Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,840.86 0.69%    GRNT 759.67 0.49%    INEK 600.00 0%    KMB 2,600.00 -0.07%    MPT 28,000.00 0%    OHB 5,100.00 0%    OKTA 2,678.00 3%    STB 896.09 -0.12%    STBP 750.00 0.27%    TNB 10,799.85 0%    TPLF 1,365.00 0%    UNI 1,821.38 1.19%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 3)

Три погрешни начини на кои ја користите електронската пошта

Три погрешни начини на кои ја користите електронската пошта

Немојте да користите предолги реченици и комплицирани зборови. Вашата конверзација со претпоставеното лице нека не надминува повеќе од три мејлови… Без мејловите повеќе не можеме да си го замислиме животот, но повеќето од нас ги користат сосема погрешно. Што е…

5 брутални вистини со чија помош ќе станете далеку подобри во работата

5 брутални вистини со чија помош ќе станете далеку подобри во работата

Двете реченици кои веројатно најдобро го опишуваат претприемништвото гласат: „Претприемништвото е лудило. Еден ден се чувствувате како да сте на врвот на светот, а следниот ден посакувате да ве снема“. Како што пишува Inc.com, ваквите искуства покажуваат дека водењето на…

Трите клучни навики кои успешните шефови ги имаат се всушнoст многу едноставни

Трите клучни навики кои успешните шефови ги имаат се всушнoст многу едноставни

Според најновата американска анализа која го вклучува деталниот увид во менаџерското водење на работата е објавена под насловот „State of the American Manager Report“, и во неа видливо е како најосновната потреба на вработените е всушност „јаснотијата“ на вашите очекувања.…

7 навики на луѓето кои се под константен стрес

7 навики на луѓето кои се под константен стрес

Стресот може и тоа како негативно да влијае на разни аспекти од нашиот живот. А ако се чувствате како да ќе „пукнете“ секој момент, време е да се ослободите од некои навики, кои го предизвикуваат тоа. Не знаете за што…

Цитати кои ќе ви дадат внатрешен поттик за поголема мотивација

Цитати кои ќе ви дадат внатрешен поттик за поголема мотивација

Ова се познатите мотивациони цитати кои може да ги прочита секој, и од нив да извлече одредена поука. Доколку ти недостасува мотивација и имаш потреба од внатрешен поттик обиди се да ја пронајдеш помеѓу овие цитати… „Клучот до успехот е…

Која е тајната на успешните семејни бизниси?

Која е тајната на успешните семејни бизниси?

Сигурно имате слушнато за компании како што се „Black&Decker“, „WalMart“…итн. Но сигурни сме дека не знаевте дека овие компании се семејни компании. Овие компании функционираат како семеен бизнис во повеќе генерации. Како и секој вид на бизнис и семејниот бизнис…

Недостатокот на добри идеи и знаење и стравот од неуспех најголема кочница за претприемачите

Недостатокот на добри идеи и знаење и стравот од неуспех најголема кочница за претприемачите

Преобемна државна бирократија, високите даноци, неможноста за наплата на побарувања во разумен рок, нејасните прописи и недоволното вмежување – се главните проблеми кои ги мачат претприемачите, покажа неодамна спроведената анкета на Business Cage. Анкетираните, исто така, сметаат дека главна причина…

10 смртни гревови на малите бизниси

10 смртни гревови на малите бизниси

Понекогаш се чини дека во прашање е среќа како некои компании успеваат, а други пропаѓаат, но сепак постојат заеднички грешки кои ги убиваат малите бизниси и пред да започнат со работа. 1. Пребрз раст Брзиот раст е пожелен и добредојден,…

5 потези со кои ќе го импресионирате потенционалниот работодавец

5 потези со кои ќе го импресионирате потенционалниот работодавец

Работодавците поминуваат многу време во процесот на вработување. За тоа време гледаат лоши, но и добри примери за однесување на интервјуто за работа. Ако се концентрираме на добрите, ќе видиме дека всушност станува збор за мали гестови и правила на…

Неколку правила за однесување на состаноците

Неколку правила за однесување на состаноците

Работните обврски на многумина вклучуваат и учествување на деловните состаноци. Меѓутоа во деловното опкружување ретко ќе слушнете дека некој ги сака. Но, без оглед што мислите за состаноците, сепак вежно е кон нив да се однесувате професионално и пристојно. „Business…