Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

Tip of the week: Трема

Време: 13:30

Датум: March 30, 2017

Категорија: КОЛУМНИ

Пред некој ден бев на концерт, во изведба на една млада група музичари. Неколку од нив изведоа повеќе кратки дела. Интересно беше да се забележи нивната трема, особено на почетокот. Згрчени во целото тело, во прстите, едвај свиреа. Но, како ги исполнуваа делата, подоцна во репертоарот, нивната енергија се смири, тие се фокусираа повеќе, и многу подобро и со леснотија ги изведуваа песните.

Што им се случи?! Едноставно кажано, на почетокот имаа повеќе трема, а подоцна тремата им се намали. Ако ја разгледаме оваа констатација од логична перспектива, може да заклучиме дека тие од аспект на знаење (музички вештини) биле истите од самиот почеток до крај. А сепак изведбата не беше иста од почеток до крај. Она што влијаело врз нивната изведба биле мислите и емоциите. Во тие моменти, негативните мисли целосно го обземаат нашето внимание и стравот нè отфрла од фокус (колосек).

Интересен беше мојот професор по математика. Нè прашуваше пред испит, имате ли трема?! Велеше, ако имате тоа е добро, значи сте учеле. Ако не сте учеле, зошто да имате трема, ќе се плашите да не ве прашаат нешто што не знаете?! Во продолжение уште неколку совети што може да ги употребувате во ситуации кога чувствувате силна трема:

 1. Нормално е / на сите им се случува. Дури и на најдобрите актери, музичари, изведувачи. Научно е докажано дека само со менување на перспективата на гледање на ситуацијата, може да се влијае на „трема” ситуацијата. Само доколку му кажеме на мозокот дека тоа е нормално чувство, дека тремата е чувство дека сме работеле и сме се подготвувале, едноставно ја прифаќаме состојбата.
 2. Заменете ги мислите. Од негативни и во релација со состојбата, мислете на нешто целосно различно, а убаво. Како после настанот ќе си одите негде на пијалак или прошетка во парк, или возење велосипед, ручек итн.
 3. Дишење: една од најдобрите техники за смирување е дишењето. Секогаш длабокото дишење од стомак е техника што се покажала многу успешна за многу луѓе и сутуации.
 4. Избегнувајте кофеин. Дополнителен „адреналински шок” на вашето тело не му е потребен во моментите кога сте нервозни или напнати.
 5. Пред некој важен настан, ако можете вежбајте. Испотете се и потрошете ја вишокот енергија што во суштина ни прави проблем.
 6. Уживајте: опуштете се и предадете се на ситуацијата. Дајте го најдоброто од вас и уживајте во моментот.

Но, во секој случај едни од најдобрите техники кои влијаат на намалување на тремата е инвестирањето во знаење и во тренинг (практика и искуство). Со јакнење на вашите вештини (знаење), вие добивате повисока самодоверба, а со тоа поголема сигурност, полесна изведба на што и да правите.

 

Со успех во промените,

Петар Лазаров

Член на тимот

МАКЕДОНИЈА-ЕКСПОРТ Консалтинг

www.macedonia-consulting.com

www.macedonia-export.com

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Tip of the week: Преземање на иницијатива

  Сe помалку и помалку има јунаци кои ќе преземат некаква иницијатива за да се започне некоја работа, а камоли и да се заврши. Цело време…

 • Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Tip of the week: Кога не иде, не иде…

  Повеќе пати сме се нашле во ситуација кога колку и да сакаме некоја работа да испадне како што треба, едноставно не ни успева во намерата.…

 • Tip of the week: Пасивна продажба

  Tip of the week: Пасивна продажба

  Како моја професионална деформација, многу често знам кога шетам по продавници, ресторани, кафулиња или други услужни места, да го набљудувам и  да го следам продажниот…

 • Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Tip of the week: Пред да кажеш нешто…

  Пред некој ден налетав на една слика на која пишуваше: Пред да зборуваш, размисли… Дали е вистина?! Дали е од помош?! Дали е инспиративно?! Дали…

 • Tip of the week: Набрзинка

  Tip of the week: Набрзинка

  Ајде… Сега… Веднаш!! Нестрпливи сме! Сакаме да се случуваат работите сега и веднаш. Но, не оди тоа баш така. Да, може нешто да се случи…

 • КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Среќна Нова 2018 Година – М-р Раде Чоловиќ

  Почитувани читатели на Денар.мк би сакал да ве известам дека завршувам еден циклус од 10-тина колумни. Се надевам дека ви беа интересни или во најмала…

 • Tip of the week: Нова година

  Tip of the week: Нова година

  Пред некоја година,  во еден весник имаше изјави од повеќе луѓе за тоа кои се нашите прогнози околу економските случувања за следната година. Меѓу другите…

 • Tip of the week: 24 часа до успехот

  Tip of the week: 24 часа до успехот

  Феноменот “последен ден” е многу интересен. Нема уште многу време! Дали ќе успеете или не, зависи до каде сте со остварувањето на целите. Еве, на…

 • КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  КОЛУМНА: Отвори го пенџерчето, се задушивме – М-р Раде Чоловиќ

  Не, не го отворајте пенџерчето, прозорецот, балконската врата, не излегувајте од дома и така нема да дишете штетни ПМ честички. И проблемот е решен. Луѓе…

 • Tip of the week: Пауза!

  Tip of the week: Пауза!

  Не знам каде ми е главата!!! Нели така велиме кога сме преокупирани со активности, обврски (работни, приватни), проекти, кампањи или кога кажуваме дека „немаме време”?!…