Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Google Play ги обелодени најдобрите апликации и игри за 2017-та година

Време: 11:27

Датум: December 2, 2017

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ


„Google Play“ објави листата со најпопуларните мобилни апликации, игри и други содржини за 2017-та година, пишува „VentureBeat“.

На база само на нивото на популарност, играта „Super Mario Run“ на „Nintendo“ се покажа како најпревземена нова игра на годината.

„Google“ не наведува колку симнувања оствари играта во продавницата „Google Play“, но „Nintendo“ објави одделно дека со претставување на насловот во декември 2016-та година превземувањата достигнаа над 200 милиони за „iOS“ и „Android“.

Втората игра со најмногу симнувања за годината е „Bubble Witch 3 Saga“, следена од „Magic Tiles 3“, „CATS: Crash Arena Turbo Stars“ и „Ballz“.

Од гледна точка на филмовите, „Moana“ е филм на годината. „Game of Thrones“ е најпопуларна ТВ-серија. „Humble“ на Кендрик Ламар е песната за 2017-та година, а најмногу симнување има новата мобилна апликација „Beauty Camera & Photo Filters“.

Еве ja листа на најпопуларните апликации и содржини на „Google“ за 2017-та:

Најпопуларните нови апликации за 2017-та

„Photo Editor – Beauty Camera & Photo Filters“

„What The Forecast?!!“

„Boomerang“

„Top Buzz Video: Viral Videos, Funny GIFs & TV shows“

„Yarn – Chat Fiction“

Најпопуларни нови игри за 2017-та

„Super Mario Run“

„Bubble Witch 3 Saga“

„Magic Tiles 3“

„CATS: Crash Arena Turbo Stars“

„Ballz“

Топ 5 од најпревземаните песни за 2017-та

„HUMBLE“ by Kendrick Lamar

„Shape of You“ by Ed Sheeran

„DNA“ by Kendrick Lamar

„Mask Off“ by Future

Body Like A Back Road by Sam Hunt

Топ 5 филмови во 2017-та

„Moana“

„Rogue One: A Star Wars Story“

„Wonder Woman (2017)“

„Guardians of the Galaxy Vol. 2“

„Doctor Strange“

Топ 5 телевизиски серии за 2017-та

„Game of Thrones“

„Rick and Morty“

„The Walking Dead“

„The Big Bang Theory“

„Doctor Who“

Топ 5 книги во 2017-та

„The Subtle Art of Not Giving a F*ck“ by Mark Manson

„It“ by Stephen King

„The Battlemage“ by Taran Matharu

„Thirteen Reasons Why“ by Jay Asher

„Ready Player One“ by Ernest Cline.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • По наместа влажни коловози се одвива сообраќајот

  По наместа влажни коловози се одвива сообраќајот

  Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во…

 • Победничката серија на Баерн ја прекина Лајпциг (видео)

  Победничката серија на Баерн ја прекина Лајпциг (видео)

  Тимот на РБ Лајпциг минатата сезона беше германски вице-шампион, но оваа сезона не ги оправда големите очекувања на сопствениците од Ред бул, иако уште еднаш…

 • Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Денеска врнежи од дожд, на планините снег

  Метеоролозите за денеска најавуваат врнежи од дожд, а на планините од снег, кои ќе бидат пообилни во попладневните часови во западните и северните делови (над…

 • „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  „Блумберг“: Нема Европејци меѓу петмината најбогати луѓе во светот

  Меѓу петте најбогати луѓе во светот веќе нема милијардери од Европа, соопшти агенцијата „Блумберг“. Претставниците на Стариот континент испаднале од првата петорка, бидејќи францускиот магнат…

 • Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  Од извозот на шампањ Франција заработила 2,8 милијарди евра

  САД, Велика Британија и Јапонија се трите најголеми увозници на шампањ, од чија продажба во 2017 година е остварен промет од вкупно 4,9 милијарди евра.…

 • Една од подобрите функции на новиот „Андроид“ нема да работи на сите телефони

  Една од подобрите функции на новиот „Андроид“ нема да работи на сите телефони

  Добрата вест во врска со новата верзија на оперативниот систем „Андроид“ е дека ќе има можност двојно да ја намали „тежината“ на фотографиите во споредба…

 • Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Путин убедливо победи: Врз основа на 99% од преброените гласови, тој освои рекордни 76,65% од гласови

  Владимир Путин убедливо победи на претседателските избори во Русија, освојувајќи 76,65 отсто од гласовите на гласачите, според податоците на руската Централна изборна комисија врз основа…

 • Наоми Осака го крена својот прв ВТА трофеј

  Наоми Осака го крена својот прв ВТА трофеј

  Јапонката Наоми Осака со 6:3/6:2 ја збриша Дарја Касаткина во финалето на Индијан Велс, добивајќи ја битката меѓу двете тенисерки од кои ќе се очекува…

 • Писателот Раде Силјан доби високо одликување од унгарскиот претседател

  Писателот Раде Силјан доби високо одликување од унгарскиот претседател

  Претседателот на Унгарија, Јанош Адер, по повод националниот празник на државата, го одликува Раде Силјан со орденот „Златен крст за заслуги“. Ова високо признание на…

 • Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

  Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија и Грција со интерконектор. За…