Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    
Home » Archives by category » КОМПАНИИ (Page 725)

Fairfax го купува BlackBerry за 4,7 милијарди долари

Fairfax го купува  BlackBerry за 4,7 милијарди долари

Канадската компанија за производство на мобилни телефони „BlackBerry“ постигна договор за продажба на сите свои акции за 4,7 милијарди долари, со својот најголем акционер „Fairfax“, пренесува Франс прес. „BlackBerry“ соопшти дека веќе е потпишано писмото со плановите на компанијата и…

Зголемен кредитниот рејтинг на GM

Зголемен кредитниот рејтинг на GM

Американската рејтинг агенција „Moody`s“ го зголеми кредитниот рејтиг на „General Motors-GM“ на ниво на инвестиции, односно од „Бa1“ на „Бaa3“, со стабилна прогноза. „Moody`s“ на овој потег се одлучил откако американскиот производител на автомобили соопшти дека ќе ги откупи своите…

Во изградба е кинескиот Холивуд

Во изградба е кинескиот Холивуд

Во присуство на американски и азиски филмски ѕвезди, кинескиот холдинг „Wanda Group“ го започна својот амбициозен проект за „град на киното“ во Кингдао (Источна Кина). Оваа групација има амбиција да прави стотина филмови годишно и со тоа да му конкурира…

Total: Tри милиони барели дневно до 2017-та

Total: Tри милиони барели дневно до 2017-та

Францускиот нафтен гигант „Total“ има во план до 2017-та година да го зголеми нафтеното производство на три милиони барели дневно, соопшти управата на компанијата. Во „Total“ имаат намера до 2015-та да го зголемат производството на 2.6 милиони барели, а за…

ИКЕА нуди куќа за 1.000 долари

ИКЕА нуди куќа за 1.000 долари

Компанијата ИКЕА во соработка со УНХЦР, по две години истражување, е подготвена за масовно производство на овие евтини куќи кои ќе чинат само 1.000 долари За реализација на оваа хумана идеја, ИКЕА потроши 4,5 милиони долари. Инженерите и дизајнерите на…

BASF ја превзема компанијата Verenium

BASF ја превзема компанијата Verenium

Германскиот концерн „BASF“ даде понуда за превземање на американската био-технолошка компанија „Verenium“. „BASF“ нуди 4,00 американски долари за акција во готовина, што изнесува вкупно 62 милиони амрикански долари. Со оглед на просечната пазарна цена во претходните месеци од околу 2,50…

Студентите одлучија: Најдобрата компанија во светот е…

Студентите одлучија: Најдобрата компанија во светот е…

Познато е дека сите големи компании ги земаат најдобрите студенти од престижните факултети и прават се што е возможно со цел да ги намамат во нивните канцеларии. Меѓутоа, останува прашањето која компанија, истите тие студенти, би ја избрале доколку ја…

Блекбери отпушта 35 отсто од вработените

Блекбери отпушта 35 отсто од вработените

Блекбери ќе подели дури 4.500 откази поради финансиската загуба, која од 930 милиони долари во второто тромесечје се искачи на неверојатни 960 милиони долари. Отпуштањето на речиси 35 отсто од работната сила потврдено е два дена откако Вол Стрит Џурнал…

Отворена најголемата фабрика за лепила во светот

Отворена најголемата фабрика за лепила во светот

Компанијата „Henkel“ објави дека ја отворила најголемата фабрика за лепила во Шангај, која воедно е и најголемата фабрика од ваков вид во светот, а инвестицијата е вредна повеќе од 50 милиони евра. Фабриката ќе вработува околу 600 лица. Со тоа,…

Ford инвестира 700 милиони долари во Онтарио

Ford инвестира 700 милиони долари во Онтарио

Автомобилскиот гигант „Ford“ има намера да инвестира 700 милиони долари во канадската фабрика „Oakville“ во Онтарио, а помош ќе понуди и канадската Влада. „Денешната најава на „Ford“ е важна за канадската економија, бидејќи тоа значи зачувување на работните места и…