петок, јануари 28, 2022
ПочетнаНАЈНОВИ ВЕСТИКлиперси го преслушаа Денвер во дербито на Западот

Клиперси го преслушаа Денвер во дербито на Западот

Кошаркарскиот тим на Лос Анџелес Клиперс славеше над Денвер Нагетс со 132: 103 во меч од регуларната сезона на НБА.

Нагетси беа преслушани од домашниот тим и добро ќе ја запомнат оваа лекција.

Од стартот на натпреварот, Пол Џорџ и Каваи Ленард јасно ставија до знаење дека на Денвер нема да му биде лесно, а во продолжението на мечот Клиперси продолжија со доминацијата, кои во второт дел го удвоија водството за конечен и убедлив триумф на нивен терен.

Тие рутински го обработија остатокот од мечот и славеа во дербито на Западната конференција.

Клиперси славеа со помош на 24 поени од Пол Џорџ и 19 поени на Каваи Ленард, Ивица Зубац постигна десет.

За поразениот тим, Никола Јокиќ имаше 21 поен, со девет скока и две асистенции.

Резултати во НБА:

Орландо – Минесота 136: 125
Атланта – Бруклин 141: 118
Торонто – Шарлот 96:99
Мајами – Далас 126: 118
Мемфис – Сакраменто 101: 104
Милвоки – Оклахома Сити 133: 86
Њу Орлеанс – Кливленд 116: 104
Феникс – Детроит 111: 113
Јута – Вашингтон 129: 119
Лос Анџелес Клиперс – Денвер 132: 103

Лидери во одделни дивизии

Источна конференција
Атлантска Дивизија: Торонто – 42 победи, 17 порази
Централна дивизија: Милвоки – 51/8
Југоисточна дивизија: Мајами- 37/22

Западна конференција
Северозападна дивизија: Денвер – 40/19
Југозападна дивизија: Хјустон – 38/20
Пацифик дивизија: Лос Анџелес Лејкерс – 45/12

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП