрани до неодамна беа егзотика, додека не се појави „YotaPhone“, а потоа „LG“ ја предложи идејата да се стави мал дополнителен екран над…

График на денот: Фаблетите продолжуваат да заземаат се поголем удел на пазарот

График на денот: Фаблетите продолжуваат да заземаат се поголем удел на пазарот

Овие денови, додека смартфоните и таблетите стануваат достапни и дистрибуирани од било кога, поврзаните уреди се доста популарни Божиќни и новогодишни подароци, коментира „Stastista“. За да откријат кои видови уреди биле најбарани за време на празничната сезона, аналитичарите од „Flurry…

Производството на iPhone ќе биде намалено за 10% во првите месеци од 2017-та

Производството на iPhone ќе биде намалено за 10% во првите месеци од 2017-та

Американскиот технолошки гигант „Apple Inc“ ќе го намали производството на „iPhone“ со околу 10% во првиот квартал од 2017-та година, соопштува „Nikkei“, цитиран од агенциите. Извори на весникот наведуваат дека падот во производството е „целосно очекуван“. Весникот потсетува дека во…

Twitter пушта 360-степени видео содржини

Twitter пушта 360-степени видео содржини

Социјалната мрежа „Twitter“ претстави нов начин на кој нејзините корисници ќе гледаат што се случува во светот – преку 360-степени видео содржини, соопштува компанијата. Според неа од денес луѓето можат да гледаат интерактивни 360-степени видео содржини од интересни корисници и…

Збогум G5: LG се откажува од модуларните смартфони (видео)

Збогум G5: LG се откажува од модуларните смартфони (видео)

Moдуларните паметни телефони беа долготраен сон на визионерите за идниот изглед и функции на смартфоните. „LG G5“  донесе надеж во конечното остварување, но (не)успешноста на овој уред веројатно ја закова и последната шајка во ковчегот на модуларните телефони. „LG“, првиот…

Amazon ќе создава лебдечки магацини

Amazon ќе создава лебдечки магацини

Компанијата Амазон предаде патент за лебедечки магацини во кои би ги чувал производите за достава кои би служеле како бази за полетување на дронови. Патентот бил предаден уште пред две години, но за него стручњаците за технологија дознале дури во…

Oвие смартфони од 2016-та може најлесно да се поправат

Oвие смартфони од 2016-та може најлесно да се поправат

„iFixit“ веќе 13 години дава веродостојни туторијали со детално опишување на техничките уреди на својата интернет страна. На многумина им е интересно да гледаат колку е лесно или тешко да се расклопи одреден уред, отколку какви се неговите технички перформанси.…

Naptime: Паметен уред за сите кои сакаат да спијат! (видео)

Naptime: Паметен уред за сите кои сакаат да спијат! (видео)

Револуционерниот изум наречен „Naptime“ ќе ви помогне во совршениот краток одмор, ќе ја зголеми концентрацијата и расположението, а има влијание и за поголема продуктивност. „EEG“ сензорите во уредот за време на спиењето ја следат вашата мозочна активност, па „Naptime“ ќе…

Смартфоните на тајванските компании бележат пад на продажбата

Смартфоните на тајванските компании бележат пад на продажбата

HTC, Asus и Acer бележат пад на продажбата на своите телефони на пазарите во САД, Европа и Кина, поради што тие нема да ги остварат проектираните испораки за оваа година. Иако HTC оваа година објави многу конкурентен производ во форма…

Рендери и спецификациии за Samsung Galaxy A5 (2017)

Рендери и спецификациии за Samsung Galaxy A5 (2017)

Во ноември се појавија информации дека „Samsung Galaxy A5“ (2017) ќе биде претставен во четири бои – црна, златна, розева и сина. Сега се појавија прес рендери од телефонот во споменатите бои. Покрај изгледот, беа откриени и спецификациите на уредот.…