Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,333.36 -0.2%    GRNT 829.00 0%    KMB 5,700.00 -0.01%    MERM 2,100.00 2.04%    MPT 52,028.57 -0.18%    MTUR 5,100.00 0.02%    REPL 76,000.00 0.66%    STB 1,199.00 -0.08%    TKVS 5,384.38 0.64%    
Почетна » Вести од категорија » КОМПАНИИ(Страна 994)

Норвешката компанија Небб софтвер отвори канцеларија во Скопје

Норвешката компанија Небб софтвер отвори канцеларија во Скопје

Шест македонски инженери ќе вработи норвешката компанија Небб софтвер која денеска и официјално отвори канцеларија во Скопје. Ваквиот чекор, изјави министерот Веле Самак, е резултат на владините напори за привлекување странски инвестиции, а воедно и потврда дека кај нас странските фирми…

Во Македонија ќе се користи италијанско искуство за развој на туризмот

Во Македонија ќе се користи италијанско искуство за развој на туризмот

Запознавање на бизнисмените од Италија со можностите за инвестирање во земјава и со потенцијалите за водење бизнис, како и пренесувањето на нивните искуства на македонските колеги беше целта на денешниот бизнис форум, организиран од Стопанската комора на Македонија во соработка со…

Потврден рејтингот на ПроКредит Банка во Македонија

Потврден рејтингот на ПроКредит Банка во Македонија

Меѓународната рејтинг агенција „Фич“ го потврди повеќегодишниот кредитен рејтинг на ПроКредит Банка Македонија со оценка „ББ+“. Како што соопшти Банката, индивидуалниот рејтинг на ПроКредит Банка е резултат на позитивните бизнис резултати на банката меѓу кои квалитетот на кредитното портфолио и…

Apple за прв пат го презема водството на американскиот пазар

Apple за прв пат го презема водството на американскиот пазар

Компанијата „Apple“ за прв пат на американскиот пазар, стана прв произведувач на мобилни телефони. Со оглед на конкурентната компанија „Samsung“ која е најјак произведувач на глобално ниво, оваа победа на американската териоторија е исклучително важна за „Apple“. Компанијата „Apple“ продаде…

Стопанската комора на Македонија со нови проиритети оваа година

Стопанската комора на Македонија со нови проиритети оваа година

Стопанската комора на Македонија во првата половина од годинава не очекува некои позначајни позитивни движења на економските текови, иако сметаат дека проекцијата за раст на БДП од 2 отсто за 2013 е реално остварлива. Ова денеска на прес-конференција го истакна Стојмирка Тасевска од…

Ирачкиот Asiacell заработи 1,3 милијарди долари

Ирачкиот Asiacell заработи 1,3 милијарди долари

Ирачкиот мобилен оператор „Asiacell“ со продажбата на акции на ирачката берза заработи 1,3 милијарди долари. Околу две третини од акциите, чија продажба беше доживеана како тест на довербата на инвеститорите во Ирак, беа купени од странски инвеститори, јавува „BBC News“.…

Државна помош за 930 невработени кои ќе започнат сопствен бизнис

Државна помош за 930 невработени кои ќе започнат сопствен бизнис

Со државна помош, 930 лица добиваат можност да почнат сопствен бизнис преку Програмата за самовработување, за која денеска објави оглас Агенцијата за вработување. Лицата што ќе аплицираат за почнување бизнис од државата, добиваат 185.000 денари неповратни средства за набавка на…

Двајца директори ја напуштаат Barclays

Двајца директори ја напуштаат Barclays

Финансискиот директор и водечкиот правен експерт на британската банка „Barclays“ поднесоа оставка поради продолжувањето со скандалот околу местењето на каматнaта стапка Либор. „Barclays“ денес објави дека финансискиот директор на групацијата, Крис Лукас, и генералниот советник на банката, Марк Хардинг, донеле…

GL Bijoux банкротираше

GL Bijoux банкротираше

Фирмата „GL Bijoux“ од Ардеш, Франција, која има вработено 620 работници, оди под стечај поради големиот пад на продажбата и зголемените материјални трошоци. Ова е уште една компанија која доспева на листата на социјално загрозени, по компаниите „Game“, „Virgin“ или „Goodyear“…

На азербејџанскиот пазар заедно ќе настапат македонски и турски компании

На азербејџанскиот пазар заедно ќе настапат македонски и турски компании

Можностите за настап на македонски компании на азербејџанскиот пазар, како значајна земја во каспискиот регион, беа тема на денешните разговори на делегацијата на Стопанската комора на Македонија со претставници на Стопанската комора на Азербејџан. Во тек на посетата на Азербејџан на…