вторник, март 2, 2021
2 °c
Skopje
6 ° вто
7 ° сре
7 ° чет

Tag: закон

Гласен текстилец: Или недела неработен ден за сите, освен за неопходните дејности или протести

Или недела неработен ден за сите, освен за неопходните дејности или протести. Со вакви закани излезе токму иницијаторот на законското ...

Прочитај повеќе

МФ: Поголема либерализација и продлабочување на пазарот на капитал преку измени на Законот за инвестициски фондови

Владата на Република Северна Македонија ги поддржа предлог-измените на Законот за инвестициски фондови, кои создаваат можност за зголемена либерализација и ...

Прочитај повеќе

Со „врзани раце“ антикорупционерите ги контролираат политичките партии!

Законско решение има, но недостасуваат технички можности антикорупционерите да го контролираат финансиското работење на политичките партии во изборниот период. Владата ...

Прочитај повеќе

Бесими: Нов Закон за внатрешна финансиска контрола за зголемување на отчетноста на институциите

Нов систем на раководна отчетност во финансиското управување и контрола на институциите од јавниот сектор ќе се создаде со новиот Закон ...

Прочитај повеќе

Контроверзниот закон во Турција стапува на сила: Изречени првите високи казни за Твитер, Фејсбук, Инстаграм..

Турција денес го изрече првиот пакет високи казни на големите социјални мрежи, вклучувајќи ги Твитер, Фејсбук и Инстаграм, за непочитување ...

Прочитај повеќе

Изгласани измени на Законот за заштита на населението од заразни болести, нови мерки во борбата против Ковид-19

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението ...

Прочитај повеќе
Страна 1 од 39 1 2 39