Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Ова овошје ќе ви помогне во вашата цел да го симнете вишокот килограми (видео)

Време: 11:29

Датум: јуни 20, 2018

Категорија: ДИЕТИ

Кога сте на диета по правило шеќерот е забранет. А тоа значи дека треба да намалите и со овошјето.

Сепак, постои едно овошје кое може да го јадете во неограничени количини, станува збор за јагодите.

А, еве и зошто се препорачуваат:

Содржат многу малку калории

Нутриционистите и дијабетичрите секогаш на своите клиенти им препорачуваат јагоди како ужина додека се на диета.
Освен што помагаат при слабеењето, една шолја сецкани јагоди имаат само 53 калории, а се многу здрави и помагаат при хидрирање на организмот.

Скоро воошто не содржат шеќер, иако се благи

Јаболкото има малку повеќе шеќер, додека пак бананата има дупло повеќе калории од јагодите.

Низок гликемиски индекс

Стручните лица тврдат дека ова овошје има низок гликемиски индекс, што е многу важно при регулирање на нивото на шеќер во крвта.

Хранливи влакна

Исто така, јагодите се богати со влакна и тоа е само еден голем плус, една шолја од ова овошје содржи 3,3 грама влакна.

А, во продолжение ви нудиме рецепт на кој нема да можете да му одолеете и ќе потрчате во кујна да го приготвите:

 

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ДИЕТА: Шок диета – за 7 дена 5 кг помалку

  ДИЕТА: Шок диета – за 7 дена 5 кг помалку

  Шок диетата се разликува од другите диети по тоа што е многу едноставна и за разлика од другите „брзи“ диети може да се држи повеќе…

 • ПОПУЛАРНА ИСХРАНА: Ги топи маснотиите кај жените

  ПОПУЛАРНА ИСХРАНА: Ги топи маснотиите кај жените

  Брачен пар од Америка уште од 1975 година востановија бројни здравствени придобивки од медитеранската диета, која уште оттогаш им се препорачува на луѓето со срцеви…

 • Освежувачки напиток кој го забрзува слабеењето

  Освежувачки напиток кој го забрзува слабеењето

  Ви претставуваеме оброк во чаша кој во врелите летни денови ќе ве освежи, заштити, но истовремено ќе ви помогне при топењето на килограмите… Потребно е:…

 • Едноставни замени со кои ќе зaгубите од тежината

  Едноставни замени со кои ќе зaгубите од тежината

  Многумина од нас, дали во текот на годината или во периодот пред годишните одмори, се обидуваат да намалат од тежината, притоа правејќи секакви работи. Денес…

 • Фит линија со помош на комбинација од 5 состојки

  Фит линија со помош на комбинација од 5 состојки

  Сакате да ослабите и да ги отстраните масните наслаги од стомакот? Го имаме вистинскиот напиток за вас… Состојки: – 1 смрзната банана – 1 лажица…

 • УН диета

  УН диета

  Стриктното спроведување на оваа диета доведува, покрај намалувањето на килограмите, и до промена на метаболизамот па затоа изгубените килограми не се враќаат. Диетета трае 90…

 • Рецепт од цвекло и моркови за топење на килограмите

  Рецепт од цвекло и моркови за топење на килограмите

  Цвеклото и морковите во комбинација со ѓумбир, целер и јаболко ќе ви помогнат брзо да го стопите салото од стомакот… Имено, дури иако не се…

 • Кетогената диета е најздрава

  Кетогената диета е најздрава

  Американски лекари во соработка со водечките нутриционистите дојдоа до заклучок дека кетогената диета е идеален метод за брзо симнување на вишокот килограми и одржување на…

 • Дали губите телесната тежина со исхраната според крвната група?

  Дали губите телесната тежина со исхраната според крвната група?

  Кој е вашиот тип? Џенифер Лоренс? Серена Вилијамс? Алисија Викандер? Не, не тој вид на тип. Зборуваме за вашата крвна група. Според диета базирана на…

 • Забрзајте го слабеењето со овој напиток со само 3 состојки!

  Забрзајте го слабеењето со овој напиток со само 3 состојки!

  Доколку го комбинирате овој напиток со правилна исхрана, ефектите ќе бидат уште подобри… Ако сакате да ослабите некој килограм кој ви е вишок, овој детокс…