Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,212.04 0.15%    FERS 74,500.00 0%    GRNT 1,190.00 -0.2%    KMB 7,645.00 0.07%    MPT 77,067.13 0.09%    MTUR 5,700.00 0%    ORAN 100.00 29.87%    PKB 12,280.00 2.33%    SBT 3,000.00 -1.64%    STB 1,300.00 -1.32%    TETE 2,181.89 -2.62%    TKVS 5,550.00 0%    TNB 19,400.00 1.57%    TTK 1,700.00 -0.06%    ZELE 115.00 -81.3%    ZPKO 2,693.00 2.98%    

Зошто патот до Германија е толку напорен?

Време: 10:55

Датум: март 18, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

За работниците од Западен Балкан, патот до работа во Германија често е крајно напорен.

Поради преоптеретеноста во амбасадите и конзулатите, се чека во просек по една година се за да се поднесе апликација за работна виза.

Според одговорот на Владата на Германија, по барање на левичарските партии во Бундестагот, луѓето на Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Косово, Албанија и Босна и Херцеговина мора да чекаат во просек повеќе од една година за да се пријават за работна виза во рамките на “правилата за земјите од Западен Балкан “.

Според германската агенција ДПА, причината за толку долго чекање е преоптеретеноста на германските амбасади. Министерството за надворешни работи испратило дополнителен персонал, но навалицата е толку големо што тоа не беше доволно.

Портпаролката на партијата Левица Ула Јепке, во Бундестагот рече дека поради “невиденото” долго траење на процесот за издавање визи, ниту работниците, ниту претприемачите може сериозно да планираат.

Целта беше да се спречи поднесување барања за азил

За време на бегалската криза кон крајот на 2015 година, германската влада создаде посебен привремен план кој е со важност до крајот на 2020 година, кој отвора можност за добивање на работни визи за ниско-квалификувани работници од овие земји. Предуслов за добивање работна виза е доказ за обезбедена соодветна платена работа во некоја германска компанија. Целта на овој привремен план, исто така, е да ги спречи луѓето од Западен Балкан да поднесуваат неосновани барања за азил.

Федералната агенција за вработување (BA) во 2018 година издала неопходно одобрение за аплицирање за виза во околу 46.000 предмети – од кои доделени се само околу 21.000 визи.

Не се планира продолжување

Засега нема планови за продолжување на овој “посебен план” за визи за луѓето од Западен Балкан.

Според федералната влада, во 2018 година Сојузната агенција за вработување по проверките утврдила дека во 17 проценти од случаите – вработување воопшто немало. И во 1.250 од 17.000 испитани случаеви е утврдено – дека платите биле пониски или работното време и конкретните работни места биле различни во споредба со она што првично било опишано во барањето за работна виза.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Одлични резултати на #МојаНаграда во првите два месеци, бројот на дневно скенирани сметки удвоен

  Првите два месеци од приредувањето, наградната игра МојДДВ #МојаНаграда дава одлични резултати. Доделени се 640 награди во вкупен износ од 9,1 милиони денари. Во играта…

 • Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Продолжува да расте бројот на заразени од коронавирус на крузерот во Јапонија

  Уште 67 лица кои се наоѓаат на крузерот „Дајмонд принцез“, закотвен во јапонското пристаниште Јокохама, се заразени со коронавирусот, изјави денеска јапонскиот министер за здравство…

 • Германската економија стагнира

  Германската економија стагнира

  Економскиот раст на Германија стагнираше во четвртиот квартал, а извозот е во пад, според германската агенција за статистика. Associated Press наведува дека економските проблеми на…

 • Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

  Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија Лијанг Ванијан. Тој рече дека…

 • ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  Фонд за иновации и технолошки развој организираше консултативна дебата за новиот механизам за финансиска поддршка на младите креативци. ФИТР подготви „Правилник за финансиска поддршка на…

 • Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Претпладне умерено облачно, попладне сончево

  Во претпладневните часови времето ќе биде умерено до значително облачно, а попладне претежно сончево. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено изразен…

 • Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Граѓаните на САД денес ќе потрошат 27 милијарди долари

  Аналитичарите предвидуваат дека граѓаните на САД денес, на Денот на вљубените ќе потрошат околу 27,4 милијарди долари. Тоа е голем скок од минатата година, кога…

 • Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Анализа: Поради нелинеарен раст и развој на туризмот Охрид и државата од осамостојувањето до денес загубиле шест милијарди долари

  Градот Охрид генерално остварува приходи од туризмот како стопанска дејност, но реализираните приходи се далеку помали од можните. Тоа го покажуваат податоците од Анализа на…

 • Направено злато кое личи на пластика

  Направено злато кое личи на пластика

  Швајцарскиот технички институт ETH Zurich успеа да направи 18-каратно злато, кое е пет до десет пати полесно од постојните легури, а кое изгледа и има својства слични…

 • АБИТ официјално стана дел од високообразовната групација на германската установа Хајделберг

  АБИТ официјално стана дел од високообразовната групација на германската установа Хајделберг

  Академијата за банкарство и информатичка технологија, АБИТ, од 01.02.2020 година официјално стана дел од групацијата на високообразовната германска установа „Институт за бизнис и менаџмент Хајделберг…