14 јуни, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕНапиток од д-р Оз: Против рак, висок притисок, воспаленија, дебелина...

Напиток од д-р Оз: Против рак, висок притисок, воспаленија, дебелина…

59673564654de09fea3e96783582338_w640

Познатиот доктор Оз, но и Опра, тврдат дека денот го започнуваат со овој лековит напиток преполн со благотворни состојки.

Меѓутоа, доколку не сте навикнати на консумирање на природни сокови, може да се случи првата голтка од напитокот да не ви е воопшто вкусна. Ако ви се случи тоа, додадете уште некое јаболко за напитокот да биде посладок.

Потребни состојки:

– 2 јаболки со средна големина

– 3 стебленца целер

– 1 краставица

– рендан ѓумбир (корен 2,5 см)

– половина лимон со кора (може да ја изрендате)

– 1 лимета со кора (може да ја изрендате)

– 150 гр магдонос

– 60 гр спанаќ

Сите состојки ситно исецкајте ги, помешајте ги и ставете ги во блендер.

Овој сок благотворно делува на тешкотиите како што се високиот крвен притисок, проблемите со кожата, коските, асмата, варењето… Покрај тоа, овој напиток делува превентивно на ракот на дојка, белите дробови, црниот дроб и дебелото црево, го намалува нивото на лошиот холестерол и помага во слабеењето.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП