Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,330.78 0.07%    GRNT 950.00 -1.33%    KMB 6,199.77 -0.05%    KVAS 15,520.00 -3%    MPT 64,302.72 -0.98%    RMDEN12 99.50 0%    RZLE 15.00 25%    SKOV 20.00 0%    ZILU 167.00 -14.36%    ZPOG 1,800.00 0%    

Внимателно со даноците, нивното зголемување не е корисно за економијата!

Време: 09:22

Датум: јуни 10, 2020

Категорија: БАНКИ

Пред да се донесе било каква одлука за евентуално зголемување на одредени даноци поради моменталната криза, претходно мора да бидат консултирани сите чинители во општеството. Даночните експерти сметаат дека доколку се зголемат даноците куповната моќ на граѓаните драстично ќе се намали, а на тој начин нема да може да се развива економијата. Експертот од областa на даноците, Павле Гацов порачува дека треба властите треба да  бидат многу внимателни при одлуката дали, и кој данок би бил зголемен поради Корона кризата.

„Зголемувањето на  даноците во наредниот период се подразбира. Овде мислам на апсолутниот износ на собраните даноци кој може да биде резултат на зголемениот опфат на нови даночни обврзници од сивата зона. Зголемувањето на даночниот товар на актуелните даночни обврзници со зголемување на даночните стапки или со намалување на даночните ослободувања ќе го намали потенцијалот за економски раст поради што треба да се биде многу внимателен со ваквата мерка. Воведувањето на нови даноци како данок на финансиски трансакции, данок на готовина, прогресивен данок на добивка, здравствен данок, и сл. треба да се дискутира со сите општествени чинители и секако како последна опција, после расчистувањето со неоправданите буџетски трошења и со активирањето на сите механизми за борба против сивата економија“, вели за Денар Павле Гацов.

Очекувањата за брзо закрепнување на економијата според  Гацов се дека се прилично слаби. Најрано, од следната година би можело да се очекуваат позитивни сигнали бидејќи продолжената криза, бавното враќање на работа на економските субјекти, забавената потрошувачка, намалениот извоз, зголемувањето на невработеноста, намалената понуда, па дури и недоволната финансиска помош од државата според Гацов се само неколку од многуте насобрани проблеми што ќе ја навјасаат македонската економија во вториот квартал на 2020 година. Гацов смета дека и третиот квартал ќе ги наследи истите детерминанти. Ако се остварат прогнозите за пад на БДП за речиси 4% се назираат контурите на економските политики на новата влада:

„Намалените буџетски приходи ќе имплицираат намалено буџетско трошење. Ваквата аксиома на буџетирањето не оди во прилог на актуелната општествено-економска состојба со корона вирусот. Борбата против сивата економија и даночната евазија ќе се постави како императив во идниот период. После изборите отворањето на фронт против сивата економија ќе има најмала политичка цена. Истиснувањето на готовината, а заради намалувањето на сивата економија ќе треба да се претвори во темелна алатка на новата Влада. Евентуалниот неуспех во борбата со сивата економија и заузданото буџетско трошење ќе го зголемува притисокот врз јавниот долг, за жал просторот за ново робусно задолжување е максимално стеснет.“

Министерката за финансии Нина Ангеловска веќе беше прашана дали владата планира да бидат зголемени дел од даноците кои ги плаќаат граѓаните и фирмите. Таа засега изјавува дека по растот на акцизата на нафтените деривати не се планира зголемување на други давачки. Ангеловска потенцираше дека приходите во Буџетот од почетокот на април до средината на април во споредба со истиот период лани, се помали за 20,7 отсто, додека кај даноците и придонесите за 20,1 отсто.

Дополнително и фискалниот простор за нова финансиска поддршка на домашната економија е речиси искористен. Имено, износот на финансиската поддршка е веќе калкулиран со ребалансот на буџетот. Неискористениот дел дава можност за продолжување на поддршката за исплата на платите за месец јуни, односно можност за поддршка на производствените субјекти кои инвестираат во овој период.

Изгледите за брзо зкрепнување на македонската економија во наредниот период се непознаница со повеќе песимистички варијабли сметаат експертите. Слабата економија ќе испорачува слаби приходи во буџетот, а со тоа и слаби изгледи за нова поддршка на економијата.

И.П

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • НЛБ Банка со поддршка за микро и малите претпријатија преку проектот НЛБ Рамка за помош

  НЛБ Банка со поддршка за микро и малите претпријатија преку проектот НЛБ Рамка за помош

  НЛБ Банка го започнува проектот „НЛБ Рамка за помош“ како одговор на актуелните случувања и неизвесните економски услови поради пандемијата со вирусот COVID-19, а со…

 • Глобал Фајнанс ја прогласи Халкбанк за „Најдобра банка за работа со население за 2020 година“

  Глобал Фајнанс ја прогласи Халкбанк за „Најдобра банка за работа со население за 2020 година“

  Халкбанк АД Скопје од страна на престижниот светски финансиски магазин Глобал Фајнанс (Global Finance) е прогласена за Најдобра банка за работа со население за 2020…

 • Еуростандард банка на 50.000 корисници на парични права од социјална заштита ќе изврши исплата во еден ден

  Еуростандард банка на 50.000 корисници на парични права од социјална заштита ќе изврши исплата во еден ден

  На 3-ти јули 2020 година (петок), Еуростандард банка започнa со исплата на парични права од социјална и детска заштита, и тоа на сите корисници, без…

 • НЛБ Банка со промотивна кампања за кредитите за физички лица

  НЛБ Банка со промотивна кампања за кредитите за физички лица

  НЛБ Банка води промотивна кампања за сите кредити за физички лица до 31.08.2020 година. Во рамки на кампањата сите кредити се нудат без трошоци за…

 • НЛБ Банка со повик за ажурирање на податоците на клиентите со цел навремена достава на платежните картички

  НЛБ Банка со повик за ажурирање на податоците на клиентите со цел навремена достава на платежните картички

  НЛБ Банка ги повикува клиентите – корисници на домашни платежни картички за финансиска поддршка, со цел точна и навремена достава на картичките, во најкус можен…

 • Ова лето Еуростандард банка својот простор го претвора во промотор на уметноста

  Ова лето Еуростандард банка својот простор го претвора во промотор на уметноста

  Како долгогодишен поддржувач на уметноста, но и на културата воопшто, ова лето Еуростандард банка се приклучува кон проектот „Летна авантура со Култура“ преку кој Банката…

 • Изработени се првите 35.000 домашни платежни картички од НЛБ Банка

  Изработени се првите 35.000 домашни платежни картички од НЛБ Банка

  НЛБ Банка започна со процесот на издавање на домашните платежни картички и веќе се изработени првите 35.000 картички и истите се во фаза на дистрибуција.…

 • НЛБ Банка единствена со достава на домашните платежни картички директно до домовите на корисниците

  НЛБ Банка единствена со достава на домашните платежни картички директно до домовите на корисниците

  Согласно Уредбата на владата на Р. Северна Македонија за финансиска поддршка на граѓани и вработени лица со низок доход, млади лица и здравствени работници, НЛБ…

 • Bank of America: Купувајте европски акции

  Bank of America: Купувајте европски акции

  Аналитичарите на Bank of America предвидуваат дека европските акции до крајот на септември ќе пораснат во просек за дополнителни десет проценти. Рударскиот и банкарскиот сектор сега…

 • НЛБ ве советува за безбедност при онлајн купување

  НЛБ ве советува за безбедност при онлајн купување

  Светот ќе ја запамети 2020 година како голем предизвик поради справувањето со пандемијата предизвикана од корона вирусот. Сведоци сме на креирање на една нова „нормала“…