недела, 2 октомври 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАЖесток удар врз доларот: Русија бара исплата на нафтата во нова валута

Жесток удар врз доларот: Русија бара исплата на нафтата во нова валута

Русија бара некои индиски купувачи да ја платат нејзината нафта во дирхами, валутата на Обединетите Арапски Емирати, изјавија три извори за Ројтерс и покажаа документ.

Москва се оддалечува од американскиот долар за да се изолира од ефектите на западните санкции.

Русија е погодена од серија санкции од САД и нивните сојузници поради конфликтот со Украина на крајот на февруари.

Фактурата што ја видел Ројтерс покажува дека сметката за испорака на нафта во рафинерија била пресметана во долари, додека плаќањето се барало во дирхами.

Руската нафтена компанија Роснефт ја турка суровата нафта преку трговските фирми, вклучувајќи ги Еверест енерџи и Корал енерџи во Индија, сега вториот најголем купувач на руска нафта по Кина.

Руската нафта по ниски цени

Западните санкции поттикнаа многу увозници на нафта да ја избегнуваат Москва, туркајќи ги цените на руската сурова нафта до рекордни попусти во однос на другите врсти.

Ова им даде можност на индиските рафинерии, кои ретко купуваа руска нафта поради високите транспортни трошоци, да го зграпчат извозот со големи попусти.

Москва во јуни втор последователен месец ја замени Саудиска Арабија како втор најголем снабдувач на нафта во Индија по Ирак.

Најмалку две индиски рафинерии веќе подмириле некои плаќања во дирхами, велат изворите, додавајќи дека повеќе ќе го прават тоа во наредните денови.

Фактурата покажа дека плаќањата Гаспромбанк мора да ги врши преку Машрек банка, нејзината коресподентска банка во Дубаи.

Обединетите Арапски Емирати, сакајќи да задржат неутрална позиција, не воведоа санкции кон Москва, а исплатите би можеле дополнително да ги фрустрираат некои на Западот, кои велат дека позицијата на ОАЕ е неодржлива.

Трговските фирми што ги користи Роснефт почнаа овој месец да бараат плаќање во дирхами, велат изворите.

Роснефт, Корал енерџи и Еверест енерџи не одговорија на е-поштата на Ројтерс во кои бараа коментар.

Москва најде сојузници

Русија сака да ја зголеми употребата на незападни валути за трговија со земји како Индија, изјави нејзиниот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во април.

Министерот за финансии на земјата, исто така, минатиот месец изјави дека Москва би можела да почне да ги купува валутите на „пријателските“ земји, користејќи такви средства за да влијае на курсот на доларот и еврото како средство за спротивставување на наглиот раст на рубљата.

Московската берза се подготвува да започне со тргување со узбекистански сумами и дирхами.

Дубаи, финансискиот и бизнис центар на Заливот, се појави како рај за руското богатство.

Индија, која исто така одржува неутрална позиција, го признава осигурувањето од руските компании и понуди класификација на бродови со кои управува подружница со седиште во Дубаи на најголемата московска бродска групација за да ја олесни трговијата.

Индиската централна банка минатата недела воведе нов механизам за меѓународна трговија во рупии, што многу експерти го гледаат како начин за унапредување на трговијата со земјите под западни санкции, како Русија и Иран.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП