Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,359.76 9.05%    GRNT 823.80 4.28%    KMB 6,095.78 6.78%    MPT 50,291.21 8.19%    MTUR 4,400.00 0%    OHB 4,300.00 -0.15%    OKTA 3,227.04 9.25%    RMDEN15 99.00 0%    RZUS 59.00 9.26%    SBT 2,381.67 8.93%    STB 940.74 2.93%    STIL 81.00 9.46%    TEL 277.40 3.19%    TKVS 4,880.00 -0.12%    TNB 14,403.00 2.96%    TTK 1,210.00 10%    
Почетна » Вести од категорија » КОЛУМНИ

Мисла на неделата – Имавме и поголеми проблеми но не ги решивме

Мисла на неделата – Имавме и поголеми проблеми но не ги решивме

На враќање од работа слушам еден годсподин во доцните триесети како разговара на телефон. Добри 20 минути му објаснуваше на својот соговорник како Владата задоцнила со реакцијата во спречување на коронавирусот и како сме пред пропаст и како држава и…

Мисла на неделата – Јужна Заминисимуја

Мисла на неделата – Јужна Заминисимуја

Јужна Заминисимуја е држава која иако е дел од еден полуостров во Европа сепак не излегува на море. Иако делена меѓу соседите, парчена, прекројувана низ вековите сепак Заминисимуја била крстосница на култури, вери и цивилизации. Има една песна “…. Има…

Мисла на неделата – А можевме (можеме) ……

Мисла на неделата – А можевме (можеме) ……

Одaмна гледав еден југословенски воен филм. Коле Ангеловски одигра брилијантна роља во истиот филм. Не се сеќавам како беше насловот, но приказната беше отприлика ваква. Дејствието се случуваше за време на втората светска војна, поточно во усташки концентрационен логор. Затвореници…

Мисла на неделата – Си беше еднаш, а можеби е и денес

Мисла на неделата – Си беше еднаш, а можеби е и денес

Интересна беше 1986-та година. Полуматура, првите стискавци (или што би се рекло ‘’танго’’) во спортската сала на основното училиште каде што учев. Аргентина со Марадона стана светски првак во фудбал. Се случи Чернобил. Меѓу другото запаметив и нешто друго од…

Мисла на неделата – НАСА и Титан го освојува, а кај нас нема кој тревата да ја искоси

Мисла на неделата – НАСА и Титан го освојува, а кај нас нема кој тревата да ја искоси

Читам на интернет порталите дека НАСА  (NASA – National Aeronautics and Space Administration) ќе испрати  беспилотно летало да ја испитува атмосферата и површината на Титан – месечината на планетатата Сатурн.  Ќе испитуваат дали има живот на истата. Тоа е светот…

Мисла на неделата – да сте живи и здрави!

Мисла на неделата – да сте живи и здрави!

Убав поздрав нели, “да сте живи и здрави”. Народната мудрост низ вековите, а и секој човек лично, вели дека здравјето е бесценето и дека е најважно за секој од нас. ,,Здрав човек има иљада желби, а болен човек има само…

Мисла на неделата –гранки се зеленат

Мисла на неделата –гранки се зеленат

Најчесто низ Скоје се движам со јавен превоз односно со автобусите на ЈСП и приватните сопственици. И ако мене ме прашувате сметам дека јавниот автобуски превоз во Скопје е релативно добар. Имам замерки на големината на автобусите и тоа што…

Мисла на неделата – куме ти изгоре кесето

Мисла на неделата – куме ти изгоре кесето

Не е ова писание за кумот, туку за името е. Не можам и да сакам да ја завртам главата или да ја ставам во песок и да не кажам ништо за тоа што ни се случува околу името на државта.…

Мисла на неделата – пет крвави мајмуни

Мисла на неделата – пет крвави мајмуни

Имав можност да учествувам на еден семинар (службено) и таму еден уважен хрватски професор ни раскажа за експериментот со пет мајмуни. Оди отприлика вака. Во еден кафез имало пет мајмуни, на врвот од кафезот поставиле банани и внатре во кафезот…

Мисла на неделата –УА свиркачи

Мисла на неделата –УА свиркачи

Не, не е овонеделниов напис за политика или никакви закони или слично. Туку е против прекумерната употреба на автомобилските свирки (сирени) во секојдневниот сообраќај и против сообраќајниот метеж Да започнам со еден виц. – Татo, зошто овие автомобили толку свират…

Страница 1 од 15123Следна ›Последна »