Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,330.78 0.07%    GRNT 950.00 -1.33%    KMB 6,199.77 -0.05%    KVAS 15,520.00 -3%    MPT 64,302.72 -0.98%    RMDEN12 99.50 0%    RZLE 15.00 25%    SKOV 20.00 0%    ZILU 167.00 -14.36%    ZPOG 1,800.00 0%    

Кинеската економија успеа да избегне рецесија во вториот квартал

Време: 17:14

Датум: јули 16, 2020

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Кинеската економија порасна за 3,2% на годишна основа во второто тримесечје од 2020-та година. Ова е значително закрепнување од контракцијата од 6,8% во претходниот период, што беше прва од кога се води статистиката (1992), објави „tradingeconomics.com“.

На овој начин, Кина ја избегна рецесијата, што по дефиниција е два последователни квартали од економската контракција.

Вредностите за периодот од април до јуни успеаја да ги надминат пазарните очекувања за раст од 2,5%. Сепак, последното читање останува најнизок раст во историјата, истакнувајќи ја потребата за поголема поддршка од Пекинг за забрзување на закрепнувањето.

Во однос на првите шест месеци, се забележува контракција од 1,6% во однос на истиот период од 2019-та година.

Претходно денес, исто така стана јасно дека кинеското индустриско производство се зголемило за 4,8% во јуни на годишна основа. Ова е трет последователен месец на пораст што е добра вест за економијата која се обидува да се стабилизира по шокот од пандемијата на коронавирусот.

Аналитичарите анкетирани од „Reuters“ очекуваат сличен раст од 4,7% на годишно ниво, откако во мај и април е забележано зголемување од 4,4% и 3,9%, соодветно.

Продажбата на мало се намали за 1,8% на годишна основа – далеку под очекувањата за раст од 0,3%. Во мај падот беше 2,8%.

Инвестициите се намалија за 3,1% во првата половина од годинава во однос на истиот период лани. Прогнозата беше за намалување од 3,3%.

Економското закрепнување во вториот квартал се должи на „кредитните стимулации, што е потврдено од големи инфраструктурни и инвестиции во недвижнини, додека закрепнувањето кај трговијата на мало и приватното инвестирање продолжува да заостанува“, вели Мишел Лам, економист во „Societe Generale“ во Хонг Конг за „Bloomberg“. Според неа, засега нема да има ново олеснување на монетарната политика, бидејќи Пекинг ќе сака да го задржи својот арсенал.

Денешните податоци покажуваат дека закрепнувањето останува главно водено од индустријата, а потрошувачката на потрошувачите е помала од очекуваната. Низата на спасувачки мерки поради пандемијата започна со, вклучително и даночните олеснувања, поевтини кредити и зголемено фискално трошење.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Велика Британија планира да ги отстрани тарифите за увоз на јапонски автомобили

  Велика Британија планира да ги отстрани тарифите за увоз на јапонски автомобили

  Велика Британија е решена да ги укине тарифите за увозот на јапонски автомобили до 2026-та година, како дел од трговскиот договор што двете земји сакаат…

 • Како ќе се променат аеродромите до 2030-та година?

  Како ќе се променат аеродромите до 2030-та година?

  „CNN Travel“ ги собра мислењата на експертите во воздухопловната индустрија за да разберат како ќе се променат аеродромите во текот на следната деценија. Тие посочуваат…

 • „Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван на кој му беше трансплантирано срце

  „Повторно ќе го живеам животот со полни гради“, вели Иван на кој му беше трансплантирано срце

  Насмеан и полн со енергија, утрово Иван беше на контрола на Клиниката за државна кардиохирургија. Тој е првиот пациент во земјава на кого му беше…

 • Досега до Град Скопје пристигнале 2301 онлајн апликации за субвенции за инвертер клими

  Досега до Град Скопје пристигнале 2301 онлајн апликации за субвенции за инвертер клими

  Од почетокот на отворањето на јавниот повик на Град Скопје за субвенции за инвертери, поднесени се 2.301 апликации, а остануваат средства за уште околу 2.700…

 • Цените на горивата остануваат исти

  Цените на горивата остануваат исти

  Цените на бензините, дизелот и екстралесното масло остануваат исти, а од полноќ за 1,611 отсто ќе биде зголемена цената на Мазутот М-1 НС, одлучи Регулаторната…

 • Дали Лукашенко вака победи на изборите?(видео)

  Дали Лукашенко вака победи на изборите?(видео)

  На социјалните медиуми, наводно, кружи видео за една од измамите за време на изборите во Белорусија. Откако претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, освои убедливо мнозинство…

 • Јунајтед го пропуштија „крајниот рок“ за Санчо, сега се фокусираат на Даглас Коста

  Јунајтед го пропуштија „крајниот рок“ за Санчо, сега се фокусираат на Даглас Коста

  Манчестер јунајтед се заинтересирани да го добијат крилото на Јувентус, Даглас Коста, откако го пропуштија „крајниот рок“ кој го постави Борусија Дортмунд за трансферот на…

 • Бил Гејтс смета дека пандемијата ќе трае до крајот на 2022

  Бил Гејтс смета дека пандемијата ќе трае до крајот на 2022

  Никој од надлежните институции и организации не се осмелува да каже точно кога ќе заврши пандемијата на коронавирусот, иако во моментов тоа е една од…

 • Топ 20 најмногу и најмалку профитабилни компании по вработен во САД(инфографик)

  Топ 20 најмногу и најмалку профитабилни компании по вработен во САД(инфографик)

  “The Fortune 500” е елитен клуб на најголемите американски бизниси, кои комбинирано генерираа профит од над 1,2 трилиони американски долари во 2019 година. Но, колку…

 • „Flipbook Film Festival“ во МКЦ парк од 11 до 13 август

  „Flipbook Film Festival“ во МКЦ парк од 11 до 13 август

  Првото издание на „Flipbook Film Festival“ ќе се одржи од 11 до 13 август 2020 година во МКЦ, со поддршка од Делегацијата на Европската Унија…