Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,296.14 -0.04%    GRNT 1,028.08 -2.09%    KMB 6,291.48 -0.03%    MPT 76,437.50 -0.04%    MTUR 5,400.00 0%    OKTA 4,600.00 0%    RMDEN18 98.70 0%    SBT 2,503.33 -1.85%    SPAZP 8,440.00 2.79%    STB 1,178.90 -0.09%    TKVS 5,665.00 0.27%    TNB 16,580.00 -0.12%    TTK 1,520.00 0.66%    UNI 2,360.00 0.09%    ZPKO 1,470.00 0%    

Македонија vs регионот – помал избор и поголеми цени за облеката и електрониката

Време: 15:19

Датум: ноември 21, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Ист бренд и ист модел, а различна цена. Најголем дел од производите кои се нудат во македонските продавници се поскапи во споредба со регионот. Ова особено важи за електрониката и за облеката.

Разликата не се должи на даночните стапки, тие во земјава се на исто ниво па дури и пониски во споредба со соседството. Зошто тогаш во Македонија речиси се се продава поскапо? Поради малиот пазар и малата побарувачка, барем така објаснуваат познавачите.

„Конкуренцијата е таа која ги диктира и цените и услугата. Кога имате слаба конкуренција можете да си дозволите и поголема маржа“ објаснува трговскиот аналитичар Синиша Томески.

Сепак, дури и оние производи кои се дел од големи брендови, пред се облеката, кои би требало да имаат унифицирани цени кај нас често се продаваат поскапо иако разликата не е толку драстична.

„Меѓународните синџири имаат препорачани цени кои се делат на неколку нивоа, колку пазарот е помал, понеразвиен, а куповната моќ поограничена толку диктираната цена е повисока поради помалиот промет“ вели Томески. „Малиот промет резултира со мали набавки директно од добавувачите, се носат само по неколку парчиња, нормално е тогаш да се добие и повисока цена“ дообјаснува тој.

Токму малиот пазар е и главниот ограничувачки фактор зошто големите брендови не се шират во земјава. Дури и Косово и Албанија почнаа да ја минуваат Македонија во однос на присуството на меѓународни брендови на локалните пазари. Србија и Босна се далеку пред нас, а веќе воопшто и не можеме да се споредуваме со соседите кои се членки на ЕУ односно со Грција и Бугарија.

„Пред да се влезе на нов пазар се прават опсежни анализи за оправданоста. Македонија едноставно не е интересна за директно вложување зашто има само два милиони жители со ограничена куповна моќ. Ова важи и за франшизите – за да се донесе странски бренд потребни се големи пари и исполнување на строги услови, а на крајот може и да не се врати инвестираното“ вели Томески.

Според Евростат, статистичката агенција на Европската Унија, најевтина облека има во Турција, а најскапа во Исланд.

Така алиштата во Турција се продаваат за 37% под европскиот просек, следат Македонија и Бугарија со 21% под просекот. На врвот на листата е Исланд со 52% над просекот, па Швајцарија и Данска со 34 односно 33%.

Сепак, овие податоци се за просечната цена на облеката, вклучително и локално произведените парчиња и не ги земаат предвид меѓународните и најбараните брендови, ниту периодите на попусти и распродажби.

К. Н.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Скапоцениот метал стана поскап отколку што некогаш било златото

  Скапоцениот метал стана поскап отколку што некогаш било златото

  Цената на паладиумот се зголеми 15-ти ден по ред. Сега овој метал е поскап отколку што некогаш било златото. Цената на паладиумот достигна рекорд од…

 • “Плата 3.000 евра, само вратете се”: Нова мерка за Грците кои побегнаа во странство

  “Плата 3.000 евра, само вратете се”: Нова мерка за Грците кои побегнаа во странство

  Грците започнаа пилот проект, кој ќе се обиде да ги спречи и да ги поништи ефектите од „одливот на мозоци“, пренесува Times. Според податоците на…

 • Девизниот прилив од туризмот во првите три квартали е 308,05 милиони долари

  Девизниот прилив од туризмот во првите три квартали е 308,05 милиони долари

  Третиот квартал годинава резултираше со девизен прилив од туризам поголем за 4,77 проценти за разлика од истиот период минатата година. Вкупниот девизен прилив за првите…

 • Гана откри огромно нафтено поле во Атлантикот

  Гана откри огромно нафтено поле во Атлантикот

  Компанијата Springfield од Гана, откри нафтено поле во Атлантскиот океан крај брегот на таа западноафриканска држава, чиј капацитет се проценува на 1,5 милијарди барели и…

 • Прогласен крај на епидемијата на мали сипаници

  Прогласен крај на епидемијата на мали сипаници

  Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни болести констатирала дека се исполнети епидемиолошките услови за прогласување крај на епидемијата на мали сипаници на територијата…

 • Најмногу подароци во плико: Австријците ќе потрошат по 434 евра за божиќни подароци

  Најмногу подароци во плико: Австријците ќе потрошат по 434 евра за божиќни подароци

  Австријците оваа година ќе потрошат во просек 34 евра повеќе од 2018 година за купување божиќни подароци, според истражувањето на институтот GfK2. Според тоа истражување,…

 • Најпребарувани работи на „Google“ за 2019 – во фокусот хероите од фантазијата и реалниот живот(видео)

  Најпребарувани работи на „Google“ за 2019 – во фокусот хероите од фантазијата и реалниот живот(видео)

  Низ целата историја, луѓето се во потрага по херои. Годинава потрагата по херои, суперхерои и херои од секојдневието се случуваше низ целиот свет“, порачаа од…

 • Што јаде Македонецот? Многу леб, малку месо!

  Што јаде Македонецот? Многу леб, малку месо!

  Се повеќе житарки и тестенини, а се помалку риба и месо. На просечната трпеза во Македонија преовладуваат производите кои се најевтини. Официјалните податоци на Државниот…

 • Џеф Безос е “бизнисмен на деценијата”

  Џеф Безос е “бизнисмен на деценијата”

  Џеф Безос, основачот на Amazon, веројатно e најдобриот бизнисмен во светот во последната деценија, сметаат анкетираните раководители на надзорните одбори на најсилните компании. Речиси една…

 • Никој не верува дека се близнаци – едното дете е бело, а другото црно(видео)

  Никој не верува дека се близнаци – едното дете е бело, а другото црно(видео)

  Иако едното дете е бело, а другото црно, тие се близнаци. Даниел и Дејвид се родени само со една минута разлика. „Даниел се роди прво,…