Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,996.29 0.96%    BESK 8,169.00 -8.12%    GRNT 901.50 0.26%    KMB 5,400.00 0.11%    KOIN 1,000.00 0%    MPT 62,600.79 0.55%    MTUR 5,301.00 0.02%    RMDEN18 98.90 0.1%    SBT 2,335.67 -1.31%    STB 1,192.55 2.11%    STIL 103.00 0.54%    TEL 295.00 0%    TNB 16,785.00 1.25%    TTK 1,482.46 2.24%    
Почетна » Вести од категорија » ИНТЕРВЈУ(Страна 8)

Интервју со Коста Петров, основач и извршен директор на Пи Ворлд

Интервју со Коста Петров, основач и извршен директор на Пи Ворлд

Коста Петров е основач и извршен директор на ,,Пи Ворлд”, глобална креативна агенција основана во Македонија, со присуство во триесет земји во светот, меѓу кои се Катар, Мароко, Јордан, Азербејџан, Србија, Хрватска и Русија. Со над 5.000 продадени примероци, неговата прва…

Интервју со Д-р Маја Стевкова Штериева, Член на Управен одбор на Комерцијална банка АД Скопје

Интервју со Д-р Маја Стевкова Штериева, Член на Управен одбор на Комерцијална банка АД Скопје

Денар: Како би ја коментирале финансиската состојба на Комерцијална банка во текот на оваа година. Банката со јуни 2014 година искажа загуба? Комерцијална банка е најголем поддржувач на македонските компании и целосно ја дели судбината на нивното работење, нивниот успех…

Интервју со Даниела Дабеска, сопственик на Резиденција Дабески

Интервју со Даниела Дабеска, сопственик на Резиденција Дабески

Денар: На социјалните мрежи и во медиумите може да се сретне најава за наскоро отворање на резиденција Дабески, што всушност ќе претставува оваа резиденција? Во октомври во Македонија почнува со работа нов центар со холистички пристап за живеење и грижа…

Успешна угостителска традиција повеќе од 20 години

Успешна угостителска традиција повеќе од 20 години

Дека во Македонија може да се води успешен семеен бизнис, показател е групацијата ГМЦ “Рагуза 919”, зад која стои семејството “Голомеиќ”. Оваа групација опфаќа пет угостителски објекти, меѓу кои ресторанот “Рагуза” во центарот на Скопје, бутик-хотелот “Вила Рагуза” на Водно…

Интервју со Славчо Јорданов – сопственик на прехранбена индустрија КИМ Неготино

Интервју со Славчо Јорданов – сопственик на прехранбена индустрија КИМ Неготино

1. КИМ Неготино прослави јубилеј 15 години, и е пример за успешна македонска бизнис приказна. Која е тајната? Пред се во посветеноста на сопствениците, мотивираноста на вработените, на високите стандарди на работење, и на самиот факт дека производите се произведуваат по…

Интервју со Јована Печијаревска, Менаџер за односи со јавност во Honeybiz

Интервју со Јована Печијаревска, Менаџер за односи со јавност во Honeybiz

ПР –от како професија, што попрецизно опфаќа? ПР – от не е само професија, туку е начин на живот. Подразбира 24 часа будност. Оние ПР професионалци што јас ги познавам никогаш не се уморни и буквално никогаш не запираат. Во…

Перица Вичишки: Бидете страствени, одговорни и креативни во вашата работа!

Перица Вичишки: Бидете страствени, одговорни и креативни во вашата работа!

1. Вашите производи се едни од најпрепознатливите во бившиот екс-ју регион. Како успевате толку долго да останете првиот избор на потрошувачите? Со аквизицијата на Дрога Колинска како компанија добивме избалансиран и исклучително квалитетен производен асортиман, тоа се брендови со долга…

Интервју со Коча Бошку – Претседател на „Seavus” групација

Интервју со Коча Бошку – Претседател на „Seavus” групација

1. Кажете ни накратко за почетоците на „Seavus” … Seavus започнa со работа во 1999 година на две локации, Шведска и Македонија. Во тој период, единствена услуга што компанијата ја нудеше беше изработка на веб решенија во Mакедонија, а за…

Интервју со Филип Ивановски – Пакомак: Расте свеста за потребата од селективно фрлање на отпадот

Интервју со Филип Ивановски – Пакомак: Расте свеста за потребата од селективно фрлање на отпадот

   1. Неодамна Пакомак спроведе истражување за еколошките навики и нивото на еколошка свест на граѓаните, кое покажа дека дури 31.9 % од Македонците го селектираат отпадот од амбалажа. Значи ли тоа дека полека и кај нас се подига општествената…

Висар Фида: Со неодамнешните економски реформи, Македонија го создаде најатрактивниот пакет во Европа (Интервју)

Висар Фида: Со неодамнешните економски реформи, Македонија го создаде најатрактивниот пакет во Европа  (Интервју)

Во рамките на широката проценка на инвестициската клима во Македонија, не постои сомнеж дека секоја земја има некои клучни фактори кои може да бидат искористени за да се привлечат странските инвеститори. Генерално, како би ја опишале сегашната клима за инвестирање…