Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 1888)

Министерот Ивановски на состанок на Интернет корпорација во Лондон

Министерот Ивановски на состанок на Интернет корпорација во Лондон

Министерот за иформатичко општество и администрација Иво Ивановски денеска ќе учествува на состанокот на Интернет корпорацијата за доделени имиња и броеви. Состанокот се одржува во рамки на Владиниот состанок на високо ниво во Лондон.…

Конференција за корпоративна одговорност

Конференција за корпоративна одговорност

Институтот Либерална алтернатива (ИЛА) денеска во Едукативниот центар М6 организира конференција на тема „Филантропија, корпоративна одговорност и социјални промени: Моќта на вмрежувањето“. Целта е на едно место да се донесат деловниот и невладиниот сектор пред кои ќе биде промовирана корпоративната…

Најбогат косовски политичар е Беџет Пацоли

Најбогат косовски политичар е Беџет Пацоли

Според изјавите доствени до косовската антикорупциска агенција најбогат политичар е лидерот на Алијансата за Ново Косово и екс потпретседател на владата, Беџет Пацоли,чие богатство тежи 340 милиони евра. „Најсиромашен“ е Албин Курти, лидер на Движењето„Самоопределување“,кој откако си го продаде станот наследен од родителите…

Признание кое ќе го шокира светот

Признание кое ќе го шокира светот

Германските индустриски гиганти се збогатиле со помош на робови за време на Втората светска војна, пишува еден од најпопуларните бизнис магазини “Wirtschaftswoche”. Многу од големите компании, како што се Бош, Мерцедес, Дојче банк, Фолксваген и останатите, користеле робови, кои се состоеле…

Груевски: Растот на економијата над очекувањата, проекциите за целата година остварливи

Груевски: Растот на економијата над очекувањата, проекциите за целата година остварливи

Растот на економијата и генерално економските резултати во првиот квартал од годинава се над очекувањата, што е резултат на многу мерки што Владата ги презеде во изминатиот период. Ова денеска го истакна премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарски прашања при…

Неверемето во Дојранско ги оштети посевите

Неверемето во Дојранско ги оштети посевите

Огромни штети на земјоделските посеви предизвика невремето со град и силен ветер што вчера попладне го зафати дојранскиот регион. Најмногу е погодено селото Николич. Според земјоделците, површините се речиси целосно уништени. „Вакво невреме не се памети во селото. Полето е…

Невработеноста во Русија се намали на 4,9 проценти

Невработеноста во Русија се намали на 4,9 проценти

Невработеноста во Русија во мај оваа година се намали на историски минимум од 4,9 проценти, од 5,3 проценти кои беа забележани во април, објави руската агенција за статистика Ростат. Претходниот рекорд беше остварен во август 2012 година кога невработеноста изнесуваше…

Швајцарија е најскапата држава во Европа

Швајцарија е најскапата држава во Европа

Цените на стоките и услугите на швајцарскиот пазар се повисоки за 56 проценти во однос на просечните цени во Европската унија, покажаа резултатите од истражувањето кое го направи европската агенција за статистика Еуростат. Како што пренесува швајцарскиот весник „24 часа“,…

Штип и Кочани домаќини на Македонско-бугарски бизнис експо денови

Штип и Кочани домаќини на Македонско-бугарски бизнис експо денови

Во организација на Македонско-бугарската стопанска комора, општините Штип и Кочани, Центарот за развој на Источно-планскиот регион и Универзитетот „Гоце Делчев“, на 23-ти и 24-ти јуни во Штип и Кочани ќе се одржат Македонско-бугарски бизнис експо денови. Како што информира портпаролот…

Пад на регистрираната вработеност во Франција

Пад на регистрираната вработеност во Франција

Бројот на пријавените вработени лица на францускиот пазарен сектор, не сметајќи ја категоријата привремено вработени, во мај се намали за 0,6 проценти, по растот од 3,1 проценти во април, покажуваат податоците на Централната агенција за социјална заштита. Меѓутоа, во период…