Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

5-дневна овошна летна диета

Време: 13:45

Датум: June 21, 2017

Категорија: ДИЕТИ

Во летото значително ја намалуваме употребата на тешките намирници. За да ни е некако полесно на желудникот, најдобро е да го нагласуваме овошјето и зеленчукот нормално. Погледнете ја оваа 5-дневна диета со овошје.

Овошните диети се најпосакувани за летото, бидејќи му помагаат на телото да се чисти од токсините, а притоа ќе намалите и некој килограм. Во овошните диети најчесто се исклучуваат само бананите и грозјето, бидејќи се доста калорични.

Може барем еднаш на ден да јадете некој протеин – бела риба или бело пилешко месо. Тоа само во случај доколку не можете да издржите само на овошје. Ние ви ја нудиме полесната варијанта на овошната диета. Постојат 4 оброка на ден, се разбира, се пие многу вода и овошни сокови.

Во прилог на исхраната препорачуваме и кардио вежби 3-4 пати неделно барем по 1 час.

 

Ден 1

Појадок: 1/2 диња, 1/2 чаша јогурт со ниска масленост

Ручек: 500 грама овошна салата со прелив од јогурт и мед

Ужина: 50 гр ореви

Вечера: 3 јаболки, 1 чаша јогурт со мед

Ден 2

Појадок: Овесни снегулки со јогурт и овошје

Ручек: 150 гр филети од бела риба, 1 јаболко за десерт

Ужина: 50 гр суво овошје

Вечера: 5 праски/кајсии, 1 цеден сок од портокал, 50 гр ореви

 

Ден 3

Појадок: 1 јаболко

Ручек: 300 гр свежа салата (овошна или зеленчук) и 1 цеден сок

Ужина: 1 чаша нискомаслена урда со суво овошје

Вечера: 200 гр филети од бела риба, гарнирани со свеж зеленчук и 1 јаболко за десерт

Ден 4

Појадок: 150 гр јагоди

Ручек: 200 гр филети од бела риба, 2 домати

Ужина: 1 чаша јогурт

Вечера: 400 гр свежо овошје по ваш избор

 

Ден 5

Појадок: 1 чаша урда со суво овошје

Ручек: 150 гр бело пилешко месо на скара, 1 јаболко за десерт

Ужина: 1 цеден сок од портокал

Вечера: Салата со свеж зеленчук, 100 гр цреши

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 5-дневна мартовска диета

  5-дневна мартовска диета

  Оваа диета претежно се состои од овошје и зеленчук. Таа трае 5 дена, после кои се потребни 2 дена одмор, односно нормално, но не претерано…

 • 3-дневна диета со туна

  3-дневна диета со туна

  Оваа диета помага без голем напор да изгубите 1,5 кг за 3 дена. Звучи одлично, зарем не? Па да видиме како изгледа оваа кратка диета……

 • 14-дневна бразилска диета

  14-дневна бразилска диета

  Со 14-дневната бразилска диета за две недели може да го симнете 4-5кг. Ако не сакате јајца, најдобро е воопшто да не започнувате со оваа диета.…

 • Oслабете до 10 кг со оваа 3-неделна диета

  Oслабете до 10 кг со оваа 3-неделна диета

  Погледнете како да ослабите од 5 до 10 килограми, држејќи ја 3-неделната диета на експертот за исхрана Брајан Филат. 3-неделната диета на Брајан Филат е…

 • Диета: За 15 дена 5 кг помалку

  Диета: За 15 дена 5 кг помалку

  Оваа диета ви овозможува да загубите 5 килограми за 15 дена. Со неа се внесуваат доволно витамини и минерали, па нема чувство на слабост при…

 • Супер ефикасна диета која ќе ги „стопи“ празничните килограми

  Супер ефикасна диета која ќе ги „стопи“ празничните килограми

  Ви претставуваме една од моментално најпопуларните диети, базирана на суво овошје и вино, која може да ви помогне за 5 дена да симнете и до…

 • Викенд диета: Тотална детоксикација за само 48 часа

  Викенд диета: Тотална детоксикација за само 48 часа

  Оваа викенд диета ќе го препороди вашиот организам… Ако вашата кожа е сува или пак премногу масна, постојано сте уморни и немате енергија, можно е…

 • Јогурт диета: За само неколку дена отстранете го вишокот килограми

  Јогурт диета: За само неколку дена отстранете го вишокот килограми

  Не е ова диета во вистинска смисла на зборот, повеќе станува збор за феномен кој постои во различни верзии. Ви претставуваме една од нив, можете…

 • „Чиста“ диета: Ослабете лесно три килограми до Нова година

  „Чиста“ диета: Ослабете лесно три килограми до Нова година

  Иако за губиток на вишокот килограми пред се е потребно да јадете здраво и да сте физички активни, постои уште еден начин за слабеење кој…

 • Кратка диета со суви сливи за брзо намалување на килограмите

  Кратка диета со суви сливи за брзо намалување на килограмите

  Оваа диета се базира на внесување на шест суви сливи по порција… Диетата со суви сливи спаѓа во т.н брзи диети и е наменета за…