Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

9-дневна диета со која можете да намалите до 5 кг

Време: 15:23

Датум: June 1, 2017

Категорија: ДИЕТИ

Имате вишок килограми и потребна ви е помош за да ги намалите? Погледнете ја следнава диета…

Оваа 9-дневна диета е составена од три периоди од по три дена, а во овие 9 дена можете да намалите 5 килограми. Правилата на диетата се едностави, во секој период (1 период се состои од три дена) задолжително е да се консумира само определениот продукт за тој период. Првиот период е составен од јаглехидрати, вториот од протеини, а третиот период е богат со растителни влакна и витамини. При оваа диета телото ги добива сите потребни материи за нормално функционирање.

1, 2 и 3-ти ден – Ориз

Во овие денови се консумира само ориз. Тој треба да е подготвен на посебен начин. Навечер една чаша ориз се потопува во вода и се остава така да отстои преку ноќта. Наутро оризот се прелива со врела вода и се вари на слаб оган 15 минути без сол. За појадок се консумира една чаша сварен ориз. Останатото количество се распределува во текот на денот.

4, 5 и 6-ти ден – Пилешко

Неопходно е 1 кг пилешко месо. Пред готвењето му се отстранува кожата. Пилешкото месо се става на оган да се вари без сол. Кога ќе биде готово, се дели на помали еднакви делови, и на секој час се консумира по еден дел. Особено се препорачувааат пилешките гради или пилешкото филе, без кожа и коски.

7, 8 и 9-ти ден – Варен зеленчук

Снабдете се со 800 гр. свеж зеленчук по свој избор. Сварете го зеленчукот без сол и зачини. Можете да приготвите и салати без масло, сол или оцет. Не се дозволени ниту, кисели, солени и маринирани зеленчуци.

Вечерата треба најдоцна да биде во 19 часот. Ако почувствувате глад, пијте вода или чај.

За време на оваа диета треба да се консумираат најмалку 2.5 литри течности дневно. Освен вода, дозволено е да се консумира и зелен чај. Течностите консумирајте ги помеѓу оброците. Паралелното консумирање на течности и храна е забрането.

При држењето на оваа диета се исфрлаат вишокот течности и масти од телото. Ефектот на диетата ќе биде поголем доколку при држењето вклучите и лесни фитнес вежби.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 5-дневна мартовска диета

  5-дневна мартовска диета

  Оваа диета претежно се состои од овошје и зеленчук. Таа трае 5 дена, после кои се потребни 2 дена одмор, односно нормално, но не претерано…

 • 3-дневна диета со туна

  3-дневна диета со туна

  Оваа диета помага без голем напор да изгубите 1,5 кг за 3 дена. Звучи одлично, зарем не? Па да видиме како изгледа оваа кратка диета……

 • 14-дневна бразилска диета

  14-дневна бразилска диета

  Со 14-дневната бразилска диета за две недели може да го симнете 4-5кг. Ако не сакате јајца, најдобро е воопшто да не започнувате со оваа диета.…

 • Oслабете до 10 кг со оваа 3-неделна диета

  Oслабете до 10 кг со оваа 3-неделна диета

  Погледнете како да ослабите од 5 до 10 килограми, држејќи ја 3-неделната диета на експертот за исхрана Брајан Филат. 3-неделната диета на Брајан Филат е…

 • Диета: За 15 дена 5 кг помалку

  Диета: За 15 дена 5 кг помалку

  Оваа диета ви овозможува да загубите 5 килограми за 15 дена. Со неа се внесуваат доволно витамини и минерали, па нема чувство на слабост при…

 • Супер ефикасна диета која ќе ги „стопи“ празничните килограми

  Супер ефикасна диета која ќе ги „стопи“ празничните килограми

  Ви претставуваме една од моментално најпопуларните диети, базирана на суво овошје и вино, која може да ви помогне за 5 дена да симнете и до…

 • Викенд диета: Тотална детоксикација за само 48 часа

  Викенд диета: Тотална детоксикација за само 48 часа

  Оваа викенд диета ќе го препороди вашиот организам… Ако вашата кожа е сува или пак премногу масна, постојано сте уморни и немате енергија, можно е…

 • Јогурт диета: За само неколку дена отстранете го вишокот килограми

  Јогурт диета: За само неколку дена отстранете го вишокот килограми

  Не е ова диета во вистинска смисла на зборот, повеќе станува збор за феномен кој постои во различни верзии. Ви претставуваме една од нив, можете…

 • „Чиста“ диета: Ослабете лесно три килограми до Нова година

  „Чиста“ диета: Ослабете лесно три килограми до Нова година

  Иако за губиток на вишокот килограми пред се е потребно да јадете здраво и да сте физички активни, постои уште еден начин за слабеење кој…

 • Кратка диета со суви сливи за брзо намалување на килограмите

  Кратка диета со суви сливи за брзо намалување на килограмите

  Оваа диета се базира на внесување на шест суви сливи по порција… Диетата со суви сливи спаѓа во т.н брзи диети и е наменета за…