Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Google Files Go! Апликација за управување со датотеки (видео)

Време: 12:48

Датум: December 5, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Google“ ја објави својата најнова „Android“ апликација за управување со датотеки, наречена „Files Go!“. Апликацијата беше достапна во бета верзија од минатиот месец, но само за одреден број на корисници, а сега може да ја превземат сите.

„Files Go!“ им овозможува на „Android“ корисниците на лесен начин да ослободат простор на своите уреди, да направат „backup“ на податоците на „cloud“, да споделат апликации со други, или дури „офлајн“. Ова е една од апликациите од „Google Oreo 8.1“ (Go edition) понудата, која претставува помала верзија на „Android“, а е наменета за послабите уреди кои се нудат во земјите во развој.

Апликацијатa исто така ќе биде од корист на оние кои моментално се потпираат на „third-party“ апликациите за организација на датотеките, кои често се наплатуваат или се полни со реклами. „Files Go!“ може да нуди и информации за тоа колку простор може да се ослободи од „cache“ на апликациите, неискористените апликации, големите и превземени датотеки. Исто така, ќе преместува датотеки на „SD“ картичката доколку постои на уредот.

Уште една функција е во можност за споделување на датотеки, додека не сте поврзани на интернет, со креирање на хотспот за поврзаување и пренос на датотеки преку „Bluetooth“.

„Google Files Go!“ за управување со датотеки е достапна за сите корисници преку „Google Play Store“, a потребен и е „Android 5.0“ или понов оперативен систем.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Метеоролозите за денеска најавуваат врнежи од дожд, а на планините од снег, кои ќе бидат пообилни во попладневните часови во западните и северните делови (над…

 • „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  Меѓу петте најбогати луѓе во светот веќе нема милијардери од Европа, соопшти агенцијата „Блумберг“. Претставниците на Стариот континент испаднале од првата петорка, бидејќи францускиот магнат…

 • Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  САД, Велика Британија и Јапонија се трите најголеми увозници на шампањ, од чија продажба во 2017 година е остварен промет од вкупно 4,9 милијарди евра.…

 • Една од подобрите функции на новиот „Андроид“ нема да работи на сите телефони

  Една од подобрите функции на новиот „Андроид“ нема да работи на сите телефони

  Добрата вест во врска со новата верзија на оперативниот систем „Андроид“ е дека ќе има можност двојно да ја намали „тежината“ на фотографиите во споредба…

 • Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Владимир Путин убедливо победи на претседателските избори во Русија, освојувајќи 76,65 отсто од гласовите на гласачите, според податоците на руската Централна изборна комисија врз основа…

 • Наоми Осака го крена својот прв ВТА трофеј

  Наоми Осака го крена својот прв ВТА трофеј

  Јапонката Наоми Осака со 6:3/6:2 ја збриша Дарја Касаткина во финалето на Индијан Велс, добивајќи ја битката меѓу двете тенисерки од кои ќе се очекува…

 • Писателот Раде Силјан доби високо одликување од унгарскиот претседател

  Писателот Раде Силјан доби високо одликување од унгарскиот претседател

  Претседателот на Унгарија, Јанош Адер, по повод националниот празник на државата, го одликува Раде Силјан со орденот „Златен крст за заслуги“. Ова високо признание на…

 • Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција со интерконектор. За…

 • Роналдо со својот 50. хет-трик ја „покоси“ Џирона (видео)

  Роналдо со својот 50. хет-трик ја „покоси“ Џирона (видео)

  Кристијано Роналдо до вчера немаше дадено ниту еден гол на тимот на Џирона, но, сега ги почести со четири гола за 6:3 победа за враќање…

 • Унал го шокираше Атлетико (видео)

  Унал го шокираше Атлетико (видео)

  20-годишниот турски напаѓач на Вилјареал, Енес Унал е човекот кој можеби ги урна надежите на Атлетико Мадрид за титула од Ла лига, откако постигна два…