Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,693.19 -0.85%    BESK 6,300.00 0.27%    BIKF 1,357.00 120.65%    FERS 61,000.00 -1.61%    GRNT 1,005.00 0.3%    KMB 6,868.40 -2.07%    MPOL 291.00 -3%    MPT 69,999.67 0.15%    MTUR 3,999.89 0%    STIL 73.00 -1.35%    TEL 318.85 -0.09%    TETE 1,890.00 0.16%    TTK 1,320.00 -2.22%    UNI 2,400.00 0%    

Барселона стана најбогатиот клуб во светот

Време: 17:10

Датум: јануари 21, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Каталонскиот гигант Барселона го надмина Реал Мадрид и стана најбогат клуб во светот во однос на приходите, објави The Economist.

Шпанскиот клуб оствари приход од 840,8 милиони евра минатата сезона, што е десет проценти повеќе од мадридскиот Реал, кој оствари приход од 757,3 милиони евра, покажуваат податоците на Deloitte.

Трет е Манчестер Јунајтед со приход од 711,5 милиони евра, додека четвртото место го зазема баварскиот гигант Баерн Минхен со приход од 660,1 милиони евра. Следи ПСЖ со 635,9 милиони, Манчестер Сити со 610,6 милиони, Ливерпул со 604,7 милиони, Тотенхем со 521,1 милиони, Челси со 513,1 милион и Јувентус со приход од 459,7 милиони.

Најмногу пари Барселона остварила од комерцијални приходи 383,5 милиони евра, а од ТВ права Каталонците добиле 298,1 милиони евра.

Приходите од натпревари за Каталонците изнесувале 159,2 милиони евра.

Токму одлуката да се преземе целиот комерцијален сектор на клубот, наместо да работи со посредници, на Барселона и донесе дополнителен профит од 150 милиони евра.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Мурињо направи прекрасен гест, прифати емотивна молба од македонски новинар

  Мурињо направи прекрасен гест, прифати емотивна молба од македонски новинар

  Менаџерот на Тотенхем, Португалецот Жозе Мурињо, направи прекрасен гест пред гостувањето на неговата екипа во Скопје на утрешниот меч против тетовска Шкендија во рамките на…

 • Возможна мисија – Том Круз доби зелено светло да снима филм на Меѓународната вселенска станица

  Возможна мисија – Том Круз доби зелено светло да снима филм на Меѓународната вселенска станица

  Тој е познат по ризичните сцени што сака да ги изведува сам, без каскадери, во филмовите од хит-серијалот „Невозможна мисија“. И, конечно, на Том Круз…

 • Ансу Фати веќе чини 400 милиони евра

  Ансу Фати веќе чини 400 милиони евра

  Од денес, младиот талент на Барселона, Ансу Фати официјално е дел од првиот тим, со кој неговата откупна клаузула автоматски скока од 170 милиони евра…

 • Нови 183 заразени и петмина починати од Ковид-19

  Нови 183 заразени и петмина починати од Ковид-19

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 51,…

 • Пакомак доби продолжување на дозволата од Министерството за животна средина

  Пакомак доби продолжување на дозволата од Министерството за животна средина

  Компанијата за селективно одложување на отпад Пакомак доби продолжување на дозволата за колективно постапување со отпад од пакување за дополнителни 5 години, откако Министерството за…

 • Маск подготвува ефтин електричен автомобил: Модел на Тесла за 25.000 долари

  Маск подготвува ефтин електричен автомобил: Модел на Тесла за 25.000 долари

  Илон Маск верува дека неговата компанија во иднина ќе произведува дури 20 милиони електрични возила годишно. На настанот “Battery Day’ што се одржа во вторникот…

 • НЛБ Банка со нови кредитни продукти за поддршка на конкурентноста и енергетската ефикасност

  НЛБ Банка со нови кредитни продукти за поддршка на конкурентноста и енергетската ефикасност

  НЛБ Банка со Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) минатата недела потпишаа договор за финансиски пакет кој е составен од две кредитни линии во…

 • „Њујорк тајмс“: Децата ќе почекаат подолго за вакцина против коронавирус

  „Њујорк тајмс“: Децата ќе почекаат подолго за вакцина против коронавирус

  Пандемијата на коронавирус наметна две прашања за родителите – кога ќе можат да се вакцинираат и дали нивните деца ќе можат да ја примат вакцината?…

 • Продажбата на „Nike“ се опоравува од корона-кризата

  Продажбата на „Nike“ се опоравува од корона-кризата

  Продажбата на „Nike“ се опорави во летниот квартал, откако претходно падна за време на пандемијата на коронавирусот. Добрите резултати се должат на фактот дека растечката…

 • „JPMorgan“ пренесува 230 милијарди долари во Германија заради „Brexit“

  „JPMorgan“ пренесува 230 милијарди долари во Германија заради „Brexit“

  Американската банка „JPMorgan Chase & Co.“ пренесува околу 200 милијарди евра (230 милијарди долари) од Британија во Франкфурт поради излегувањето на Велика Британија од Европската…