Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Интервју со Александар Стефанов, член на Управниот одбор на Фабрика Карпош

Време: 09:44

Датум: март 4, 2016

Категорија: ИНТЕРВЈУ

yyy

Денар:Колку време постои Карпош Фабрика и како започна целата оваа приказна?

Фабрика Карпош е една од најстарите фабрики во Македонија. Постои и функционира на пазарот повеќе од 65 год. Сé започнало далечната 1948година. Кога по завршување на Втората светска Војна потррбна  е забрзана изградба на разрушената земја.  На 11 февруари, донесено е решение  од Владата на Народна Република Македонија, и на предлог на министерот за индустрија и рударство, основано е претпријатието – Фабрика за бетонски производи Карпош, во населбата Ѓорче Петров, како претпријатие од републичка важност. Името го добива по народниот херој Христијан Тодоровски Карпош.

Денар:На колку проекти работите во моментов Карпош Фабрика и каде?

Во моментов фабрика Карпош работи на околу 30 проекти, од кои најголем дел се во Р. Македонија. Исто така имаме и меѓународна соработка со земјите од регионот како Бугарија, Албанија, Косово, Србија, и други земји од регионот.

Денар:Еден од вашите најнови и најголеми проекти е изградбата на првата ЕКО населба во Скопје. За кога е предвиден почетокот на изградбата и кога се очекува негова комплетна реализација?

ndd

Изградбата на еко населбата е моментално наш најнов проект. Се работи за станбена и деловна населба која се протега на површина од 500.000 м2 со веќе постоечка здравствена, социјална и трговска инфраструктура лоцирана во општина Ѓорче Петров,  наспроти кружниот тек кај Порта Влае, од кои ЕКО населбата зафаќа 150.000 м2. Овој проект го започнуваме со изградба на 4 комплекс згради кои е планирано да се завршат до Август 2017 година.

Денар:Кои предности и услови ќе ги нуди новата ЕКО населба во Скопје?

Како што кажав новата еко населба е на само 5 км од центарот на Скопје, со веќе постоечка патна здравствена и социјална инфраструктура. Она што е посебно важно за Еко населбата е дека истата се наоѓа на само 200 м од  реката Лепенец која претставува главен извор на свеж воздух во Скопје. По течението на реката доаѓа главната струјница од ружата на ветрови во градот Скопје, обезбедувајќи му на ова подрачје чист воздух и тогаш кога Скопје се наоѓа под најголем атак од смог, магла и штетни материи. На голем дел од површината на населбата е планирано да се реализираат градини, паркови и зелени површини кои ќе овозможат дополнително струење и прочистување на воздухот.  Оваа еко населба е единствена од ваков тип која нуди врвен квалитет и современи услови за живеење за секое семејство да се чувствува комфорно и пријатно во својот дом.

ncc

Денар:Што се ќе биде во склоп на првата ЕКО населба во Скопје?

На оваа локација е предвидена дополнителна урбанизација на просторот со акцент на зелените површини. Оваа ЕКО населба ќе прерасне во уникатна населба која ќе биде идеален избор за секое семејство поради концентрацијата на сите неопходни елементи за задоволување на потребите од функционален и социјален карактер, како: голем број на игралишта, трговски центар, деловни објекти, бензиски пумпи, градинка, и пополнителни содржини кои ќе придонсат кон исклучиво квалитетно домување..

Денар:Присутни сте на саемот за градежништво и веројтано сте првата компанија која подарува стан за кумот на населбата? Од каде целата идеја? Каков е фидбекот од посетителите?

Поради тоа што се работи за нова населба, логично е да има свое име. Сметавме дека е интересна идеја од аспект на тоа дека кој подобро би одлучил како да се вика населбата отколку идните станари, па им овозможивме сами да го изберат името на населбата во која ќе живеат. Дополнително се покажа како иновативен  и несекојдневен настан кој донесе многу забава за посетителите на саемот за градежништво, а на еден од нив покрај забава ќе му донесе и стан! За време на првите два дена од отворањето на саемот, морам да кажам дека направивме околу 110 резервации на станови, со што самиот тој факт ни покажува колку оваа идеја е прифатена одлично.

 

ngg

Денар:Дали според вас градежништвото е најголем двигател за раст на економијата во Македонија?

