Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,711.00 -0.22%    CKB 600.00 0%    GRNT 749.26 2.64%    KMB 3,877.73 2.32%    MPT 29,000.00 3.2%    OHB 5,603.27 -0.83%    OKTA 3,582.84 3.79%    PPIV 38,450.00 -2.94%    SBT 1,901.00 -2.9%    STB 940.00 0%    STIL 125.00 0.47%    TEL 280.11 0.04%    TNB 13,150.00 0%    TPLF 1,800.00 0.03%    ZILU 167.71 1.64%    

Интервју со Горан Ѓоргоноски, сопственик на маркетинг агенцијата “КМГ Спорт”

Време: 08:01

Датум: март 22, 2016

Категорија: ИНТЕРВЈУ

 gjorg

“Децата да учат од врвни стручњаци, но и едни од други”

 

Денар: По успешното прво изднание на „најважниот проект во неговата кариера“ (така Кирил Лазаров изјави лани) од пред повеќе од месец дена стартуваа подготвките за вториот Ракометен камп „Кирил Лазаров 7“?

ГЃ: Така е, на почетокот на февруари оваа година стартувавме со подготовките за вториот ракометен камп на нашиот најдобар спортист, а воедно стартуваше и пријавувањето за истиот. По одличните критики минатата година, КМГ Спорт како агенција и Кирил како носител на овој проект имаме обврска оваа година да го подигнеме нивото на организација во секоја смисла.

gaa

Денар: Како што информираше нашиот портал претходно од 1-ви Февруари стартуваше и пријавувањето, оваа година отворено и за учесници и надвор од нашата држава?

ГЃ: Кампот и минатата година имаше учесници од странство (иако не планиравме) но оваа година очекуваме многу повеќе и една од работите на која ќе се насочиме ќе биде токму таа, кампот да добие учесници од повеќе европски држави. Се со цел децата да научат нешто едни од други, различни школи на ракомет, однесување и слично. Засега интересот е изненадувачки добар, особено од скандинавските земји, од кои можеме многу да учиме. Но и генерално интересот за пријавување е огромен.

Денар: Кои се вашите амбиции како организатор на кампот на нашиот најдобар спортист, во која насока ќе се движи кампот оваа и наредните години?

ГЃ: КМГ Спорт како организатор има поставено навистина високи амбиции во делот на организација, сакаме се да функционира беспрекорно во секој поглед и според она што се случуваше минатата година можам слободно да кажам дека сме на добар пат. Овој проект на најдобриот македонски спортист ја има комплетната логистика на нашата агенција со искуство во организација на спортски настани. Од друга страна сакам да потенцирам дека спортскиот дел од кампот (програма за работа, тренери, гости на кампот и слично) е задача на Кирил кој најдобро знае што треба за тие деца да имаат бенефит од учеството на кампот. Можам само да кажам дека и оваа но и следните години големо внимание ќе посветиме на „носењето“ искусни стручњаци од странство кои имаат што да презентираат и пред учесниците но и пред македонските тренери и кампот да биде платформа каде ќе се разменат мислења од повеќе стилови и начини на гледање на ракометот.

gbb

Денар: Според впечатоците на учесниците, а и нивните родители, кампот минатата година помина повеќе од успешно. Што вие како „КМГ Спорт“ и Кирил Лазаров како носител на проектот сакате да подобрите, во која насока?

ГЃ: Реакциите беа навистина одлични и како што кажав и претходно тоа е наша голема обврска. Пред се ќе работиме на подобрување на условите на сите учесници во делот на инфраструктура и поквалитетна опрема од врвен производител. Терените ќе добијат нова подлога, а комплексот пред хотелот „Аквалина“ во Охрид ќе добие и најсовремен фитнес центар. Во завршни преговори сме со еден врвен производител на спортска опрема, се со цел секој учесник да има максимални услови за работа.

Денар: Дали и оваа година кампот ќе се организира во Охрид на иста локација на самиот брег на преубавото Охридско езеро?

ГЃ: Охрид со својата убавина и клима во летниот период се одлично место за ваков тип на активности, а комплексот пред хотелот „Аквалина“ ги нуди сите услови за реализација на предвидената програма. Тренирањето „под ведро небо“ на само 50-тина метри од прекрасното Охридско езеро е неверојатно искуство за секој учесник но и за сите нас што сме вклучени во овој проект.

gcc

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Интервју со Рок Сајовиц – експерт за ИТ сервис менаџмент и говорник на Националната конференција за проектен и ИТ менаџмент

  Интервју со Рок Сајовиц – експерт за ИТ сервис менаџмент и говорник на Националната конференција за проектен и ИТ менаџмент

  ИТ експерт со огромно работно искуство како во јавниот, така и во приватниот ИТ сектор во Словенија. Во 2007 година, г. Сајовиц основа сопствена комапнија…

 • Интервју со Влатко Смилески, Директор на Орифлеим Македонија

  Интервју со Влатко Смилески, Директор на Орифлеим Македонија

  Денар:Каков е предизвикот да се работи во ваква реномирана козметичка шведска компанија? – Орифлеим е без двоумење најдобрата компанија за која сум работел во својата…

 • Интервју со Миро Крстевски, заменик директор во Пункт Мебел

  Интервју со Миро Крстевски, заменик директор во Пункт Мебел

  Денар: Високиот квалитет, модерниот дизајн, удобноста и трајноста се синоними кога станува збор за Пункт Мебел? Колку време ви требаше за да дојдете до таа…

 • Интервју со Мери Каровска, сопственик на Каровска ДООЕЛ

  Интервју со Мери Каровска, сопственик на Каровска ДООЕЛ

  Денар: г-ѓа Каровска, која е основата дејност на  Каровска ДООЕЛ, кои услуги ги нудите? -Каровска ДООЕЛ е Друштво за економско сметководствени услуги и даночно советување…

 • Интервју со Предраг Милошевски, член на управниот одбор на КБ Прво пензиско друштво АД Скопје

  Интервју со Предраг Милошевски, член на управниот одбор на КБ Прво пензиско друштво АД Скопје

  Помладите со мал износ можат да заштедат значајна сума за нивните пензионерски денови “Финансиската култура и планирањето на финансиите на нашите граѓани сѐ уште не…

 • Интервју со Соња Шмуц, генерален менаџер на Словенечката стопанска и индустриска комора

  Интервју со Соња Шмуц, генерален менаџер на Словенечката стопанска и индустриска комора

  “Единствените граници со кои треба да се справиме се оние во нашиот ум!” Денар:Ве молиме кажете ни нешто за себе и за почетоците на вашата…

 • Интервју со Радмила Чобанова Василевска, Директор за контрола на квалитет во Битолска Млекара

  Интервју со Радмила Чобанова Василевска, Директор за контрола на квалитет во Битолска Млекара

  Денар: Поводот за ова интервју е Меѓународниот ден на квалитет, кој секоја година се одбележува во месец ноември. Во оваа насока, што сѐ презема Битолска…

 • Интервју со г. Мурат Јуксел, кантри маркетинг директор на Рамсторе Македонија

  Интервју со г. Мурат Јуксел, кантри маркетинг директор на Рамсторе Македонија

  Секогаш се трудиме да ги надминеме потребите и очекувањата на нашите потрошувачи! Денар: Зошто Рамсторе е прв избор на потрошувачите? За време на нашето дванаесетгодишно…

 • Интервју со Димитар Богов – гувернер на Народната банка на Република Македонија

  Интервју со Димитар Богов – гувернер на Народната банка на Република Македонија

  Денар: Како ја оценувате макроекономската состојба во Македонија? Макроекономската состојба во Македонија во првата половина на 2017-та година во голема мера беше под влијание на политичката…

 • Интервју со Коста Костадиновски, извршен директор на Илирика

  Интервју со Коста Костадиновски, извршен директор на Илирика

  Илирика како врвна финансиска институција нуди високо ниво на инвестициски услуги кои покрај разните предизвици секогаш е доследна во своите стратегии кои резултираат со долгорочни…