23 февруари, 2024
ПочетнаЕКОНОМИЈАКако руските олигарси ја засенуваат економијата на земјата (ИНФОГРАФИК)

Како руските олигарси ја засенуваат економијата на земјата (ИНФОГРАФИК)

Откако Русија започна војна против Украина, руските милијардери трпат сè повеќе санкции, но нивното богатство е исклучително високо во споредба со големината на руската економија што генерира богатство.

Голем дел од тие пари испариле од почетокот на војната, се наведува во анализата на индексот на милијардери на „Bloomberg“ поради ударите врз руската економија и продажбата на руските средства ширум светот.

Сепак, односот на богатството на милијардерите во однос на бруто домашниот производ (БДП) на Русија од 10-ти март сè уште е многу поголем отколку во САД, Канада и неколку европски земји. Навраќајќи се на 23-ти февруари, кога состојбата на олигарсите сè уште беше речиси 21% од БДП-то на Русија, гледаме каква исклучителна позиција навистина зазема руската ултра богата класа.

Според „The ​​Economist“, околу 85% од богатството на руските милијардери може да се припише на т.н. „сектор за врска“ каде деловните и политичките играчи работат заедно за да ги споделат профитите и услугите. Познато е дека рускиот претседател Владимир Путин со години ја користел оваа класа на лојални и влијателни луѓе блиски до него за да ја зацементира својата моќ. Еден од најбогатите луѓе во земјата, вклучен во индексот на милијардери на „Bloomberg“, е Генадиј Тимченко од инвестициската компанија „Volga Group“, кој беше вклучен во листата на санкции од Британија, и Пјотр Авен од „ABH Holdings“, Михаил Фридман од „Alfa Group“ и Алишер Усманов од „Металноинвест“ се санкционирани од ЕУ.

Во САД, односот на богатството на милијардерите и економијата е исто така многу висок – меѓу 14 и 15%. Сепак, и покрај фактот што САД се дом на околу 35% од милијардерите во индексот на „Bloomberg“, вклучувајќи ги и првите 9 најбогати со нето вредност помеѓу 95 и 221 милијарда долари, руските милијардери сè уште се побогати од економското производство на Русија.

Франција, Индија и Канада се исто така во првите редови по однос на богатството и БДП-то. Во нивните случаи, резултатите се должат на екстремно богатите луѓе, чие богатство е многу поголемо од она на другите милијардери во нивните земји. Примерите ги вклучуваат Бернар Арно од „LVMH“ (нето вредност од 138 милијарди долари) и наследникот на „L’Oreal“, Франсоа Бетенкур (78 милијарди долари) во Франција, претседателот на „Reliance“, Мукеш Амбани (87 милијарди долари) и тајкунот Гаутам Адани (84 милијарди долари) во Индија и Чанг Жао од „Binance“ (67 милијарди долари) во Канада. Втората најбогата во Канада, Шери Брајдсон од инвестициската компанија „Woodbridge“, која го контролира „Thomson Reuters“, има нето богатство од само 14 милијарди долари.

Другите земји без такви ултра богати имаат пониски коефициенти на нето богатство во однос на БДП-то, како што се Германија (7%), Обединетото Кралство (4%) и Јапонија (1,6%).

И покрај огромната кинеска економија, најбогатиот кинески тајкун за флаширана вода, Џун Шаншан, моментално поседува само 66 милијарди долари. Вториот најбогат човек, Џанг Имин од „TikTok“, „Bytedance“, има нето богатство од 45 милијарди долари, што придонесува за скромниот однос на богатството и БДП-то од 5,7% заклучно со 10-ти март.

Втората земја во рангирањето – Шведска, во исто време е дом на голем број ултрабогати луѓе од светот на бизнисот и аристократијата за релативно мала земја. Тука се воспоставени интересите на сопствениците на глобалните играчи како што се „H&M“, „Securitas“ и „Tetra Pak“. Сепак, богатството на основачот на „Ikea“, Ингвар Кампрад, почна да се расфрла по неговата смрт во 2018-та година.

Коефициентите кои се користат во графиконот се засноваат на проценките од индексот на милијардери на „Bloomberg“, кој ги вклучува 500-те најбогати луѓе во светот и неодамна покажува лица со нето вредност од најмалку 5,2 милијарди долари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП