14 јули, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАЕнергетската инфраструктура на Украина претрпе штета од 11 милијарди долари

Енергетската инфраструктура на Украина претрпе штета од 11 милијарди долари

Руските ракетни напади предизвикаа штета од 11 милијарди долари на енергетската инфраструктура на Украина, според проценките на Светска банка презентирани на генералниот состанок со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за војната во земјата.

Според податоците на државната енергетска компанија „Укренерго“, во текот на есента и зимата во ракетните напади се уништени 43 отсто од главните далноводи, а оштетени се и сите термоелектрани и хидроцентрали во земјата. Сепак, во последните недели мрежата е стабилизирана и Украина повторно извезува вишок електрична енергија во Европа. Пресметките на самата компанија укажуваат дека се потребни околу 1 милијарда долари за да се подготви енергетската инфраструктура на земјата за следната зимска сезона.

Во средата (12-ти април), за време на состанокот во Вашингтон, дел од пролетните состаноци на двете финансиски институции, Светската банка објави дека ќе обезбеди грант од 200 милиони американски долари за обновување на енергетските капацитети на Украина. Овие средства ќе се искористат за набавка на трансформатори и друга потребна опрема, изјави заменик-претседателката на Светска банка, Ана Биерде, цитирана од прес-центарот на институцијата.

Банката коментира и дека во последните месеци институцијата искористила 23 милијарди долари за закрепнување на земјата. Станува збор за сопствени средства и пари од донатори, а од нив 20 милијарди долари се наменети за специјални проекти – главно за обнова на државата.

„Закрепнувањето е дел од борбата против тероризмот“, истакна украинскиот претседател Володимир Зеленски во поздравот до учесниците на заедничкиот состанок на Светската банка и ММФ. Тој ја коментираше неодамнешната публикација на Светска банка, според која ќе бидат потребни 411 милијарди долари за да се надминат штетите предизвикани од војната во Украина.

„Светот за прв пат во историјата има можност да му наплати на агресорот кој е одговорен за неиспровоцираната и незаконска војна со компензација за штетата“, коментираше шефот на украинската држава, мислејќи на замрзнатите руски средства.

„Постојат руски средства од различни видови низ светот кои го покриваат нивото на загуби“, додаде Зеленски.

Со месеци на различни нивоа се разговараше за можноста за користење замрзнати руски средства за обнова на Украина. На пример, во ЕУ се замрзнати милијарди руски средства, но кога ќе се укинат санкциите, на нивните сопственици ќе им биде дозволено повторно да ги користат. Затоа, сега се бара правен основ во Брисел да се искористат парите на Русија како отштета за предизвиканата штета.

„Русија мора да ја почувствува цената на својата агресија“, им коментираше Володимир Зеленски пред претставниците на Светската банка и ММФ.

Фондот одобри 4-годишна програма за поддршка на украинската економија, објави директорката на ММФ Кристалина Георгиева. Првата транша од 2,7 милијарди долари е веќе испратена во Киев и средствата ќе помогнат во исплата на пензиите и другите социјални плаќања во земјата. Со средства од фондот ќе се финансираат и реформи кои се важни за европската интеграција на Украина.

„Нашиот заем е дел од многу поголем пакет за поддршка во вредност од 115 милијарди долари, вклучувајќи грантови и повластени заеми од донатори, како и олеснување на должничкото работење“, додаде Георгиева.

Таа коментираше и за нормализацијата на економијата во Украина, продавниците се отворени, бизнисите и луѓето плаќаат даноци, како и финансиската стабилност.

„На нашите први состаноци, Украинците ги броеа парите за неделата. На нашата последна тркалезна маса за време на Годишните состаноци, разговаравме за потребите на земјата за 2023-та година“, коментира таа.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП