Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Туристичката индустрија се подготвува за втор бран на коронавирусот

Време: 13:00

Датум: август 3, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Ненадејните задолжителни карантини, како оние што ги наметна британската влада на лицата кои пристигнуваат од Шпанија, се катастрофа за туристичката индустрија, која се подготвува за вториот бран од коронавирусот, соопштија лоби групи, цитирани од онлајн изданието „Politico“.

Како што се зголемуваат случаите на ковид-19 во некои делови на Европа, секторот за туризам се подготвува за нов пад, за кој буџетската авиокомпанија „Ryanair“ рече дека е нејзиниот „најголем страв во моментов“.

Индустријата е уверена дека е многу подобро подготвена отколку кога првиот бран ја погоди во март. Во тоа време, авиокомпаниите и туристичката индустрија беа целосно подготвени да ги затворат границите и празните авиони и хотелите.

Ерик Дрезен од Асоцијацијата на европските туристички агенти и туристичките оператори вели дека индустријата имала време да се подготви, реструктуира и координира по намалувањето на работната сила и добила финансиска помош. Тековната лоша состојба во воздухопловната индустрија исто така значи дека авиокомпаниите ненадејно нема да се соочат со голем број клиенти кои бараат компензација за откажаните летови, додаде тој.

Лоби групата „Airlines for Europe“ (А4Е) вели дека додека вториот бран „очигледно“ ќе има финансиско влијание, „индустријата како целина е многу подобра подготвена отколку што беше во март, главно затоа што сега имаат план“.

Политички проблеми

Она за што авиокомпаниите и туристичките агенции не можат лесно да планираат, се ненадејните промени во владините политики, додека земјите се обидуваат да го контролираат порастот на заболени со ковид-19. Грција ги отвори и потоа ги заостри правилата на границата со Бугарија. Германија, Белгија и други земји постојано ги ажурираат своите упатства за патувања. Велика Британија одеднаш воведе 14-дневен карантин за оние што пристигнуваат од Шпанија.

Британскиот министер за надворешни работи, Доминик Рааб, рече дека владата ја донела одлуката „што е можно поскоро“ и го бранеше недостатокот на известување, велејќи дека давањето „нејасен совет“ порано ќе создаде поголема неизвесност.

Новиот министер за здравство Хелен Витли навести дека Лондон би можел да наметне слични мерки кон други земји, доколку здравствената состојба таму се влоши.

Сепак, Дерезен ги опиша ваквите неочекувани одлуки на владите како „катастрофални“. „Би сакале да имаме барем одредена координација. Авиокомпаниите, туризмот сакаат поголема координација. Ова е најлошото сценарио“, рече тој.

Националните престолнини се под притисок да се осигурат дека пандемијата не излегува надвор од контрола, додека се обидуваат да одржат одредено ниво на координација со туристичката индустрија и другите земји.

Мерките ширум ЕУ, како што е протоколот за воздушна безбедност, договорен од Агенцијата за безбедност на воздухопловството на Европската унија и Европскиот центар за спречување и контрола на болести, помогнаа во создавање координиран пристап низ целиот континент, соопшти „А4Е“.

Германскиот министер за транспорт, Андреас Шојер минатата недела објави дека, под покровителство на германското претседателство на Советот, министрите за транспорт на ЕУ се договорија за заедничка хигиенска политика, вклучително и задолжителни маски во авионите и социјално растојание на аеродромите.

Европската комисија исто така повика на поголема координација помеѓу националните влади.

Како одговор на новиот услов за карантин во Велика Британија, портпарол на ЕК коментира: „Ги покануваме земјите-членки да бидат добро информирани за овие мерки“. „Она што е важно од наша гледна точка е дека земјите-членки го применуваат истиот пристап за региони или земји кои се во иста епидемиолошка ситуација“, рече тој, додавајќи дека Брисел очекува националните влади да применат карантини во региони и земји на „недискриминаторски“ начин.

Збунетоста по одлуката на Велика Британија покажува непосредно влијание врз туристичкиот сектор. „TUI“ ги суспендираше сите летови кон копното Шпанија од Велика Британија, додека „Ryanair“ и „easyJet“ соопштија дека нема да го намалат планираниот капацитет.

Лоби групата „А4Е“ соопшти дека ваквите мерки ќе го „ограничат обновувањето на авиокомпаниите“. „Европската авијација има план да ги сочува патниците безбедни за време на ковид-19. „Секој има улога во ова и политичарите треба да се придржуваат кон планот, да се координираат и да комуницираат“, се вели во изјавата на организацијата.

„Ако политичарите паничат и започнат со спроведување национални мерки на некоординиран начин, како што тоа го сторија во март, влијанието ќе биде сериозно“, заклучи организацијата.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

  Од понеделник почнува етапната исплата на септемвриските пензии

  Oд понеделник, 28.9.2020 година, почнува етапната исплата на септемвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно…

 • Јавниот долг на Велика Британија достигна рекордно ниво

  Јавниот долг на Велика Британија достигна рекордно ниво

  Британските јавни заеми се зголемија на 35,920 милијарди фунти (45,8 милијарди долари) во август, што е рекордно високо ниво за месец, иако е под пиковите…

 • Европската комисија прави чекор напред во регулирањето на криптовалутите во блокот

  Европската комисија прави чекор напред во регулирањето на криптовалутите во блокот

  Како дел од новата иницијатива презентирана во четвртокот, Европската комисија ќе утврди јасни правила за криптовалутите, кои честопати не спаѓаат во рамките на традиционалното финансиско…

 • Прометот кај услугите во вториот кварал со пад од 34,8 отсто, кај туристичките агенции и туроператори од 99 отсто

  Прометот кај услугите во вториот кварал со пад од 34,8 отсто, кај туристичките агенции и туроператори од 99 отсто

  Прометот од продажба на услугите во второто тримесечје од годинава во однос на истиот период лани забележува пад од 34,8 отсто, објави Државниот завод за…

 • Мурињо: Помислив дека сум пораснал, но всушност голот беше за пет сантиметри понизок

  Мурињо: Помислив дека сум пораснал, но всушност голот беше за пет сантиметри понизок

  “Помислив дека сум пораснал, но всушност голот беше за пет сантиметри понизок. Голманите тоа веднаш го забележаа затоа што живеат меѓу стативите. Дојде делегатот и…

 • Меси кон Суарез: Не заслужи да се однесуваат така со тебе

  Меси кон Суарез: Не заслужи да се однесуваат така со тебе

  Капитенот на Барселона, Лионел Меси преку социјалните мрежи денес се прости од својот поранешен соиграч Луис Суарез, со кого е голем пријател. – Кога денес…

 • ГРЕКО цени дека Македонија напредува во борбата со корупцијата

  ГРЕКО цени дека Македонија напредува во борбата со корупцијата

  Новиот извештај на ГРЕКО нотира напредок во борбата со корупцијата во Македонија. „Ја напуштивме групата на глобално незадоволителни држави. Ова е голем упех за нас…

 • Нашиот северен сосед Србија со просечна плата од над 511 евра

  Нашиот северен сосед Србија со просечна плата од над 511 евра

  Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека со гордост може да им каже на граѓаните дека просечната плата во јули, среде пандемија на коронавирусот беше…

 • ФИТР и УНДП потпишаа договор за дигитализација на општините – пилот фаза

  ФИТР и УНДП потпишаа договор за дигитализација на општините – пилот фаза

  Фондот за иновации и технолошки развој и УНДП (Програма за развој на Обединетите Нации) ќе работат на дигитализација на услугите што ги нудат општините за граѓаните. Проектот…

 • Насмеаните луѓе живеат подолго и заработуваат повеќе

  Насмеаните луѓе живеат подолго и заработуваат повеќе

  Истражувањата покажуваат дека луѓето кои повеќе се смеат живеат подолго, заработуваат повеќе и другите повеќе им веруваат. Луѓето кои искрено се смеат им испраќаат порака…