25 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАWall Street: Силен раст на индексите по слабите податоци од пазарот на...

Wall Street: Силен раст на индексите по слабите податоци од пазарот на трудот

Американските индекси скокнаа во петокот, откако послабиот од очекуваниот априлски извештај за работните места ги поттикна надежите дека Федералните резерви наскоро може да почнат да ги намалуваат каматните стапки.

Dow Jones Industrial Average зајакна 465 поени или 1,2 отсто. S&P 500 порасна за 1,3%, додека Nasdaq Composite за 2%.

Со петочните потези, сите главни индекси се во темпо да ја завршат неделата во победничка серија. Dow и Nasdaq додадоа 1,1% и 1,4%, соодветно, додека S&P зајакна 0,5%.

Петочниот извештај нови на платен список покажа дека во април се додадени 175.000 работни места, што е под 240.000 работни места што ги очекуваа економистите анкетирани од Dow Jones. Стапката на невработеност се искачи на 3,9%, во споредба со 3,8% во претходниот месец, според Бирото за статистика на трудот. Податоците за платите исто така беа пониски од очекуваното, што е охрабрувачки знак за инфлацијата.

По послабиот од очекуваниот априлски раст на работните места и умерениот раст на платите, трговците предвидуваат второ намалување на цените до крајот на годината. Веројатноста за намалување во септември се движеше близу 50%, според следењето на пазарот на фјучерси на CME, FedWatch.

Стапките исто така паднаа по извештајот за работните места, при што 10-годишниот принос падна под 4,5%. Овој потег ги фаворизираше технолошките акции чувствителни на стапките, при што Nvidia и Advanced Micro Devices се зголемија за околу 3%. Microsoft и Meta добија по 2%, додека секторот за информатичка технологија на S&P порасна за 3%.

За петочните добивки придонесоа и силните квартални извештаи од главните компоненти на Dow. Apple напредуваше за 7% откако објави откуп на акции од 110 милијарди долари. Акциите на биотехнолошката Amgen пораснаа за повеќе од 12% откако објави подобра од очекуваната заработка и понуди позитивни вести за експериментален лек за дебелина. Акциите се упатија кон нивниот најдобар ден од 2009 година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП