23 јуни, 2024
ПочетнаДИЕТИЗрнеста диета: Слабеете здраво

Зрнеста диета: Слабеете здраво

Зрнестата или житна диета се базира на уникатните квалитети на житарките. Тие се богати со растителни влакна кои се многу поволни за организмот, па затоа оваа диета е базирана главно на целите зрна.

Целите зрна се богат извор на селен, кој има антиоксидантно дејство и ги неутрализира штетните слободни радикали. Тие исто така ја олеснуваат елиминација на холестеролот од организмот, а тоа штити од висок крвен притисок и кардиоваскуларни болести. Целите зрна ја забавуваат апсорпцијата на гликоза, па го спречуваат наглото зголемување на шеќерот во крвта после јадење.

Освен тоа, целите зрна брзо заситуваат, ја стимулираат цревната перисталтика и спречуваат појава на запек. Според повеќето нутриционисти препорачаната дневна доза на растителни влакна за возрасните е 30 – 40 г, а за децата – по 5 г на кг телесна тежина.

Зрнестата диета ја обновува работата на гастроинтестиналниот тракт. Го снабдува организмот со биоактивни материи, витамини, минерали и целулоза и тотално го прочистува од сите наталожени токсини. Во оваа диета се забранети солта, шеќерот и алкохолот. Зрнестата диета се почитува една недела, секој ден е посветен на некоја житарка.

Зрнеста диета – пример мени

Понеделник – овесни снегулки

200 гр овесни снегулки прлијте ги со 750 мл вода, варете ги 10 минути на тивок оган.

Појадок: 1/2 чаша нискомаслено млеко

Ужинка: 1 чаша овес

Ручек: 1 чаша супа од зеленчук, 1 чаша овес

Вечера: 100 г обезмастена урда, 1 чаша овес

Пред спиење: 1/2 чаша нискомаслено млеко

9505_1

Вторник – пченични трици

200 г пченични трици прелијте ги со 750 мл врела вода и оставете ги да отстојат

Појадок: 1/2 чаша нискомаслено млеко

Ужинка: 1 чаша пченични трици

Ручек: 1 чаша супа од зеленчук, 1 чаша пченични трици

Вечера: 1 чаша нискомаслен јогурт, 1 чаша пченични трици

Пред спиење: 1/2 чаша нискомаслено млеко

Среда – кафеав ориз

200 г кафеав ориз сварете го во 750 мл вода

Појадок: 1 чаша зелен чај

Ужинка: 1 чаша кафеав ориз со млеко, 1 ч.л мед и малку цимет

Ручек: 1 двопек, 1 чаша кафеав ориз со млеко, 1 ч.л мед и малку цимет

Вечера: 80 гр нискомаслено сирење, 1 чаша кафеав ориз со млеко, 1 ч.л мед и посипете со цимет

Пред спиење: 1/2 чаша нискомаслено млеко

Четврток – леќа

200 г леќата во 750 мл вода, варете ја 10 минути на тивок оган.

Појадок: 1 чаша зелен чај

Ужинка: 1 чаша варена леќа

Ручек: 1 двопек, 1 чаша варена леќа

Вечера: 100 г обезмастена урда, 1 чаша варена леќа

Пред спиење: 1/2 чаша нискомаслено млеко

9505_2

Петок – јачмен

200 гр јачмен и 750 мл вода, варете го 10 минути на тивок оган.

Појадок: 1/2 чаша нискомаслено млеко

Ужинка: 1 чаша јачмен

Ручек: 1 чаша супа од зеленчук, 1 чаша јачмен

Вечера: 1 чаша нискомаслен јогурт, 1 чаша јачмен

Пред спиење: 1/2 чаша нискомаслено млеко

Сабота и недела – мешани денови

По 50 г јачмен, хељда и овесни снегулки прелијте ги 750 мл вода, варете ги 10 минути на тивок оган.

Појадок: 1/2 чаша нискомаслено млеко

Ужинка: 1 чаша житна каша

Ручек: 1 чаша супа од зеленчук, 1 двопек, 1 чаша житна каша

Вечера: 80 гр нискомаслено сирење, 1 јаболко, 1 чаша житна каша

Пред спиење: 1/2 чаша нискомаслено млеко

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП