Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Централните банки со најмалку купено злато во последните 20 месеци

Време: 19:49

Датум: септември 15, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Централните банки ширум светот во јули купија 9 тони злато, покажуваат најновите податоци за златните резерви од „Светскиот совет за злато“.

Ова е најниско месечно ниво од декември 2018-та година, кога резервите на злато се намалија за 1,5 тони.

Набавките во јули биле за 27,2 тони, додека продажбата изнесувала 17,7 тони. Најголеми набавки се направени од Турција (19,4 тони), следени од Катар (3,1 тони), Индија (2,8 тони) и Казахстан (1,9 тони).

Узбекистан и Монголија, пак, ги искористија рекордните цени на златото и ги намалија своите резерви на злато за 11,6, односно 6,1 тон. Две од најголемите светски економии, Германија и Русија, исто така забележаа намалување, но со побавно темпо, по намалувањето на минималната продажба во текот на месецот.

Десетте земји со најголеми резерви на злато во светот имаат 23.700 тони од овој благороден метал, што претставува над 70% од светските резерви.

Соединетите држави и Германија продолжуваат да ја предводат оваа листа, а потоа следат Италија и Франција. Сите тие имаат злато, што формира помеѓу 67% за Франција и 79,9% за Соединетите држави од вкупните резерви. Процентот за Италија и Германија е 72,9, односно 77,1 проценти.

Сите други земји во светот, со исклучок на Португалија и Холандија, имаат резерви на злато помалку од 60% од вкупните резерви. Сепак, лидерот во ова рангирање е прилично изненадувачки – Венецуела, каде резервите на злато се 84,1 процент.

Сепак, ова може да се објасни и со сериозно намалените резерви на земјата во последните неколку години и со проблемите при враќање на дел од златото во Венецуела, кое се очекува да биде продадено за покривање на дел од обврските на земјата.

Русија, Кина, Швајцарија, Јапонија, Индија и Холандија се исто така во првите 10 најголеми земји кои чуваат злато.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Викенд без ДДВ од 10. до 12. октомври

  Викенд без ДДВ од 10. до 12. октомври

  Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој корисник на апликацијата „Мој ДДВ“,…

 • Нови 148 заразени од Ковид-19 и тројца починати

  Нови 148 заразени од Ковид-19 и тројца починати

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-50, Куманово-4, Дебар-2,…

 • ВАР им зема два бода на „петлите“ во 95 минута

  ВАР им зема два бода на „петлите“ во 95 минута

  Пулените на Жозе Мурињо, фудбалерите на лондонски Тотенхем попладнево беа пред победа против Њукасл во рамки на третото коло во Премиерлигата. Сепак ВАР технологијата ги…

 • Леброн не дозволи пресврт и ги испрати Лејкерси во финалето на НБА

  Леброн не дозволи пресврт и ги испрати Лејкерси во финалето на НБА

  Леброн Џејмс гарантираше дека овој пат Денвер нема да направи сензационален пресврт и ги испрати Л.А. Лејкерс во финалето на НБА. „Кралот“ заврши со 38…

 • Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

  Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

  Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од…

 • Променливо облачно со сончеви периоди

  Променливо облачно со сончеви периоди

  Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен јужен ветер. Утринската температура ќе…

 • Ниту Ковид-19 не ја менува оваа статистика: Њујорк останува водечки финансиски центар

  Ниту Ковид-19 не ја менува оваа статистика: Њујорк останува водечки финансиски центар

  Њујорк го задржа првото место на светскиот ранг на финансиски центри, а Лондон го консолидираше своето второ место пред целосното излегување на Велика Британија од…

 • Растот на понудата на пари во еврозоната забави во август (ИНФОГРАФИК)

  Растот на понудата на пари во еврозоната забави во август (ИНФОГРАФИК)

  Годишната стапка на раст на монетарниот агрегат „М3“ или т.н. „широките пари“ паднаа на 9,5% во август 2020-та година од 10,1% во јули и во…

 • МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

  МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

  Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел да се запознаат со нејзините…

 • Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

  Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

  Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и околу 85 милиони како исклучително…