петок, 27 мај 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАСедум причини поради кои растат трошоците за живот во светот

Седум причини поради кои растат трошоците за живот во светот

Од купување намирници до греење на домовите, трошоците за живот нагло растат ширум светот. Глобалната инфлација, која ја покажува стапката на пораст на цените, е на највисоко ниво од 2008-ма година. „ВВС“ ги сумира причините за тоа.

Зголемување на цените на енергијата и нафтата

Цените на нафтата паднаа на почетокот на пандемијата, но оттогаш побарувачката повторно нагло се зголеми, достигнувајќи го највисокото ниво во последните седум години. Во Соединетите Држави, бензинот моментално чини во просек 3,31 долари за галон, во споредба со 2,39 долари за галон пред една година. Слична е ситуацијата и во Велика Британија и во ЕУ.

Цената на гасот исто така расте, што доведува до огромни сметки за парно греење ширум светот. Побарувачката од Азија ги зголеми цените заедно со студената зима во Европа во минатата година, што ги намали резервите на гас.

Недостаток на стоки

Цената на многу секојдневни производи за широка потрошувачка се зголеми за време на пандемијата. Потрошувачите кои беа блокирани дома за време на минатогодишната блокада, трошеа пари на апарати за домаќинство и подобрување на домот бидејќи не можеа да одат во ресторани или на одмор.

Индустриските производители во места како Азија, од кои многу се соочуваат со затворање поради ограничувањата наметнати од Ковид-19, оттогаш не успеаја да ја задоволат побарувачката. Ова доведува до недостиг на материјали како пластика, бетон и челик и ги зголемува цените. Дрвото чинеше 80% повеќе од вообичаеното во 2021-ва година во Британија и достигна повеќе од двапати од вообичаената цена во САД.

Големите американски трговци на мало, како што се „Nike“ и „Costco“, ги зголемуваат своите цени поради повисоките трошоци за синџирот на снабдување. Исто така, има недостиг од микрочипови, кои се витална компонента во автомобилите, компјутерите и апаратите за домаќинство.

Цените на поморскиот превоз

Глобалните транспортни компании кои превезуваат стоки низ светот се исцрпени поради зголемената побарувачка по пандемијата. Ова значи дека трговците на мало треба да платат многу повеќе за да ја донесат оваа стока до продавниците. Како резултат на тоа, цените се пренесуваат на потрошувачите.

Испораката на 12-метарски контејнер од Азија до Европа сега чини 17.000 долари, десет пати повеќе од една година порано кога чинеше 1.500 долари. Ова е придружено со зголемување на цените на воздушниот транспорт, а проблемот се влошува со недостигот на возачи на камиони во Европа.

Сообраќајната блокада се чинеше дека беше олеснета во декември, бидејќи Соединетите држави почнаа да го надминуваат рекордниот метеж во своите пристаништа. Но, омикрон и појавата на идните варијанти на Ковид-19 може да ги сменат позитивните трендови.

Зголемување на платите

Многу луѓе го напуштија пазарот на труд или ги променија работните места за време на пандемијата. Во Соединетите Држави, повеќе од четири милиони луѓе се откажале од своите работни места во април, според Министерството за труд. Ова беше најголемиот број во историјата.

Како резултат на тоа, компаниите имаат проблем да вработуваат работници како што се возачи, преработувачи на храна и келнери во ресторани. Истражувањето на 50 големи американски трговци на мало покажа дека 94% имале проблем да ги пополнат слободните работни места.

Како резултат на тоа, компаниите треба да ги зголемат платите или да понудат бонуси за вработување за да привлечат и задржат вработени. „McDonald’s“ и „Amazon“ нудат бонуси при вработувањето во вредност од 200 до 1.000 долари.

Овие дополнителни трошоци за работодавците се пренесуваат на потрошувачите. Глобалниот бренд за облека „Next“ објави дека планираните зголемувања на цените во 2022-ра година делумно се должат на зголемените трошоци за плати.

Климатски последици

Екстремните временски услови во многу делови од светот придонесуваат за инфлација. Глобалните резерви на нафта беа погодени од ураганите Аида и Николас, кои го преминаа Мексиканскиот залив и ја оштетија американската нафтена инфраструктура.

А проблемите со задоволување на побарувачката за микрочипови беа влошени од жестоката зимска бура која затвори големи погони во Тексас во минатата година. Цените на кафето исто така пораснаа откако Бразил, најголемиот светски производител, имаше лоша жетва поради најтешката суша во речиси еден век.

Трговски бариери

За поскапување придонесува и поскапиот увоз. Новите трговски правила по Брегзит го ограничија увозот на ЕУ во Обединетото Кралство за околу една четвртина во 2021-ва година. Таксите за роаминг се враќаат за многу британски туристи кои ја посетуваат Европа во текот на оваа година.

Покрај тоа, американските увозни давачки за кинески стоки се речиси целосно пренесени на американските потрошувачи во форма на повисоки цени. Кинескиот телекомуникациски гигант „Huawei“ минатата година изјави дека санкциите што му ги воведоа Соединетите држави во 2019-та година ги засегаат американските добавувачи и глобалните потрошувачи.

Крај на поддршката поради пандемијата

Владите ширум светот почнуваат да ја повлекуваат својата поддршка за бизнисите да се справат со ефектите од коронавирусот. Државните трошоци и заемите се зголемија ширум светот за време на пандемијата. Ова доведе до повисоки даноци, што придонесе за зголемување на трошоците за живот во време кога платите на повеќето луѓе остануваат непроменети.

Многу развиени економии имаат политики насочени кон заштита на вработените, како што се субвенционирање на платите на вработените на принуден одмор, социјални политики за заштита на најниско платените. Некои економисти веруваат дека овие политики, исто така, може да ја поттикнат инфлацијата нагоре поради истекот на мерките за поддршка.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП