Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    
Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 339)

Работи кои постојат благодарејќи на Linux

Работи кои постојат благодарејќи на Linux

„Apple OS“ и „Microsoft Windows“ скоро секогаш се наоѓаат во центарот на вниманието, сепак, бесплатниот „Оpen Source Linux“ тивко си ја работи својата работа и се грижи за изненадувачкиот број секојдневни, но и необични работи. Џим Землин, извршниот директор на…

Hulu не е на продажба

Hulu не е на продажба

Моменталните сопственици на видео-сервисот „Hulu“, „21st Century Fox“, „NBC Universal“ и „Walt Disney“ во заедничка изјава објавија дека ќе го задржат истиот сопственички удел, но и дека ќе инвестираат 750 милиони долари за да го поттикнат растот на сервисот. Ова…

Pebble продаден во 275.000 примероци

Pebble продаден во 275.000 примероци

Голем пораст бележи кампањата на „Kickstarter“ за паметниот часовник „Pebble“. Компанијата иницијално има собрано преку 10 милиони долари за овој проект, а неодамна објавија дека нивниот уред е продаден во преку 275.000 примероци. Од компанијата истакнуваат дека моментално имаат проблем…

Британија вложува милијарда во еко-технологија

Британија вложува милијарда во еко-технологија

Британската влада и автомобилската индустрија ќе инвестираат милијарда фунти (1.5 милијарди долари) во еден истражувачки центар за развој на технологијата со ниска емисија на јаглен-диоксид. Со тоа се очекува да се осигура работа за 30.000 луѓе кои ќе работат во…

Распродадени новите конзоли

Распродадени новите конзоли

Откако интересот за новите генерации на конзоли ги надмина сите очекувања, „Amazon“ потврди дека планираните залихи на „PlayStation 4“ и „Xbox One“ веќе се резервирани и поради тоа заинтересираните купувачи своите конзоли најверојатно ќе треба да ги почекаат. „По лудиот…

Microsoft најави нови таблети и нови цени

Microsoft најави нови таблети и нови цени

Компанијата „Microsoft“ следната година на пазарот ќе пласира нови верзии на своите таблети „Surface RT“ и „Surface Pro“, додека цените на постоечките „RT“ модели ќе бидат намалени. Еден од директорите на компанијата, Кевин Тарнер ги најави новите уреди. Тој меѓу…

Нокиа Lumia 1020 со камера од 41 мегапиксели

Нокиа Lumia 1020 со камера од 41 мегапиксели

Сето тоа што го сугерираа досегашните гласини за новиот телефон на Нокиа се покажаа како точни. „Lumia 1020“ е токму тоа што многумина го бараа. Телефон е разултат на заедничката соработка со „Microsoft“, па така тој ќе го користи оперативниот…

Еве како ќе изгледа паметниот телефон во 2020-та

Еве како ќе изгледа паметниот телефон во 2020-та

Програмерите на „Sony“ создадоа концептуален паметен телефон со фантастичен дизајн, кој се носи како белегзија. Во развојот на уредот што го носи името „Nextep Computer“ е користена нова технологија која овозможува да се создаде флексибилен „OLED“-екран, кој може да се…

Русите градат пловечка нуклеарна електрана

Русите градат пловечка нуклеарна електрана

Бродот „Akademik Lomonosov“ кој ќе се користи како нуклеарна централа Русија почна да го гради во 2007-та година, а ќе претставува почеток на флотата на бродови кои ќе можат да донесат енергија до оддалечените и тешко достапните руски градови. Се…

LG Display претстави панел тенок 2.2 милиметри

LG Display претстави панел тенок 2.2 милиметри

Паметните телефони стануваат се потенки и потенки, па поради тоа компанијата „LG Display“ постојано се труди да „скрати“ по неколку милиметри. Нивното најново претставување говори за најтенкиот панел на светот за паметните телефони, кој има дијагонала од 5.2 инчи и…