Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 994)

Турци отвараат фабрика во Македонија

Турци отвараат фабрика во Македонија

Турската компанија “Matek “, со седиште во Анкара, ќе вложи 15 милиони евра за отварање на фабрика за производство на високо-технолошки медицински помагала, која ќе биде со седиште во македонската област Бунарџик, во Скопје. Компанијата ќе произведува трансбронхијални биопсиски игли,…

За Аеродром во Љубљана, Европа дава 15 милиони денари

За Аеродром во Љубљана, Европа дава 15 милиони денари

Европската компанија одобрила 15 милиони евра за нов терминал на аеродромот во Љубљана, а средствата се доделени од европскиот фонд за регионален развој. Средствата од тој фонд, Словенија ги користи за јакнење на транспортната инфраструктура и тоа за проекти во…

Мора да се шегува: Сопственикот на Фејсбук од нас бара да….

Мора да се шегува: Сопственикот на Фејсбук од нас бара да….

Фејсбук константно воведува нови промени. Така пред дава дена го претстави новиот Timeline кој наскоро ќе стигне кај сите нас. Неодамна имавме прилика да прочитаме како оваа друштвена мрежа ќе почне да наплатува приватни пораки и тоа не за мали…

Виз Ер транспортирале 12 милиони патници

Виз Ер транспортирале 12 милиони патници

Унгарската нискотарифна компанија Виз Ер ( Wizz Air ) во 2012 година транспортирала 12 милиони патници, за 12 проценти помалку од изминатаа година, соопштија од компанијата. Генералниот директор на Виз Ер, Јошеф Варади, истакнува дека компанијата го зголемила бројот на…

Рекордна продажба на Ролс Ројс

Рекордна продажба на Ролс Ројс

Ролс Ројс, чиј сопственик е БМВ, објави рекордна продажба на автомобили трета година по ред. Продажбата од 3.538 возила во 2011 година, е зголемена на 3.575 продадени возила во 2012 година. На овој 1 отстотен раст е многу помал од…

Фејсбук е најпопуларен во 127 земји

Фејсбук е најпопуларен во 127 земји

Најпопуларната социјална мрежа во светот, Фејсбук уште еднаш го докажа приматот, таа според истражувањата е лидер во 127 земји во светот. Истражувањето на аналитичарите на социјалните медиуми „Vincenzo Cosenza“, покажува дека Фејсбук станува се повеќе популарен. Фејсбук е доминантна социјална…

БМВ: Рекордна продажба по втор пат

БМВ: Рекордна продажба по втор пат

Германскиот автомобилски гигант БМВ во 2012 година продаде вкупно 1,854 возила, што е за 10,6 проценти повеќе од 2011 година, со што втор пат по ред оствари рекордна продажба. Само во декември минатата година БМВ продаде 181,571 автомобили, што е…

Најбогат на светот, но живее скромно

Најбогат на светот, но живее скромно

Кај просечниот Мексиканец, неможе да помине ниту еден ден а да не купи еден од производите, или пак да користи една од услугите од 220-те компании кои ги поседува Карлос Слим. Вниманието на светската јавност го привлекол уште пред пет…

Продадени седум нови парцели во битолската индустриска зона „Жабени“

Продадени седум нови парцели во битолската индустриска зона „Жабени“

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески информираше дека по вчерашното електронско наддавање во индустриската зона „Жабени“ се продадени седум нови парцели по мошне поволна цена од 71 денар за метар квадратен. Покрај парцелите во „Жабени“, продадени се и други локации во…

Русија открила нов вид на нафта

Русија открила нов вид на нафта

На светскиот пазар за неколку години  треба да се појави  еден нов вид на руска нафта.”ISP” чие име потекнува од нафтоводот Источен Сибир-Пацифик. Како што објавила московската медиумска куќа Гласот на Русија,тој нафтовод транспортира руски енергетски ресурси во Азија. Гласот…