Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 3)

Показатели кои покажуваат дека се движите кон успехот

Показатели кои покажуваат дека се движите кон успехот

Сите сакаме успех, но како да знаеме дали се движиме во правилната насока? Како да измериме колку до него ни останало и да знаеме дека не сме просечни? Обрнете им внимание на знаците кои укажуваат дека сте блиску… 1. Имате…

Овие фрази не треба да ги ставите во CV-то

Овие фрази не треба да ги ставите во CV-то

Студијата на New College ги објави најчестите фрази кои ги употребуваат луѓето кои се пријавуваат на огласите за работа. Како што објави студијата, постојат и лица кои ставаат смајли и емотикони во CV-то, што шефовите знае сериозно да ги изнервира.…

За 10 минути може да ја загубите работата!

За 10 минути може да ја загубите работата!

Ако се грижите за работата, немојте да го правите ова, затоа што на овој начин сигурно ќе ја испратите вашата биографија во кантата за отпадоци… – Се појавувате покасно од 30 минути од договореното време – Се ракувате со смртоносно…

Да станеме богати не спречува оваа навика

Да станеме богати не спречува оваа навика

Она што ги разликува исклучително богатите луѓе од просечните, пред се лежи во менталниот склоп. Богатите луѓе претежно размислуваат поинаку, дејствуваат и поинаку одбираат од другите. Во книгата „Тајните на умот на милионерите“, авторот Т. Харв Екер вели дека постои…

Вториот чекор во бизнисот е …

Вториот чекор во бизнисот е …

За оние кои што веќе го започнале успешно нивниот бизнис и кои што се подготвени да го направат вториот чекор, можеби ќе се запрашате што треба да направите за да го ставите вашиот бизнис на подобро ниво. Постојат повеќе начини…

Што бараат работодавците од своите вработени?

Што бараат работодавците од своите вработени?

Иако многу истражувања го покажуваат она кое веќе го знаеме, понекогаш поради нив работите ги гледаме од друга перспектива. Едно од нив е националното истражување кое го спроведе „Ol Partners“ помеѓу 174 работодавци. Истражувањето издвои 8 квалитети кои работодавците најмногу…

Колегите нема да ви ги кажат овие работи!

Колегите нема да ви ги кажат овие работи!

Можеби мислите дека колегите ви се најдобрите пријатели на работа, но всушност тие многу за тоа и не зборуваат. Еве неколку работи кои нема да ги слушнете од колегата. 1. Присвојување на туѓи заслуги Можеби во „трката за врвот“ ќе…

Започнете со работење, доста со размислување!

Започнете со работење, доста со размислување!

Кога ќе се соочите со голема одлука во вашиот бизнис, лесно е да се започне со дебатирање. Кога дебатираме и размислуваме околу предностите и недостатоците, ние често сме заглавени во повторување на истите аргументи наместо да направиме избор. Ефективните лидери…

Причина која ја расипува работната атмосфера

Причина која ја расипува работната атмосфера

Работната атмосфера најчесто ја расипуваат лошите хигиенски навики, покажаа истражувањата. Всушност, тие најмногу им одат на нерви на 26 проценти од испитаниците, кои како најлоши ги истакнаа лошиот здив од устата, неуредниот тоалет, оставањето на трошки на масата и непријатните…

Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

Никогаш не ги слушајте овие совети за работа!

Веројатно барем еднаш сте го слушнале ова – „следи ги своите соништа и тие ќе се остварат“, но ова е веројатно еден од најлошите совети кои можете да ги добиете. Сите сакаат да даваат совети, меѓутоа кога станува збор за…