Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почина Александар Ѓурчинов, македонски филмски режисер и сценарист

Време: 11:06

Датум: септември 12, 2015

Категорија: КУЛТУРА

gurcinovski 222

Познатиот македонски филмски режисер и сценарист Александар Ѓурчинов почина во петокот. Ѓурчинов со своето работење остави силна трага во зачетоците на македонската кинематографија.

Добитник е на бројни награди и признанија, но две негови дела ќе останат трајно врежани во историјатот на македонската кинематографија.

Тоа се документарниот филм ВЕСНИЦИ, ВЕСНИЦИ за што е награден со државната награда 11 Октомври (1966).

Попознат за пошироката јавност е играниот филм ИСПРАВИ СЕ ДЕЛФИНА, за којшто ја добива Бронзената арена за режија на Филмскиот фестивал во Пула, Третата награда за сценарио на фестивалот во Врњачка Бања, потоа Наградата ЦИДАЛЦ (1978), Наградата за најдобар дебитант од весникот „Зум репортер“ (1977) во Пула и други.

Тоа е извонредна филмска приказна за девојката Делфина, која е решена да ги совлада сите оние тешкотии и разочарувања што ги носи со себе животот и да истрае во совладувањето на водите од каналот Ла Манш.

ИСПРАВИ СЕ ДЕЛФИНА е инспириран од подвигот на охридската маратонска пливачка Атина Бојаџи која во 1969 го преплива каналот Ла Манш.

Ѓурчинов во 1962 година дипломира уметност во Белград. Долги години се занимаваше со киноаматеризам. Во 1958 година го добива првиот професионален ангажман на филм, како асистент по режија во копродукцискиот филм ДУБРОВСКИ на режисерот Вилијам Дитерле. Ѓурчинов се јавува и како асистент и помошник-режисер на повеќе режисери, меѓу кои е и познатиот француски режисер Кристијан Жак, кај кого работел за време на студискиот престој во Париз.

Долги години Ѓурчинов беше директор на „Македонија филм“ од каде даде сесрден придонес за македонската кинематографија.

Награди: 1966 Награда 11 ОКТОМВРИ / „Весници, весници“ 1977 ФЈИФ Пула, Бронзена арена за режија / „Исправи се Делфина“ 1977 ФФ, Бања Лука,Трета награда за сценарио / „Исправи се Делфина“ 1978 МФФ на спортски филмови, Париз, Награда CIDALC / „Исправи се Делфина“.

Филмографија:

1959: Дубровски (Асистент на режија)

1961: Мирно лето (Асистент на режија)

1961: Солунските атентатори (Асистент на режија)

1964: Кратовско злато (Асистент на режија)

1964: Светлостите во канон заклучени (Асистент на режија)

1964: Средба на солидарноста (Режија, Сценарио)

1965: Весници, весници (Режија)

1966: Мала скопска хроника (Режија, Сценарио)

1967: На охридските извори (Асистент на режија)

1970: Празник (Режија, Сценарио)

1971: Македонски дел од пеколот (Помошник на режија)

1976: Најдолгиот пат (Асистент на режија)

1977: Исправи се Делфина (Режија, Сценарио)

1977: Матуранти (Режија, Сценарио)

1982: Вангел Наумовски (Режија).

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Операта „Травијата“ на Џузепе Верди в петок во МОБ

  Операта „Травијата“ на Џузепе Верди в петок во МОБ

  Моќна, динамична, привлечна, исполнета со емоции и страст се само дел од епитетите за „Травијата“ чија изведба ќе биде на 23 ноември во Македонската опера…

 • Боно Вокс на концертот во Берлин го најави крајот на „Ју ту“

  Боно Вокс на концертот во Берлин го најави крајот на „Ју ту“

  Боно Вокс коментираше за концертот минатата ноќ во Берлин дека „Ју ту“ наскоро би можеле да се повлечат од сцената, пишува „Ириш тајмс”. „Долго сме…

 • Изложба на фотографии за проектот ,,Во моите чевли/In my shoes”

  Изложба на фотографии за проектот ,,Во моите чевли/In my shoes”

  Во рамки на годинешната програма поддржана од Министерство за култура на Република Македонија, на 17 ноември (сабота) 2018 година, во Mултимедијалниот центар „Мала станица” (19…

 • Над 10.000 нови наслови на саемот на книгата во Феникс

  Над 10.000 нови наслови на саемот на книгата во Феникс

  Издавачката куќа Феникс, од 15 ноември до 15 декември 2018 година организира Голем саем на книгата во своите четири продавници во Скопје. За таа цел,…

 • Изложба „50 години светска галерија на карикатури (1969-2019)“

  Изложба „50 години светска галерија на карикатури (1969-2019)“

  На 22 ноември (четврток), во 19 часот, во Националната галерија на Македонија Чифте амам Скопје, ќе биде отворена ретроспективна изложба „50 години светска галерија на…

 • Oбјавен конкурсот за месечни надоместоци на самостојни уметници

  Oбјавен конкурсот за месечни надоместоци на самостојни уметници

  Министерството за култура денеска во печатените медиуми и на веб-страницата  www.kultura.gov.mk го објави Конкурсот за доделување месечни надоместоци на самостојните уметници за 2019 година. За стимулирање и…

 • Филмот „Врба“ на Манчевски ќе се снима на повеќе локации во Скопје

  Филмот „Врба“ на Манчевски ќе се снима на повеќе локации во Скопје

  Вчеравечер во центарот на Скопје се снимаше една од најефектните филмски сцени за најновиот долгометражен игран филм „Врба“ во режија на Милчо Манчевски, а во…

 • Балетската претстава „Клеопатра“ на репертоарот на МОБ

  Балетската претстава „Клеопатра“ на репертоарот на МОБ

  На 14 и 17 овој месец во Македонската опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Клеопатра“, со почеток во 20 часот. „’Клеопатра’ на реномираниот…

 • Балетски перформанс „Метаморфоза“ во МОБ

  Балетски перформанс „Метаморфоза“ во МОБ

  Во Македонската опера и балет вечерва со почеток во 20 часот ќе се одржи современиот балетски перформанс „Метаморфоза“ – кореографија на Ивана Коцевска. Овој современ…

 • „Севилскиот бербер“ в петок во МОБ

  „Севилскиот бербер“ в петок во МОБ

  Во салонот на Македонската опера и балет, в петок, 9 ноември, со почеток во 20 часот ќе се одржи популарната opera buffo, „Севилскиот бербер“ од…