петок, јануари 28, 2022
ПочетнаЕКОНОМИЈАРускиот институт одобри, Србија ќе ја произведува вакцината „спутник В“

Рускиот институт одобри, Србија ќе ја произведува вакцината „спутник В“

Рускиот национален институт за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“ го потврди квалитетот на вакцината произведена во српскиот институт „Торлак“. Институтот го одобри производството на вакцината „спутник В“ против коронавирус во иднина во „Торлак“.

Србија на тој начин ќе стане првата земја во Европа што ја произведува вакцината „спутник В“, беше објавено на состанокот што во Москва го одржаа министерот во Владата на Србија и претседател на Мешовитиот комитет за соработка со Русија Ненад Поповиќ и директорот на Институт „Гамалеја“ Александар Гинцбург.

Министерот Поповиќ потсети дека сериите за валидација на вакцината од „Торлак“ беа испратени на проверка во Институтот „Гамалеја“ минатиот месец.

„Институтот Гамалеја потврди дека вакцините произведени во Торлак ги исполнуваат пропишаните стандарди за квалитет. Денес ја добивме таа потврда од нашите руски партнери и добивме одобрение да продолжиме со производството “, рече Поповиќ.

„Ова е одлична вест за Србија. Нашата земја повторно ќе стане сила во производството на вакцини, а денес тоа е како да го имате најмоќното оружје со кое ја заштитувате безбедноста на своите граѓани“, рече Поповиќ.

Тој посочи дека во следните две недели очекува од Русија да пристигне значителна количина на супстанција за производство на двете компоненти на вакцината „спутник В“.

„Многу скоро, Србија ќе има доволно вакцини за целосно да ги покрие своите внатрешни потреби и ќе разговараме со претседателот Вучиќ каде треба да се испраќаат вакцини надвор од Србија, со цел да им помогнеме на нашите партнери во регионот и во Европа во борбата против коронавирусот“, рече Поповиќ.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП