Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,953.32 -0.36%    BESK 7,864.14 -3.73%    ERMT 197.00 0%    GRNT 898.32 0.37%    KMB 5,432.66 0.4%    MPT 63,052.61 0.54%    OKTA 4,750.00 0.42%    RZIT 20.00 0%    RZUG 12.00 0%    SBT 2,592.06 9.02%    STB 1,196.43 0.83%    STBP 790.00 -16.75%    STIL 103.00 0%    TETE 2,424.27 4.72%    TNB 16,388.19 -2.45%    TTK 1,455.99 -2.93%    UNI 2,250.00 0%    ZPKO 1,851.00 2.83%    

Вклучете го костенот во вашата исхрана во овој период

Време: 14:55

Датум: ноември 12, 2018

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Постојат многу причини во својата исхрана да го вклучите костенот. Мирисот на печен костен кој се шири по улиците на сите ни е добро познат, но можеби не ги знаете сите предности кои ги има за нашето здравје.

Тој има благ вкус и има широка примена во кулинарството. Содржи помалку масти од останатите јаткасти плодови, висок процент на скроб и витамин Ц. Во продавниците за здрава храна mоже да се најде и брашно од костен кое се користи за правење на леб и пецива.

При купување на костени бирајте поголеми плодови кои се сјајни. Чувајте ги на ладно место до две недели.

Костенот можете да го користите на повеќе начини а ова се 10-те причини поради кои задолжително треба да го вметнете во зимската исхрана

1. Брзо заситува – поради високата содржина на растителни влакна и сложени јаглени хидрати, костенот брзо предизвикува чувство на ситост. Нормално, тоа е пожелно за контрола на тежината.

2. Добар е за забите и коските – поради комбинацијата на калциум, фосфор и магнезиум има исклучително влијание на здравјето на коските и забите.

3. Ја стимулира функцијата на нервниот систем – богат е со минерали и витамините од групата Б, го подобрува здравјето на нервниот систем и спречува невролошки промени и заболувања.

4. Корисен е во исхраната за дијабетичарите – Поради бавната апсорција на јаглени хидрати и тоа што не го големува нагло инсулинот во крвта, корисен е во осхраната на дијабетичатите.

5. Го содржи сите есенцијални амино киселини – ова е особено значајно за лицата кои се на веганска исхрана, старите лица и спортистите.

6. Брашното од костени е намирница без глутен – ова го прави идеално во исхраната на лицата со целијакија и лицата во различна мера чувствителни на глутен.

7. Костенот е добар во борбата против анемијата – со високата содржина на железо и во комбинација со некое свежо овошје (поради витаминот Ц) помага при анемија и замор.

8. Костенот има ефект на кардио-штит – со тоа што содржи добри масти и обезбедува добра пропорција на омега 3 и 6 масни киселини, костенот го штити срцето.

9. Добар е за лицата со висок крвен притисок – поради ниската содржина на натриум и калиум, одличен е за исхрана на лицата кои боледуваат од хипертензија. Неговото диуретично дејство, го прави погодно за лицата кај кои се задржува вода во организамот.

10. Го чува цревниот систем и имунитетот – богат е со билни влакна, овозможува добра работа на цревниот систем, добра состојбата на бактериската флора, спречува констипација и пореметување на цревата што се заедно благотворно делува и на имунитетот.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Топол третман со масло за длабоко закрепнување на коса

  Топол третман со масло за длабоко закрепнување на коса

  Ако барате решение за проблем со сува и оштетена коса, можете да пробате домашен третман со топло масло. Доволна ви е една состојка – растително…

 • Ако сте под стрес и се чувствувате депресивно, ова е вистинската работа за вас

  Ако сте под стрес и се чувствувате депресивно, ова е вистинската работа за вас

  Ве советуваме да уживате во летните прошетки, бидејќи тие прават чуда за нашата психа. Сега е време за прошетка во паркот, само избегнете ги најжешките…

 • Додадете ја оваа намирница во вашата секојдневна исхрана и гледајте како сантиметрите во обем исчезнуваат

  Додадете ја оваа намирница во вашата секојдневна исхрана и гледајте како сантиметрите во обем исчезнуваат

  Доколку се борите со вишок килограми и поголем обем на половината, ви предлагаме да ја вклучите оваа намирница во исхраната. Многу е важно во дневни…

 • Три промени во телото кои се случуваат кога ќе престанете да јадете бел леб

  Три промени во телото кои се случуваат кога ќе престанете да јадете бел леб

  Лебот за многумина е омилена намирница без која не можат да го замислат денот. Но, исто така, оваа бомба на јаглени хидрати доаѓа во многу…

 • Крвни групи кои комарците најмногу ги сакаат

  Крвни групи кои комарците најмногу ги сакаат

  Ако отсекогаш сте се прашувале зошто сте склони кон каснување од комарци повеќе од вашите пријатели, тоа може да биде затоа што имате одредена крвна…

 • Овие пијалоци се вистинскиот пат до витка линија и здрав сон

  Овие пијалоци се вистинскиот пат до витка линија и здрав сон

  Лошото спиење е поврзано со дебелина, нарушени хормони, голем глад кога ќе се разбудите, проблеми со инсулин и шеќер во крвта. За да го подобрите…

 • Во кутии од сладолед чувате храна? Веднаш престанете, тоа може да биде многу опасно за здравјето

  Во кутии од сладолед чувате храна? Веднаш престанете, тоа може да биде многу опасно за здравјето

  Пластичните кутии за сладолед изгледаат многу практични и многумина не ги фрлаат откако ќе ја изедат целата содржина. Убаво ги мијат и подоцна ги користат…

 • 5 спортови кои трошат повеќе калории отколку трчањето

  5 спортови кои трошат повеќе калории отколку трчањето

  Ако не сте една од оние жени кои сакаат спорт и трчање, веројатно барате нов начин за кратко време да добиете добри резултати! Ако, на…

 • Американците не ја менуваат долната облека и до седум дена

  Американците не ја менуваат долната облека и до седум дена

  Истражување на околу 1.000 американци покажало дека 45% од испитаниците ја носат истата долна облека два дена по ред, а уште пошокантно е фактот дека…

 • Направете сами маслен серум за нега на ноктите

  Направете сами маслен серум за нега на ноктите

  Ако ноктите ви се слаби или страдате од болка во кутикулите, комбинацијата на хранливи растителни масла ќе биде одличен додаток за нега на вашите нокти.…