Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,801.76 -0.26%    BESK 6,283.00 3%    KMB 7,074.91 0.02%    MPT 68,224.60 1.47%    SBT 2,837.00 2.99%    TNB 17,200.00 -1.02%    TTK 1,350.00 1.13%    USJE 25,001.00 0%    

Едноставна контрола на порциите – Шака диета

Време: 09:50

Датум: ноември 4, 2019

Категорија: ДИЕТИ

Ефикасно слабеење се постигнува, не со гладување и претерано откажување, туку со контролирање на порциите и внес на калории. Една од главните причини на нашата повеќе месечна борба со вишокот килограми, секако се закуските и непланираните оброци, па еден од водечките совети за ефикасна борба со вишокот килограми е добро осмислен план за оброците, на кој секојдневно ќе се придржувате.

За полесно да ги контролирате вашите порции, можете да ја пробате популарната шака диета, во која секој оброк се базира на количината која се вклопува во вашата дланка. Парче месо што го јадете за ручек не би требало да биде поголемо од вашата испружена дланка, за ужина изедете шака јаткасти плодови и секој оброк, кој во текот на денот го подготвувате врз основа на количината на една шака.

Оваа диета не подразбира никакво откажување ниту строго елиминирање на одредени намирници од исхраната, туку претставува нов и едноставен начин за контролирање на порциите, кој ќе ви помогне секојдневно да ја внесувате потребната количина на хранливи материи, да спречите прејадување и на крај да го стесните стомакот и да ја намалите секојдневната потреба за храна.

Правилната употреба на оваа диета вклучува 4 шаки по оброк и тоа, неколку протеини, шака здрави јаглени хидрати, шака влакна и шака масти. Доколку правилно ги распоредите намирниците во вашиот оброк, ќе бидете сити, ќе ги внесете сите потребни хранливи материи, а во исто време, ќе ја балансирате вашата исхрана и ќе ги намалите вишокот килограми.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Едноставна контрола на порциите – Шака диета

 1. Пингбек: Едноставна контрола на порциите – Шака диета - ММС

 • Диета со кисело млеко

  Диета со кисело млеко

  Оваа диета може да ви помогне да изгубите 5 – 6 килограми за 10 дена. Сепак, бидејќи е во прашање рестриктивна диета, таа не би…

 • Есенска диета: За една недела, три килограми помалку!

  Есенска диета: За една недела, три килограми помалку!

  Изгубете го вишокот килограми лесно и здраво, без исфрлање на ниту една група на намирници. Есента изобилува со големи трпези кои многу негативо влијаат на…

 • Диета „Баланс“ – 5 кг за 1 месец

  Диета „Баланс“ – 5 кг за 1 месец

  Балансираната исхрана е клуч за совршената фигура. Затоа, решивме да ви понудиме една балансирана диета со која непречено може да симнете 5 кг за 1…

 • ДИЕТА: Месечева диета – дури и до 3 кг дневно!

  ДИЕТА: Месечева диета – дури и до 3 кг дневно!

  „Месечевата диета“ е добро позната метода за која се вели дека врши детоксикација на организмот и го потикнува телото на губење на тежината – дури и…

 • ДИЕТА: Краставица диета

  ДИЕТА: Краставица диета

  Диетата со крставици е идеална за сите оние кои ги мрзи премногу да размислуваат што ќе јадат додека се на диетa затоа што диетниот план…

 • Диета за вработени (Предлог мени за пет дена)

  Диета за вработени (Предлог мени за пет дена)

  Не е лесно да се практикува посебен режим на исхрана ако сте на работа цел ден. Сепак не губете волја бидејќи група американски нутриционисти објавија…

 • Диета 2+1: Намалете 5 кг за 2 недели

  Диета 2+1: Намалете 5 кг за 2 недели

  Ако вашата желба е идеалната линија, не е потребно да се откажете од омилената храна… Овој режим на исхрана се базира на внесување на големи…

 • Медитеранска диета

  Медитеранска диета

  Британскиот нутриционист, д-р. Ана Бинс, понуди решение за најголемиот проблем на секој кој ќе се фати во костец со намалувањето на килограмите – истрајноста. Да…

 • ДИЕТА: Експрес диета – 2 кг за 3 дена

  ДИЕТА: Експрес диета – 2 кг за 3 дена

  Едноставната експрес диета спаѓа во групата на „брзи диети”. Направена е така што диеталците нема да почувствуваат глад, а „наградата“ e два килограми помалку за…

 • ДИЕТА: Јапонска диета – за 14 дена 7 кг помалку

  ДИЕТА: Јапонска диета – за 14 дена 7 кг помалку

  Во текот на оваа двонеделна диета може да сметате на губиток до 7 кг. Првите 2 – 3 дена се малку потешки, но потоа се…