недела, април 18, 2021
5 °c
Skopje
10 ° нед
9 ° пон
9 ° вто

Tag: астероид

Дали сте подготвени за нова посета од вселената? Најголемиот астероид во 2021 година пристигнува во соседството

Неговото поминување покрај Земјата ќе им овозможи на астрономите подобро да го проучат и можеби да научат повеќе за неговиот ...

Прочитај повеќе

Под будното око на научниците: Астероидот што лета кон Земјата може да предизвика удар со јачина на 150 атомски бомби

Астероидот 2009 JF1, според последните податоци, е на растојание на повеќе од 375 илјади километри од Земјата, но се приближува ...

Прочитај повеќе

Примероците од прашина на астероидот “Ryugu” ги изненади јапонските научници: „Отпрвин занемев, а потоа почнав да врескам“

Примероци од прашина од црн песок собрани од јапонската вселенска сонда "Хајабуса 2" на астероидот 162173 Ryugu на околу 300 ...

Прочитај повеќе
Страна 1 од 2 1 2