Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА

Богов: Политичка криза и нанесе сериозни штети на македонската економија и тешко дека ќе постигнеме некаков раст годинава

Богов: Политичка криза и нанесе сериозни штети на македонската економија и тешко дека ќе постигнеме некаков раст годинава

Продолжената политичка криза и нанесе сериозни штети на македонската економија и тешко дека ќе постигнеме некаков раст оваа година, по падот во првата половина, изјави гувернерот на Народната банка на Македонија, Димитар Богов во интервју за агенцијата Ројтерс, додавајќи дека…

Шинзо Абе размислува за нови даночни олеснувања за јапонските компании

Шинзо Абе размислува за нови даночни олеснувања за јапонските компании

Јапонскиот премиер Шинзо Абе размислува да воведе нови даночни намалувања со цел да ги поттикне компаниите да ги зголемат платите и да ги забрзаат капиталните трошоци за зајакнување на економскиот раст, објави „Ројтерс“, цитирајќи извори од владата. Абе планира да…

Moody’s го намали долгорочниот кредитен рејтинг на Велика Британија

Moody’s го намали долгорочниот кредитен рејтинг на Велика Британија

Меѓународната рејтинг агенција „Moody’s“ го намали долгорочниот рејтинг на британскиот долг од „А1“ до „Аа2“ со стабилна перспектива, објави „Ројтерс“. Причината е несигурноста поврзана со „Brexit“, се вели во соопштението на агенцијата. Агенцијата забележува дека е загрижена за „веројатно влошување…

Туристичката индустрија во Кина ќе ги надмине Индија и САД за една деценија

Туристичката индустрија во Кина ќе ги надмине Индија и САД за една деценија

Туристичката индустрија во Кина се очекува да порасне за просечно 8% годишно од 2017-та до 2027-та година, пред другите големи економии, како што се Индија и САД, објави „Bloomberg“, повикувајќи се на Светскиот совет за туризам и патувања. Претстојните државни…

Ако се прашувавте зошто Швеѓаните се таму каде што се

Ако се прашувавте зошто Швеѓаните се таму каде што се

Граѓаните на земјите од ЕУ, во просек работат 35,6 години, што е за 1,8 години подолго отколку во 2006 година. Според податоците на Евростат, траењето на работниот стаж изразено е зголемено кај жените – во просек за 2,5 години, а…

Швајцарците ќе продаваат чист воздух од Алпите

Швајцарците ќе продаваат чист воздух од Алпите

Швајцарски стартап флашираше воздух од Швајцарија и како таков ќе го продава на жителите на многу загадените држави и градови како на пример Кина и Индија. Според податоците на компанијата, воздухот се собира на разни локации ширум швајцарските Алпи и се…

За детски едукативни инсталации во Скопје ќе се потрошат 4,7 милиони денари

За детски едукативни инсталации во Скопје ќе се потрошат 4,7 милиони денари

Градот Скопје по спроведената постапка за јавна набавка и објавениот конкурс за избор на идејно решение и реализација на детски едукативни инсталации во парк „Македонија“, парк-шума „Водно“ и Градски парк во Скопје на тема: „Во имагинарниот свет на децата“, потпиша…

Тереза Меј ја претстави понудата на Британија за излез од ќор-сокакот во преговорите за Брегзит

Тереза Меј ја претстави понудата на Британија за излез од ќор-сокакот во преговорите за Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј ги соопшти предлозите за двегодишниот транзициски период по излегувањето на Велика Британија од ЕУ во март 2019 година. Таа сака за време на тој период да се применуваат постоечките аранжмани за пристап до ЕУ и вети…

Македонија – седиште на центарот за културна соработка меѓу Kина и 16 земји на Централна и Источна Европа

Македонија – седиште на центарот за културна соработка меѓу Kина и 16 земји на Централна и Источна Европа

На третиот форум за соработка помеѓу Кина и земјите на Централна и Источна Европа (16+1), кој деновиве се одржа во Хангџоу, Кина, беше потпишан меморандум за разбирање помеѓу министерствата за култура, со кој се воспостави координативен Центар за културна соработка,…

Доставени 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од пролетните мразеви

Доставени 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од пролетните мразеви

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство до Бирото за судски вештачења, достави 13.580 барања за проценка на штетите од неповолните климатски настани (доцни пролетни мразеви), што се случија во април годинава. Станува збор за барања доставени од 27 општини/ Подрачна…

Страница 1 од 2112123Следна ›Последна »