Во последните години во Македонија градежништвото е во голема експанзија, а со тоа има и голем удел во развојот и растот на економојата. Тоа се отсликува во фактот што за потребите на градежната индустрија се отвараат нови работни места, дополнително се инвестира во стручен кадар и во современа механизација.

Денар:Кој од вашите проекти би го извоиле како успешна приказна на која сте особено горди?

Не би можел да издвојам некој посебно. Ние како фабрика во последните 3 години активно се вклучивме и во изведба ( високоградба и нискоградба) и во овој период  имаме реализирано повеќе од 70 проекти. Вложуваме големи надежи во проектот Еко населба и се надевам дека ќе ги оправдаме очекувањата и Еко населба ќе биде проект со кој што ќе се гордееме и ние и граѓаните на Скопје.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Интервју со Рок Сајовиц – експерт за ИТ сервис менаџмент и говорник на Националната конференција за проектен и ИТ менаџмент

  Интервју со Рок Сајовиц – експерт за ИТ сервис менаџмент и говорник на Националната конференција за проектен и ИТ менаџмент

  ИТ експерт со огромно работно искуство како во јавниот, така и во приватниот ИТ сектор во Словенија. Во 2007 година, г. Сајовиц основа сопствена комапнија…

 • Интервју со Влатко Смилески, Директор на Орифлеим Македонија

  Интервју со Влатко Смилески, Директор на Орифлеим Македонија

  Денар:Каков е предизвикот да се работи во ваква реномирана козметичка шведска компанија? – Орифлеим е без двоумење најдобрата компанија за која сум работел во својата…

 • Интервју со Миро Крстевски, заменик директор во Пункт Мебел

  Интервју со Миро Крстевски, заменик директор во Пункт Мебел

  Денар: Високиот квалитет, модерниот дизајн, удобноста и трајноста се синоними кога станува збор за Пункт Мебел? Колку време ви требаше за да дојдете до таа…

 • Интервју со Мери Каровска, сопственик на Каровска ДООЕЛ

  Интервју со Мери Каровска, сопственик на Каровска ДООЕЛ

  Денар: г-ѓа Каровска, која е основата дејност на  Каровска ДООЕЛ, кои услуги ги нудите? -Каровска ДООЕЛ е Друштво за економско сметководствени услуги и даночно советување…

 • Интервју со Предраг Милошевски, член на управниот одбор на КБ Прво пензиско друштво АД Скопје

  Интервју со Предраг Милошевски, член на управниот одбор на КБ Прво пензиско друштво АД Скопје

  Помладите со мал износ можат да заштедат значајна сума за нивните пензионерски денови “Финансиската култура и планирањето на финансиите на нашите граѓани сѐ уште не…

 • Интервју со Соња Шмуц, генерален менаџер на Словенечката стопанска и индустриска комора

  Интервју со Соња Шмуц, генерален менаџер на Словенечката стопанска и индустриска комора

  “Единствените граници со кои треба да се справиме се оние во нашиот ум!” Денар:Ве молиме кажете ни нешто за себе и за почетоците на вашата…

 • Интервју со Радмила Чобанова Василевска, Директор за контрола на квалитет во Битолска Млекара

  Интервју со Радмила Чобанова Василевска, Директор за контрола на квалитет во Битолска Млекара

  Денар: Поводот за ова интервју е Меѓународниот ден на квалитет, кој секоја година се одбележува во месец ноември. Во оваа насока, што сѐ презема Битолска…

 • Интервју со г. Мурат Јуксел, кантри маркетинг директор на Рамсторе Македонија

  Интервју со г. Мурат Јуксел, кантри маркетинг директор на Рамсторе Македонија

  Секогаш се трудиме да ги надминеме потребите и очекувањата на нашите потрошувачи! Денар: Зошто Рамсторе е прв избор на потрошувачите? За време на нашето дванаесетгодишно…

 • Интервју со Димитар Богов – гувернер на Народната банка на Република Македонија

  Интервју со Димитар Богов – гувернер на Народната банка на Република Македонија

  Денар: Како ја оценувате макроекономската состојба во Македонија? Макроекономската состојба во Македонија во првата половина на 2017-та година во голема мера беше под влијание на политичката…

 • Интервју со Коста Костадиновски, извршен директор на Илирика

  Интервју со Коста Костадиновски, извршен директор на Илирика

  Илирика како врвна финансиска институција нуди високо ниво на инвестициски услуги кои покрај разните предизвици секогаш е доследна во своите стратегии кои резултираат со долгорочни…