14 јули, 2024
ПочетнаЗДРАВЈЕ5 причини зошто треба да јадете печурки

5 причини зошто треба да јадете печурки

boximage (5)

Не сте некој фан на печурки? Се надеваме дека после овој текст ќе го промените мислењето…

Причина бр.1

Портобело печурките се полни со хранливата состојка цитин, која ги чисти артериите и докажано го намалува ризикот од срцеви заболувања.

Причина бр.2

Научниците откриле дека секојдневното јадење печурки го намалува ризикот од Алцхајмерова болест за дури 70 проценти.

Причина бр. 3

Истражувањата покажуваат дека печурките се богати со диетални влакна, кои помагаат за здравјето на срцето. Затоа, време е да започнете да ги јадете.

Причина бр.4

Шампињоните поволно делуваат на зајакнување на имунолошкиот систем и потпомагаат при регулирањето на слободните радикали, кои го оштетуваат црниот дроб.

Причина бр.5

Секојдневното консумирање на печурки го намалува ризикот од појава на рак за 64 проценти, особено ако ги консумирате заедно со ена шоља зелен чај.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП