Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,344.27 -1.23%    GRNT 990.58 1.14%    INTS 1,000.00 -51.1%    KMB 5,897.84 0.86%    KVAS 16,000.00 0%    LOZP 2,400.00 0%    MPT 68,000.00 1.49%    MTUR 4,550.00 2.25%    PPIV 31,000.00 3.33%    REPL 80,000.00 0%    STIL 60.44 3.18%    TEL 318.56 0.81%    TTK 1,220.00 1.67%    

Недостаток на квалификуван кадар – главен проблем на текстилниот сектор

Време: 16:41

Датум: март 14, 2019

Категорија: ЕКОНОМИЈА

Текстилната индустрија се соочува со низа проблеми – недостаток на кадар, ниска продуктивност, а капак на се е зголемената минимална плата која дополнително удри на секторот.

Стапката на невработеност е 19.4% но текстилните компании тешко наоѓаат кадар.

„Никој не сака да седне зад машините за шиење. Сите мислат дека работата е претешка и недоволно платена“ вели сопственик на конфекција од Штип. „Ние нудиме солидни услови, платата е далеку над минималната, за искусните работници надминува и 25 илјади денари но сепак имаме проблем да најдеме кадар“ вели тој.

Дополнителен проблем за домашните компании е и конкуренцијата од странските инвеститори. Бизнисмените велат дека во слободните зони има многу поволности и олеснување, па таму се нудат и малку повисоки плати – работниците им бегале за разлика од 1.000 до 2.000 денари.

„Проблемот е сериозен, тешко се наоѓаат шивачки, моделари, односно се она што значи директна работна сила. Состојбата не е сјајна ниту со високо стручниот кадар, но не е толку алармантна како со работниците во директното производство“ објаснуваат сопственик на конфекција од Кочани.

Бизнисмените од овој сектор велат дека платите треба да растат заедно со продуктивноста, а во овој сегмент Македонија е далеку зад Европа па дури и зад Балканот.

Македонските работници се двојно помалку продуктивни од нивните европски колеги – ако во Бугарија или во Грција за 8 часа шијат 15.5 до 16 кошули кај нас едвај 7 до 7.5.

Зголемениот минималец и најавите за негов дополнителен пораст годинава ќе удрат на продуктивноста, сметаат менаџерите според кои кога административно се одредуваат најниските примања не остануваат доволно пари за оние што работат подобро и треба да бидат платени повеќе.

„Ова придонесе до урамниловка, приближување на платите, намалување на стимулот или потребата некој да се докажува и покажува на работа. Зголемувањето на минималната плата придонесува за намалување на продуктивноста со која и онака не можеме да се пофалиме. Ова е наметнување, на некој начин ова е директива. Ние добиваме директива за извршување, тоа ќе резултира со уште еден чекор до поголема урамниловка. Ние пазарите ги губиме, ние немаме доволна продуктивност“ вели Маријана Перковска, Кластер за текстил.

Сепак лани продуктивноста пораснала за 0.6% во првиот и за 0.7% во вториот квартал. Ова го покажуваат најновите анализи на Народната Банка објавени во кварталниот извештај. Во текот на 2017-та, пак, имаше постојан пад на продуктивноста која во текот на годината падна за дури 2.1%.

За да се подобри состојбата во секторот треба да се вложува во осовременување на технолошките процеси, но за ова е потребна поддршка. Текстилците бараат државата да ги помогне при набавката на нова автоматизирана опрема, но и ослободување од ДДВ за трговските фирми кои извезуваат текстил и облека.

Овој сектор игра голема улога во формирањето на Бруто домашниот производ (БДП), во апсорбирањето на работната сила, како и во делот на извозот.

Текстилната индустрија ангажира околу 46.000 луѓе, кожарската околу 5.000. Оттука речиси над 7% од сите вработени се дел од овие гранки.

Над 15% од македонскиот извоз го сочинуваат текстилните производи, во најголем дел како лон односно како работа за странски партнери под нивни брендови и со нивни репроматеријали.

К. Н.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Колку вреди европската фудбалска елита: Реал пред сите

  Колку вреди европската фудбалска елита: Реал пред сите

  Познатата ревизорска куќа KPMG објави листа на највредните фудбалски клубови во светот. Во студијата наречена „Вредност на фудбалските клубови: Европската елита 2020 година“, на прво место…

 • Во Италија оваа година 500.000 луѓе ќе ја изгубат работата

  Во Италија оваа година 500.000 луѓе ќе ја изгубат работата

  Во Италија, во текот на 2020 година, околу 500.000 луѓе ќе ги загубат своите работни места поради кризата со вирусот COVID-19. Стапката на вработеност во…

 • Список на најмалку стресни работни места

  Список на најмалку стресни работни места

  Без разлика дали работите во канцеларија или во рудник, иако тие се различни, двете работни места можат да имаат многу тежок ефект врз психата. Сепак,…

 • Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

  Новите 24 случаи со Ковид-19 во Скопје се од општините Бутел, Сарај, Чаир, Аеродром, Студеничани, Гази Баба, Шуто Оризари, Кисела Вода и Карпош

  Од вкупно дијагностицираните нови 38 случаи со Ковид-19, според денеска објавените податоци, 24 се од Скопје. Како што информираа за МИА од Министерството за здравство,…

 • Нови 38 случаи на Ковид -19, тројца починати

  Нови 38 случаи на Ковид -19, тројца починати

  Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 38 нови лица позитивни на коронавирусот и 16 оздравени пациенти. Во овој период починале…

 • Во Ролан Гарос сакаат гледачи на трибините

  Во Ролан Гарос сакаат гледачи на трибините

  Подобрувањето на состојбата со епидемијата од коронавирус ги исполнува со оптимизам организаторите на Ролан Гарос. Не размислуваат веќе за тоа дали ќе се одржи септемврискиот…

 • Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

  Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

  Во земјава е регистрирана првата смрт на здравстветен работник, како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски роден во струшкото село Подгорци.…

 • Трамп се закани со затворање на социјални мрежи и доби брз одговор од основачот на „Твитер“

  Трамп се закани со затворање на социјални мрежи и доби брз одговор од основачот на „Твитер“

  Американскиот претседател Доналд Трамп вчера се закани дека ќе донесе регулативи поврзани со социјалните мрежи и веќе денес планира да потпише извршна наредба во врска…

 • Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

  Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

  Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамки на Услужната комора при Сојуз на стопански комори на Македонија, достави четири конкретни предлози за намалување на…

 • Богатството во време на корона: Олигарсите станаа уште побогати

  Богатството во време на корона: Олигарсите станаа уште побогати

  Бројот на милијардери во Русија за последните два месеци се зголеми од 99 на 101 лице. Нивното вкупно богатство се зголеми од 392 милијарди на…